پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

عاقبت بی قانونی یک پلتفرم مجازی

آیا طاقچه بدون اطلاع قبلی فیلتر شد؟/ حق اشتراک و خرید های کاربران در دسترس است

پس از اطلاعیه طاقچه درباره عکس کشف حجاب کارکنان اپلیکیشن طاقچه و اظهار بی اطلاعی آنان طاقچه توسط وزارت ارشاد فیلتر شد. اتفاقی که طاقچه با فرستادن یک نوتیف به مخاطبانش از آن با عنوان «بدون اطلاع قبلی فیلتر شدیم» یاد کرد.
منتشر شده در 9 مرداد 1402

 پس از انتشار عکس‌های کارکنان بدون حجاب «طاقچه» در فضای مجازی، ناشران فراوانی با ارسال نامه‌های جداگانه به مدیریت این پلتفرم، خواهان ارائه توضیحاتی درباره این عکس‌ها شدند، اما طاقچه پس از آن‌که بیش از 50 ناشر و نهاد مولد کتاب به دلیل ارائه نکردن این توضیحات خواهان فسخ قرارداد با این سامانه شدند، بالاخره توضیحاتی ارائه کرد که بیش‌تر بوی قدرت‌نمایی از آن استشمام میشد.

وزارت ارشاد: «طاقچه» اجازه فعالیت ندارد

 در پی این حاشیه ها برای اپلیکیشن«طاقچه» روابط عمومی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی اعلام کرد: پیرو ماده ۲ قانون نحوه مجازات اشخاص که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند، همه سکوهای ارائه‌دهنده محتواهای فرهنگی مکلف به دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند.

بنا بر این گزارش با توجه به اینکه سکوی ارائه‌دهنده کتاب‌های دیجیتال طاقچه تا کنون اقدام به دریافت مجوزهای قانونی از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت فرهنگی این وزارتخانه نکرده است، وفق ماده ۲ آیین‌نامه «ساماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال» این سکوی ارائه‌دهنده کتاب‌های دیجیتال مکلف است نسبت به دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کند.

همچنین ماده ۲ «قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت‌های غیرمجاز می‌نمایند» بر دریافت مجوزهای لازم فعالیت از بخش‌های مرتبط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط کلیه سکوهای ارائه‌دهنده محتوای فرهنگی تاکید دارد.

مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی «ممانعت از فعالیت سکوهای انتشار محتوای فرهنگی بدون مجوز از وزارت فرهنگ» را در دستور کار خود قرار داده است. 

وب‌سایت طاقچه پس از اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر عدم مجوز فعالیت آن از دسترس خارج شد.

بیانیه طاقچه : بدون اخطار قبلی فیلتر شدیم!/ حق اشتراک و خریدهای کاربران محفوظ است

پلتفرم طاقچه با ارسال یک نوتیفیکیشن به کاربران خود اعلام کرد «بدون اخطار قبلی» فیلتر شدند. این پلتفرم همچنین تآکید کرد تمامی کتاب‌های کاربران و حق اشتراک (مربوط به بخش کتابخانه این پلتفرم) کاربران آن محفوظ است.

موردی که از نگاه کاربران توئیتر دور نماند و درباره آن اظهار نظر های مختلفی می کنند:

رسانهرسانهرسانهرسانهرسانه

برخی کاربران طاقچه هم که نشان از بی اطلاعی کامل آنها از شرایط بعد فیلتر طاقچه و حتی عدم یکبار استفاده آنها از این اپلیکیشن می دهد اظهار داشتند که حق اشتراک و هزاران کتاب خریداری شده آنها از دست رفت:

رسانهرسانه

 

اشتراک گذاری :

jhtp.ir/1970

لینک کوتاه

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه