پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کارشناس رسانه نقدهایی را از قبیل فضای نامناسب و کثرت سوالات و اجرای خنثی مجری و فقدان طراحی جذاب را مطرح کرد و برای ادامه مناظرات موثر رفع این نقاط ضعف برنامه را راه حل اثر گذاری مناظرات دانست.

منتشر شده در 29 خرداد 1403
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ محمد خاجی، کارشناس رسانه، در تحلیل خود برای اولین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری در صدا و سیما نوشت:

نخستین بخش از سلسله مناظره‌های چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران شب گذشته با حضور ۶ نامزد این انتخابات در استودیو ۱۱ ساختمان تولید سازمان صدا و سیما برگزار شد.

فارغ از کیفیت کسالت‌بار و فروتر از حد انتظار مناظره که نتوانست انتظار افکار عمومی را برآورده کند، ذکر چند نکته در باب عملکرد صدا و سیما ضروری به نظر می‌رسد.

الف) میزانسن نامناسب: نخستین عارضه‌ای که در مناظره نخست به چشم می‌آمد، میزانسن نامناسب استودیوی ۱۱ بود. چیدمان صندلی‌ها بدون استقرار میز در مقابل نامزدها باعث می‌شد که آنها حریم امنی نداشته و معذب باشند؛ به نحوی که هر بار برای مرور یادداشت‌‌هایشان ناچار به چرخاندن سر به سمت چپ و راست بودند. از سوی دیگر، چنین وضعیتی موجب شده بود که تصویربرداران حتی برای ثبت‌ قاب‌های مدیوم‌شات نیز با چالش‌‌هایی مواجه باشند!

ب) کثرت پرسش‌های کارشناسان: دومین ضعف مناظره شب گذشته به پرسش‌های متکثر کارشناسان اقتصادی بازمی‌گشت؛ به نحوی که مشخص نبود نامزدها باید به کدام یک از این پرسش‌ها پاسخ دهند یا پاسخ به کدام یک را در اولویت بگذارند و اساسا آیا در زمان اندک پیش‌بینی شده، امکان پاسخ‌گویی دقیق و متمرکز به تمامی پرسش‌ها وجود دارد یا خیر. این وضعیت نه تنها موجب سرگردانی نامزدها می‌شد بلکه مخاطبان صدا و سیما را هم سردرگم کرده بود. کما اینکه ماحصل چنین حجم انبوهی از پرسش‌ها این بود که نامزدها غالبا به آنها پاسخ نمی‌دادند و اساسا مباحث دیگری را در زمان ۴ دقیقه‌ای خود مطرح می‌ساختند.

ج) اجرای خنثی و ملال‌آور مجری: سومین نکته در مناظره شب گذشته به اجرای خنثی و ملال‌آور مجری مناظره بازمی‌گشت. درست است که مجری چنین مناظراتی باید در منش و روش خود اصل بی‌طرفی را رعایت کند اما رعایت این اصل به معنای اجرای خنثی و بی‌‌حرارت نیست. مجری در حداقلی‌ترین حالت ممکن می‌توانست به نامزدها تذکر دهد تا دست‌کم آنها پاسخ‌هایی متناسب با پرسش‌های مطرح‌شده از سوی کارشناسان اقتصادی ارائه کنند اما نه تنها این اتفاق ساده رخ نداد، بلکه مهدی خسروی با یادآوری مکرر و ملال‌آور مدت زمان باقی‌مانده برای هر نامزد (آن هم درست در میانه اظهارات افراد) هم تمرکز آنها را مختل می‌کرد و هم رفته‌رفته حوصله مخاطبان را سر می‌برد.

د) فقدان طراحی میان‌برنامه‌های جذاب: یکی از الزامات تولید و پخش مناظره‌های تلویزیونی، آن هم در سطح انتخابات ریاست‌جمهوری که به نوعی مهم‌ترین آوردگاه سیاسی کشور به شمار می‌آید، طراحی و ساخت میان‌برنامه‌های جذاب و انگیزاننده است‌. ضعفی که در مناظره شب گذشته به وضوح خود را نشان داد و اساسا حضور بی‌ثمر سه مجری در استودیویی خارج از محل برگزاری مناظره، نتوانست خلاء ساخت میان‌برنامه‌های جذاب و گیرایی که به قول معروف بتواند آدرنالین مخاطبان صدا و سیما را بالا ببرد، پر کند.

حال، باید دید که آیا صدا و سیما در مناظرات آتی برای رفع کاستی‌های مذکور کوششی خواهد کرد یا اینکه در همچنان روی پاشنه ضعف‌های موجود خواهد چرخید.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/173488

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی