یادداشت

در قالب یادداشتی عنوان شد؛

دغدغه نخبگان به شیوه مواجهه دولت جدید با فضای مجازی

یک کارشناس فضای مجازی با اشاره به دغدغه نخبگان به نحوه مواجهه دولت جدید با فضای مجازی، ملاحظاتی را برای انتخاب وزیر ارتباطات و موفقیت دولت سیزدهم در مدیریت فضای مجازی کشور عنوان کرد.
1400-5-2 20:33

توصیه‌ های سایبری برای رئیس‌جمهور منتخب

شورای عالی فضای مجازی باید به جایگاه اصلی خود که مرکز ثقل توسعه کشور است، برسد. شورای عالی فضای مجازی که با ابتکار مقام معظم رهبری برای سیاست‌گذاری و هدایت چابک دستگاه‌ها در استفاده حداکثری از منافع و فرصت‌های فضای سایبر و حداقل رسانی تهدیدات سایبری شکل‌گرفته، به دلیل عملکرد ناصحیح قوه مجریه و همکاری ضعیف سایر قوا، به حاشیه رفته است.
1400-5-2 19:49
تحلیل یک کارشناس فضای مجازی از تغییر جدید در طرح جنجالی مجلس

طرح صیانت از فضای مجازی چه تغییری کرد؟ / حفاظت از حقوق پلتفرم‌های داخلی در صورت تخلف کاربر

یک کارشناس فضای مجازی با اشاره به تغییر جدید در طرح صیانت مجلس از فضای مجازی موسوم به حمایت از حقوق کاربران و خدمات کاربردی فضای مجازی نوشت: همه ممنوعیت‌های که در طرح بودند، حذف شده اند.
1400-4-27 12:49
شاهکار اطلاعاتی به نام ابوالقیعان ؛

نیروهای امنیتی ایران چگونه تحرکات روزانه وزیر جنگ اسرائیل را رصد می‌کنند؟

یعقوب ابوالقیعان، سیاستمدار پیشین و از مالکان بزرگ شرکت ساختمانی در شمال ناحیه نگیف؛ آخرین شاهکار اطلاعاتی جبهه مقاومت در اسرائیل محسوب می‌شود.
1400-4-27 10:55

پیشنهاد تشکیل فرماندهی متمرکز امنیت سایبری

امنیت سایبری صرفاً موضوعی فناورانه و فرایندی نیست، هم‌اکنون و با غلظت بسیار بالا در آینده،‌ سایبر با حیات و امنیت ملی گره‌خورده است. لذا حفاظت و حراست سایبری به‌مثابه حفظ امنیت ملی و تمامیت ارضی سایبری کشور است.
1400-4-21 21:43
یادداشتی تحلیلی به بهانه تلاش مجلس برای حفاظت از اطلاعات ایرانیان

اروپا چگونه از داده‌های شهروندان خود محافظت می‌کند؟ / برخی به‌جای حفاظت از داده‌های کاربران ایرانی، آن را دو دستی تقدیم دشمن می‌کنند

احمد کارآمد با اشاره به قانون اروپا در حفاظت از داده‌های مردم این قاره و تلاش مجلس کشورمان برای حفاظت از داده‌های ایرانی نوشت: اکنون‌که بعد از سال‌ها عده‌ای از نمایندگان از خواب غفلت برخواستند توسط مسئولین بعضاً امنیتی و باندهای رسانه‌ای‌شان موردحمله قرار می‌گیرند!
1400-4-21 19:55
نگاهی به یک اقدام اطلاعاتی ویژه حزب الله لبنان

آیا اسامی فهرست انتقام سخت سردار سلامی در حال خط خوردن هست؟!

مهدی جهان تیغی نوشت: دادگاهی در ایالات متحده، یک مترجم آمریکایی به نام «مریم طه تامسون»، شهروند آمریکایی لبنانی‌تبار که با پنتاگون کار می‌کرد را در جریان یک پرونده انتقال اطلاعات به حزب الله، به ۲۳ سال حبس محکوم کرد.
1400-4-19 19:55
یادداشت تحلیلی سعدالله زارعی، کارشناس سیاست خارجی

طالبان عوض نشده و اگر حاکم شود قول‌وقرارش را فراموش می‌کند / احتمال وقوع جنگ قومیتی

«طالبان امروز» اصرار دارد ما قبول کنیم با طالبان گذشته و حکومت مطلوب فعلی آنان با حکومت امارات گذشته، تفاوت بنیادی دارد. ولی روشی که طالبان برای سیطره بر افغانستان در پیش گرفته است، وادارکردن بقیه طوایف و مذاهب به تمکین در برابر سیطره مطلق خود است.
1400-4-19 13:00

آیا کارمزد 30 درصدی کافه بازار، عادلانه است؟

علی دل زنده: اپیک گیمز، اپل را به دادگاه فدرال برده و متهم کرده که یک مونوپلی در اپ استور خود به راه انداخته. اپیک می‌گوید کارمزد 30 درصدی اپل به شکلی غیر منصفانه تعیین شده و فشاری مضاعف به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن کوچک وارد می‌سازد. کافه بازار نیز به تبعیت از اپ استورهای بزرگ، از همین رویه پیروی کرده و دعواهای مشابهی هم در ایران شکل گرفته است.
1400-4-16 21:30
یادداشت تحلیلی درباره وضعیت صداوسیما

تلویزیون برای خانواده‌ها امن نیست / مسیر فعلی صداوسیما برای انقلاب آبی ندارد

مصباح الهدی باقری کنی در یادداشتی که در فضای مجازی منتشر شده است با انتقاد از وضعیت تربیتی صداو سیما نوشت: تلویزیون برای خانواده ها امن نیست.
1400-4-16 20:55
خسروپناه، مدیر گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

بعضی دوستان ناآگاه، فقط چهره سیاسی از علامه مصباح نشان دادند

مدیر گروه فلسفه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در یادداشتی نوشت: دوستان و دشمنان در حق علامه استاد مصباح یزدی کوتاهی یا ستم کردند. برخی از دوستان ناآگاهانه تنها چهره سیاسی از وی نشان دادند و او را پدر معنوی حزبی خواندند.
1400-4-13 13:40

نگاهی به طرح قدیمی مجلس درباره ساماندهی فضای مجازی

‏توحید عزیزی، فعال رسانه‌ای در واکنش به جنجال‌ها درباره طرح ساماندهی فضای مجازی در رشته توییتی به توضیح درباره این طرح پرداخته است. البته استناد این فعال رسانه ای به طرح قدیمی است که با توجه به طرح جدید، کمی متفاوت است.
1400-4-5 19:50
در افغانستان چه خبر است؟

پشت پرده سقوط سریالی شهرها در افغانستان / طالبان می‌تواند حکومت مرکزی کابل را ساقط کند؟

آمریکا همواره به دنبال راهی بود که ضمن فراهم آوردن زمینه خروج خود از جنگ، آتش جنگ را همچنان شعله ور نگه دارد و در عوض، هزینه های جنگ را بر سایر کشورهای ذی مدخل در افغانستان تحمیل و سرشکن کند.
1400-4-2 15:05
تحلیل عبدالباری عطوان تحلیلگر برجسته جهان عرب

موشک‌های ایران پشت پرده جمع‌آوری سیستم‌های دفاعی آمریکا از منطقه

یک روزنامه عربی با طرح این مساله که چرا حالا و در این زمان آمریکا پاتریوت های خود را از منطقه خارج می کند به اهداف واشنگتن در منطقه پرداخته و معتقد است که تصمیم بایدن بیانگر چهار حقیقت اصلی است.
1400-3-30 17:20

۱۰ نکته از بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب درباره انتخابات

رهبر معظم انقلاب در سخنرانی امروز به مسائلی از جمله لزوم حضور پرشور مردم در عرصه انتخابات تاکید کردند؛ در این گزارش ۱۰ نکته از بیانات ایشان را می‌خوانید.
1400-3-26 22:05
یادداشت تحلیلی

زاکانی چگونه چهره ادبیات ساز انتخابات ۱۴۰۰ شد؟

زاکانی عملا ستاد رسانه ای و تبلیغاتی خاصی ندارد و قبل و بعد از ایام رسمی تبلیغات انتخابات اثر چندانی از محتواهای تولیدی سازمان یافته، رپرتاژی و سفارش شده از او در شبکه های اجتماعی بر خلاف اکثر کاندیداهای دیگر دیده نمی شود.
1400-3-19 12:45
تقویت روزافزون موازنه قدرت در منطقه به نفع مقاومت اسلامی

ابعاد راهبردی و پیامدهای انتخاب مجدد بشار اسد چیست؟

برخلاف تبلیغات کشورهای غربی و برخی کشورهای عربی که به دنبال سرنگونی بشار اسد بوده‌اند، انتخابات ریاست جمهوری سوریه و مشارکت گسترده شهروندان سوری یک «نقطه عطف» مهم در تحولات سیاسی – اجتماعی سوریه است.
1400-3-14 10:55

نقش رهبری در برجام چیست؟

برجام، توافقی است که در سال 94، در پی مذاکرات میان ایران و کشورهای 5+1 حاصل شد. این توافق مسئله ایست مهم که در همه حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و امنیتی، بر مسائل کشور اثرگذار بوده و هست.
1400-2-19 00:30

راستی ‌آزمایی چند ساعته تله جدید آمریکا

مرکز پژوهشهای مجلس در مورد راستی آزمایی رفع تحریم ها نوشت: بررسی ميزان انتفاع اقتصاد ایران از محل رفع تحریم‌ها و سنجش ادواري شاخص‌هاي مرتبط، نيازمند سپري شدن بازه زمانی حداقل ۳ تا ۶ ماهه است.
1400-1-22 16:05