یادداشت

یادداشت تحلیلی

درخواست از مسئولین و رسانه های حامی تولید ملی/ چند حمایت بی هزینه از پلتفرم های داخلی فضای مجازی

ابوالقاسم رجبی، کارشناس فناوری اطلاعاتی در یادداشتی که در فضای مجازی منتشر شده است، از حمایت بی هزینه از پلتفرم های داخلی فضای مجازی نوشت.
1400-7-21 12:58

دانشگاه امام صادق به مثابه یک حزب؟

مشکل این نه سال از شروع مذاکرات، تنها مذاکره کنندگان نبودند، ریل از اساس غلط بود که باید تغییر کند. این هم نه‌تنها در مواضع اعلامی و اظهار گره نزدن مسائل کشور به خارج، که باید در عمل خود را نمایش بدهد.
1400-7-19 18:51

ویژگی های شخصی بنی صدر، از او انسانی خودمحور ساخت

بنی صدر در سن ۸۸ سالگی درگذشت، وی نخستین رئیس‌جمهوری تاریخ ایران بود و ریاست شورای انقلاب را نیز بر عهده داشت، اما در ۳۱ خرداد ۱۳۶۰، با رأی مجلس شورای اسلامی استیضاح و از مقام خود عزل شد
1400-7-18 13:09
انتقام سخت و اخراج اطلاعاتی آمریکا از منطقه؛

آیا ایران پشت پرده تغییرات جدید ساختاری سازمان سیا قرار دارد؟!

این روزها، نیویورک تایمز رسانه نزدیک به دموکرات ها و برخی دیگر از رسانه های غربی، گزارش هایی درباره برخی تغییرات ساختاری سازمان سیا در مواجهه جدید اطلاعاتی با ایران منتشر کرده اند.
1400-7-18 13:02
یادداشتی تحلیلی درباره مواضع کشورهای منطقه نسبت به تحولات افغانستان

چرا کشورهای عربی از تسلط افغانستان به دست طالبان نگرانند؟/ چالش اسلام سیاسی برای دولت‌های خلیج فارس و آمریکا

یکی از موضوعات کلیدی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس این است که اطمینان حاصل کنند که پیروزی طالبان الهام بخش ایدئولوژی جهادی در بین مردم آنها نیست.
1400-6-21 16:37
یادداشتی تحلیلی

جنگ احد رسانه‌ای و تکلیف دولت رئیسی

دولت سیزدهم متاسفانه، فعالیت رسانه‌ای جهت پوشش اقدامات مثبت خویش نداشته و اساسا اهمیت فوق العاده رسانه‌ها در هدایت افکار عمومی را جدی نگرفته است.
1400-6-19 10:29

آینده حکومت طالبان در افغانستان چه می‌شود؟

برای بسیاری از مردم افغانستان سیاست خارجی طالبان و ارتباطش با جهان مهم نیست، آنچه آن ها را نگران کرده است؛ نحوه سیاست داخلی و اداره کشور و آزادی‌های اجتماعی است.
1400-5-26 20:21
یادداشتی تحلیلی در پاسخ به یک شبهه

چرا ایران همچون سوریه در افغانستان مداخله نظامی نکرد؟

وضعیت امروز افغانستان برای بسیاری قابل تصور بود اما ایران هم مثل سایر‌ کشورها نمی‌تواند مانع تغییر شود چون قدرت طالبان، فساد دولت غربگرا کابل و دخالت سایر کشورها غیرقابل انکار است. اکنون هدف ایران‌ حفظ امنیت مرزهای شرقی‌‌اش است.
1400-5-24 19:37
پاسخی به منتقدین طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی

چطور باید از منافع ملی کشور در برابر استعمار دیجیتالی محافظت کرد؟/ طرح جایگزینتان چیست

از دیدگاه برخی منتقدان طرح صیانت از فضای مجازی، طرحی بد، کارشناسی نشده و بر هم زننده کسب و کارها و همه چیزهایی که منتقدین بر آن اصرار می ورزند است. اما آنها به به ما نمی گویند راه جایگزین برای حاکمیت کشور بر فضای مجازی چگونه باید باشد.
1400-5-12 16:03
در قالب یادداشتی عنوان شد؛

دغدغه نخبگان به شیوه مواجهه دولت جدید با فضای مجازی

یک کارشناس فضای مجازی با اشاره به دغدغه نخبگان به نحوه مواجهه دولت جدید با فضای مجازی، ملاحظاتی را برای انتخاب وزیر ارتباطات و موفقیت دولت سیزدهم در مدیریت فضای مجازی کشور عنوان کرد.
1400-5-2 20:33

توصیه‌ های سایبری برای رئیس‌جمهور منتخب

شورای عالی فضای مجازی باید به جایگاه اصلی خود که مرکز ثقل توسعه کشور است، برسد. شورای عالی فضای مجازی که با ابتکار مقام معظم رهبری برای سیاست‌گذاری و هدایت چابک دستگاه‌ها در استفاده حداکثری از منافع و فرصت‌های فضای سایبر و حداقل رسانی تهدیدات سایبری شکل‌گرفته، به دلیل عملکرد ناصحیح قوه مجریه و همکاری ضعیف سایر قوا، به حاشیه رفته است.
1400-5-2 19:49
تحلیل یک کارشناس فضای مجازی از تغییر جدید در طرح جنجالی مجلس

طرح صیانت از فضای مجازی چه تغییری کرد؟ / حفاظت از حقوق پلتفرم‌های داخلی در صورت تخلف کاربر

یک کارشناس فضای مجازی با اشاره به تغییر جدید در طرح صیانت مجلس از فضای مجازی موسوم به حمایت از حقوق کاربران و خدمات کاربردی فضای مجازی نوشت: همه ممنوعیت‌های که در طرح بودند، حذف شده اند.
1400-4-27 12:49
شاهکار اطلاعاتی به نام ابوالقیعان ؛

نیروهای امنیتی ایران چگونه تحرکات روزانه وزیر جنگ اسرائیل را رصد می‌کنند؟

یعقوب ابوالقیعان، سیاستمدار پیشین و از مالکان بزرگ شرکت ساختمانی در شمال ناحیه نگیف؛ آخرین شاهکار اطلاعاتی جبهه مقاومت در اسرائیل محسوب می‌شود.
1400-4-27 10:55

پیشنهاد تشکیل فرماندهی متمرکز امنیت سایبری

امنیت سایبری صرفاً موضوعی فناورانه و فرایندی نیست، هم‌اکنون و با غلظت بسیار بالا در آینده،‌ سایبر با حیات و امنیت ملی گره‌خورده است. لذا حفاظت و حراست سایبری به‌مثابه حفظ امنیت ملی و تمامیت ارضی سایبری کشور است.
1400-4-21 21:43
یادداشتی تحلیلی به بهانه تلاش مجلس برای حفاظت از اطلاعات ایرانیان

اروپا چگونه از داده‌های شهروندان خود محافظت می‌کند؟ / برخی به‌جای حفاظت از داده‌های کاربران ایرانی، آن را دو دستی تقدیم دشمن می‌کنند

احمد کارآمد با اشاره به قانون اروپا در حفاظت از داده‌های مردم این قاره و تلاش مجلس کشورمان برای حفاظت از داده‌های ایرانی نوشت: اکنون‌که بعد از سال‌ها عده‌ای از نمایندگان از خواب غفلت برخواستند توسط مسئولین بعضاً امنیتی و باندهای رسانه‌ای‌شان موردحمله قرار می‌گیرند!
1400-4-21 19:55
نگاهی به یک اقدام اطلاعاتی ویژه حزب الله لبنان

آیا اسامی فهرست انتقام سخت سردار سلامی در حال خط خوردن هست؟!

مهدی جهان تیغی نوشت: دادگاهی در ایالات متحده، یک مترجم آمریکایی به نام «مریم طه تامسون»، شهروند آمریکایی لبنانی‌تبار که با پنتاگون کار می‌کرد را در جریان یک پرونده انتقال اطلاعات به حزب الله، به ۲۳ سال حبس محکوم کرد.
1400-4-19 19:55
یادداشت تحلیلی سعدالله زارعی، کارشناس سیاست خارجی

طالبان عوض نشده و اگر حاکم شود قول‌وقرارش را فراموش می‌کند / احتمال وقوع جنگ قومیتی

«طالبان امروز» اصرار دارد ما قبول کنیم با طالبان گذشته و حکومت مطلوب فعلی آنان با حکومت امارات گذشته، تفاوت بنیادی دارد. ولی روشی که طالبان برای سیطره بر افغانستان در پیش گرفته است، وادارکردن بقیه طوایف و مذاهب به تمکین در برابر سیطره مطلق خود است.
1400-4-19 13:00

آیا کارمزد 30 درصدی کافه بازار، عادلانه است؟

علی دل زنده: اپیک گیمز، اپل را به دادگاه فدرال برده و متهم کرده که یک مونوپلی در اپ استور خود به راه انداخته. اپیک می‌گوید کارمزد 30 درصدی اپل به شکلی غیر منصفانه تعیین شده و فشاری مضاعف به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن کوچک وارد می‌سازد. کافه بازار نیز به تبعیت از اپ استورهای بزرگ، از همین رویه پیروی کرده و دعواهای مشابهی هم در ایران شکل گرفته است.
1400-4-16 21:30
یادداشت تحلیلی درباره وضعیت صداوسیما

تلویزیون برای خانواده‌ها امن نیست / مسیر فعلی صداوسیما برای انقلاب آبی ندارد

مصباح الهدی باقری کنی در یادداشتی که در فضای مجازی منتشر شده است با انتقاد از وضعیت تربیتی صداو سیما نوشت: تلویزیون برای خانواده ها امن نیست.
1400-4-16 20:55