شناسه: 98794
تحلیلی بر رونمایی امروز ارتش

اهمیت راهبردی پایگاه عقاب ۴۴ چیست؟

امروز ارتش با حضور سرلشکر باقری پایگاه هوایی را رونمایی کرد که نشان از قدر ایران برای انجام بسیاری از عملیات‌های غافلگیرانه را دارد و بیشتر استراتژی‌های دشمن را از بین برد.
به گزارش جهت پرس، 

امروز 18 بهمن 1401 و در آستانه چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نیروی هوایی ارتش از اولین پایگاه زیر زمینی خود به نام عقاب ۴۴ رونمایی کرد‌.

در این خصوص  کارشناس مسائل سیاسی علیرضا تقوی نیا با اشاره به این که این پایگاه تنها پایگاه زیر زمینی ارتش نیست با بیان تعدادی از نکات در این موضوع گفت:

یکی از هزاران پایگاه‌ها

این پایگاه تنها پایگاه زیرزمینی ارتش نیست و براساس شنیده ها در دهه ۷۰ ساخته شده است اما اکنون به دلایل مختلف رونمایی شد .

پایگاهی تخریب ناپذیر

این پایگاه که در چهارچوب به کارگیری پدافند غیرعامل می توان آن را تعریف کرد ، کاملا ایمن و محافظت شده بوده و از بین بردن آن با تسلیحات متعارف تقریبا محال است.

پایگاهی برای عملیات‌های غافلگیرانه

تجمیع جنگنده های سرحال و تازه نفس ارتش در این پایگاه باعث می شود تا در صورت حمله غافلگیرانه احتمالی ، بخش قابل توجهی از هواگردهای ارتش دست نخورده و سالم باقی بمانند و بتوانند در راهبرد ضربه دوم واکنش متناسب را به مبداء حمله اتخاذ نموده و ماموریت های محوله را به انجام رسانند.

پایگاهی برای حفظ دارایی ارتش

در جنگ ۶ روزه اعراب و اسرائیل ، در ساعت اول جنگ ، تمام باندهای فرودگاه های مصر بمباران و بلااستفاده شد و این کشور نتوانست هواپیماهای خود را به پرواز درآورد و پس از ساعاتی آن جنگنده ها نیز بمباران و نابود گشتند ؛ ساخت پایگاه های زیرزمینی به همین دلیل اهمیت دارد و باعث حفظ دارایی های مهم و ارزشمند ارتش می شود .

محلی امن برای حفظ تسلیحات جدید

با توجه به خرید جنگنده های بسیار مهم ، راهبردی و گرانقیمت سوخو ۳۵ ، احتمالا بخش قابل توجهی از آنها در پایگاه های ایمن زیر زمینی مستقر شوند و ارتش ایران با این
رونمایی نشان داد خود را برای دریافت جنگنده های جدید آماده کرده است.

بی اثر کردن استراتژی دشمن

اقدامات این چنینی در ارتش، بیش از همه جنبه بازدارندگی دارد زیرا راهبرد آمریکا و اسرائیل معمولا بر ضربه اول و نابودی کامل توان نظامی رقبا در لحظات اول جنگ متمرکز شده و ایجاد پایگاه هایی مانند عقاب ۴۴ ، استراتژی آن ها را بی اثر خواهد ساخت.

پیام آمادگی برای مبارزه

ایران در سالهای اخیر از قابلیت وسعت جغرافیایی و عوارض طبیعی خود نهایت استفاده را کرده و دارایی های بسیار راهبردی صنعتی ، هسته ای و نظامی خود را به زیر کوهها منتقل ساخته و با نشان دادن آنها علاوه بر قدرت نمایی و نشان دادن قابلیت های تکنولوژیکی خود در زمینه ساخت پایگاه های زیر زمینی ، پیام آمادگی خود در برابر حملات هوایی گسترده را به طرف های متخاصم فرستاده است .

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مهدی | شنبه, 11/22/1401 - 13:00 | | پاسخ | پیوند ثابت
سلام ودرود...قطعا حفظ اموال بیت المال یک مهم واجب در شرع است.ودر جواب اون کارشناس احمقی که گفته بود جنگنده های قدیمی رو پنهان کردن...باید بگم هر ابزار جنگی یک جنگجو لازم داره...قدیم وجدید فرقی نداره مرد میدان میخاد که در ایران فراوان خواهی یافت