شناسه: 98718
در چهارمین قسمت «جان‌وطن» مطرح شد؛

ماجرای دستکاری هلیکوپتر برای دیدار امام (ره) چه بود؟

قسمت چهارم برنامه ترکیبی «جان‌وطن»، میزبان محمدحسن پورجمعه از همافران ارتش و انقلابی‌های علاقه‌مند به خط امام (ره) بود.
به گزارش جهت پرس، 

قسمت چهارم برنامه ترکیبی «جان‌وطن»، محصول مرکز مستند سوره، به کارگردانی علی فراهانی‌صدر و تهیه‌کنندگی مهدی مستوفی روز گذشته ۱۵ بهمن میزبان محمدحسن پورجمعه از همافران ارتش و انقلابی‌های علاقه‌مند به خط امام (ره) بود.

محمدحسن پورجمعه در ابتدا با اشاره به اینکه پس از اتمام سربازی در ارتش و در بخش فنی بالگرد‌ها مشغول به کار شد، توضیح داد: بعد از دو سال که دوره‌های مربوطه را طی کردم، همافر و روی هلیکوپتر مشغول به کار شدم.

وی درباره آشنایی‌اش با گروه‌های انقلابی و مخالف رژیم شاه گفت: «ما روی هلیکوپتر شینوک که ویژه امدادرسانی و حمل بار بود، کار و به مناطق سیل‌زده و زلزله‌زده امدادرسانی می‌کردیم؛ وضعیت زندگی آن‌ها به گونه‌ای بود که ما حتی احتیاجات خود را فراموش می‌کردیم تا آن‌ها بتوانند زنده بمانند.

این همافر ارتش درباره کمکی که تخصص‌اش به مسیر انقلاب می‌کرد، گفت: سال ۵۴-۵۳ از ما خواسته شد در مقابل هلیکوپتر‌های عراقی‌ها که از ایران رد می‌شدند تا به آذربایجان بروند، اما هنگام عبور از مناطق استراتژیک ایران عکس‌برداری می‌کردند، مقابله به مثل و برای انجام ماموریت به عراق برویم. آن زمان با احمدزمانی قرار گذاشتیم که بعد از ماموریت به ملاقات امام (ره) در عراق برویم.

پورجمعه ادامه داد: هلیکوپتر را دستکاری کردیم و همین باعث شد به غروب آفتاب برسیم و، چون از بغداد تا دمشق هفت ساعت پرواز بود، دیگر اجازه پرواز نداشتیم. پس با همراهان خود به بغداد رفتیم و من و احمد زمانی خود را به نجف رساندیم تا امام «ره» را ببینیم. در این دیدار وضعیت ارتش را برای امام تعریف و دستوراتی از ایشان دریافت کردیم. هنگام بازگشت نیز رساله امام و تعدادی اعلامیه دریافت کردیم که من آن‌ها را داخل کفنی که خریده بودم، گذاشتم!

وی یادآور شد: هنگام بازگشت در فرودگاه جلوی ما را گرفتند و خواستند وسایل همه ما را بگردند. در این زمان هیچ کاری نمی‌توانستیم بکنیم و تنها چیزی که به ذهنم رسید توسل به حضرت علی (ع) بود. خوشبختانه مامور به محض دیدن کفن من را رد کرد.

این همافر ارتش مطرح کرد: قبل از ۲۲ بهمن سال ۵۷ اولین تظاهرات در ارتش صورت گرفت که نزدیک به چهارهزار نفر ملحق شدند و بزرگ‌ترین اعلامیه علیه کاپیتولاسیون خوانده شد و سپس حکم اعدام ما صادر شد. البته فرار کردیم و بعد از حکم اعدام مطلع شدیم.

پورجمعه در پایان خاطرنشان کرد: از کار‌هایی که کردم، احساس رضایت می‌کنم، اما کم انجام داده‌ام.

فصل دوم برنامه ترکیبی «جان‌وطن» با اجرای پرهام عمرانی در ایام دهه فجر در ۱۱ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای از ۱۲ تا ۲۲ بهمن هر روز ساعت ۱۷ روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب ها

ثبت دیدگاه