شناسه: 98614
امام‌جمعه آستارا:

انقلاب اسلامی در دنیا گفتمان جدیدی ایجاد کرد

امام‌جمعه آستارا گفت: انقلاب شکوهمند اسلامی ایران انقلابی بود که با وجود احاطه شدن دنیا از سوی قدرت‌های بلوک شرق و غرب گفتمان جدیدی را ایجاد کرد.
به گزارش جهت پرس، 

حجت‌الاسلام محمدجواد باقری ارومی در خطبه‌های نمازجمعه آستارا بیان کرد: برای تعریف گفتمان ایجاد اثری جدید در جامعه‌ای، گروهی یا طیف خاصی با کلام و گفتار از سوی یک دستگاه، ابزار، اندیشه، فکر یا نظریه‌ در یک برهه تاریخی عنوان کردند و انقلاب اسلامی ایران از همه این ویژگی‌ها در سطح بالایی برخوردار است.

وی افزود: انقلاب اسلامی در دوره‌ای سر برآورد و گفتمان جدیدی ایجاد کرد که دنیا درگیر جنگی سرد در فضای رقابت‌های سیاسی و امنیتی به دور از معنویت بود و قدرت در ۲ بلوک شرق (شامل شوروی و کشورهای تابعه با اندیشه کمونیستی و مارکسیستی) و غرب (به سرکردگی آمریکا با تفکر سرمایه‌داری و سلطه‌گری) خلاصه شده بود.

امام‌جمعه آستارا اظهار کرد: انقلاب اسلامی در شرایطی که از یک سو تفکر کمونیستی مادی‌گرایی که هیج معنویتی در آن جا نداشت و هیچ نقشی برای خدا قایل نبود و در سوی دیگر تفکر سرمایه‌داری و انسان‌محوری نقش حداقلی برای دین آن هم به عنوان یک مساله شخصی قائل بود، همه معادله‌ها را کنار زد و نهضتی بر پایه تفکر معنوی، آسمانی و دینی برخاسته از قرآن کریم، دین مبین اسلام، تفکرهای مکتب حق اهل بیت (ع)، نهاد مرجعیت و حوزه‌های علمیه با رهبری امام خمینی (ره) ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: رمز دوام و بقای نهضت انقلاب و جمهوری اسلامی به عنوان یک نظام حکومتی نوین برخورداری از پشتوانه فکری توحیدی بود، چنان که بسیاری افراد، گروه‌ها، جریان‌ها و تفکرهای سیاسی و غرسیاسی، دینی و غردینی در مسائل مختلف جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، هنر، ورزش و ادبیات همه در برهه‌ای تاثیرگذار بودند اما دوام و بقای آنها به پشتوانه فکری‌شان برمی‌گردد.

حجت‌الاسلام باقری ارومی با اشاره به داستان مبارزه با طاغوت از سوی حضرت موسی (ع) با دستور خداوند در قرآن کریم عنوان کرد: انقلاب اسلامی ایران هم در اولین گام مبارزه با طاغوت بود و امام (ره) وقتی دید که محمدرضا پهلوی طاغوت شده و در مقابل دستورهای خداوند سر تعظیم فرود نمی‌آورد و دست نشانده آمریکا شده است، ایستادگی کرد.

وی با اشاره به ارجحیت مبارزه با طاغوت بر ایمان تاکید کرد: امروز هم جمهوری اسلامی ایران در برابر همه طاغوت‌های جهان چه آمریکای جنایتکار، چه اسرائیل غاصب و چه ایادی آنها در منطقه با اتکا به قدرت الهی خواهد ایستاد.

امام‌جمعه آستارا رمز موفقیت جمهوری اسلامی را ایستادگی و مقاومت دانست و گفت: انقلاب ایران گفتمان زیادی را وارد ادبیات سیاسی دنیا کرد و ایستادگی در برابر ظالمان، نابودی مستکبران، الگو گرفتن سایر ملت‌ها برای انقلاب کردن و ایستادن در مقابل طاغوت‌های زمان خودشان در قالب بیداری اسلامی در برخی کشورهای عربی از جمله آنها است.

وی ادامه داد: پس از پیروزی انقلاب هم زمانی که نظام جمهوری اسلامی مستقر شد، همه امکانات و پیشرفت‌هایی که به دست آمد و ملت ایران فعل خواستن را تبدیل به توانستن کرد، همه از گفتمان انقلاب اسلامی بوده است.

حجت‌الاسلام باقری ارومی نقشه چندصد ساله برخی قدرت‌های خارجی برای تضعیف ایران را یادآور شد و افزود: برنامه‌ریزی آنها بود که در دوره قاجار جوری مناطق کشور را جدا کنند که اگر یک زمانی اتفاق‌هایی هم بیافتد، ایران ضرر کند؛ از این رو سرچشمه رودهای مهم را جدا کردند و کسی مانند رضا پهلوی را سرکار آوردند که سواد، علم و تجربه نداشت.

وی بیان کرد: رضا چهلوی فردی قلدر بود که حدود بیست سال مورد استفاده قرار گرفت و وقتی دیدند که دیگر توجه اولیه را به آنها ندارد و متمایل به آلمان نازی شده است، حتی نگذاشتند در کشور خودش بمیرد و در یک جزیره دورافتاده در آفریقا به درک واصل شد.

امام‌جمعه آستارا اضافه کرد: با این شرایط الان عده‌ای ناآگاه سنگ رضا پهلوی را به سینه می‌زنند که روحت شاد و تو چکار کردی برای ایران؛ در حالی که او آنقدر انسان بی‌اراده‌ای بود که حتی نتوانست شرایط زندگی خودش را انتخاب کند که کجا به خاک سپرده شود.

وی عنوان کرد: دشمنان از همان دوران قاجار و پهلوی جوری چینش کرده بودند که ایران ضعیف بشود و نمونه دیگر آن جداسازی منطقه قفقاز از کشور بود؛ امروز اگر جمهوری آذربایجان مواضعی نادرست می‌گیرد، ناشی از همان سیاست‌ها است.

حجت‌الاسلام باقری ارومی تصریح کرد: حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در تهران محکوم است اما اینکه چنین حادثه‌ای را تروریسم بین‌المللی بنامند و حرف‌های مورد نظر رژیم صهیونیستی را بزنند، پذیرفتنی نیست.

وی یادآور شد: اگر چند سال پیش رهبر معظم انقلاب در دیدار با الهام علی‌اف تاکید کردند که باید روابط ۲ کشور در بالاترین سطح بماند، مناسبات اقتصادی توسعه پیدا کند و به مردم متدین جمهوری آذربایجان بها داده و پشتیبانی آنها جلب شود، چون این روزها را می‌دیدند که ترکیه و اسراییل از هر طرف نفوذ کرده و آذربایجان را بازیچه دست خود خواهند کرد.

امام‌جمعه آستارا عنوان کرد: فروختن نفت و خرید سلاح از دیگر کشورها برای چند صباحی زمینه‌ساز قدرت واقعی یک کشور نخواهد شد؛ چنانکه قدرت نظامی و نفوذ جمهوری اسلامی ایران با اتکا به خداوند، کلمه لا اله الا الله و رمز یا زهرا و یا علی بوده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان ۲ کشور همسایه و دوست هستند، مردم آنها باهم نسبت‌های فامیلی، فرهنگ و عقیده مشترک دارند و بر همین اساس باید باهم متحد شوند؛ نه اینکه اجازه نفوذ و نقش‌آفرینی اسراییل و غربی‌ها داده شود یا با کارشکنی و سخت‌گیری روابط ۲ کشور تضعیف شود.

حجت‌الاسلام باقری ارومی بیان کرد: راهی که جمهوری آذربایجان می‌رود اشتباه است و خارج کردن سفیر آن کشور از تهران در راستای کاهش سطح روابط ۲ کشور در نهایت دودش به چشم خود جمهوری آذربایجان خواهد رفت؛ این مسائل را مردم باید بدانند و آگاه باشند که چه مسائلی در جریان است و در پشت پرده چه اتفاق‌هایی می‌افتد.

وی در ادامه با قدردانی از برگزاری میز خدمت در محل مصلی آستارا و فعالیت مسئولان به ویژه فرماندار این شهرستان در دولت سیزدهم گفت: در این مدت خدمات بسیار شایسته‌ای به مردم این منطقه ارایه شده و بسیاری از طرح‌های نیمه تمام عمرانی که سال‌ها مورد توجه نبوده یا در اجرای آنها کوتاهی شده، در این دوره به نتیجه رسیده و برخی هم در حال پیگیری است.

برچسب ها

ثبت دیدگاه