شناسه: 98575
آیارژیم صهیونیستی به آخر خط رسیده است

فرار سرمایه‌داران از فلسطین اشغالی و هشدار درباره پایان قریب‌الوقوع اسرائیل

یک پروفسور و کارشناس ارشد اقتصادی رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه فلسطین اشغالی دیگر مکان مناسبی برای زندگی اسرائیلی‌ها نیست و همه سرمایه‌داران درحال فرار از این سرزمین هستند تاکید کرد، اینجا پایان اسرائیل است.
به گزارش جهت پرس، 

بعد از جنگ اکتبر 1973 که مصر و سوریه توانستند رژیم اشغالگر صهیونیستی را غافلگیر کنند، صهیونیست‌ها به این نتیجه رسیدند که اعراب می‌توانند اسرائیل را که از سال 1948 بر اراضی فلسطین مسلط شده و آن را اشغال کرده بود، از بین ببرند. در آن زمان «موشه دایان» وزیر جنگ وقت وقت رژیم صهیونیستی اعلام کرد که نابودی اسرائیل نزدیک است و از «گولدا مائیر» نخست‌وزیر اسبق این رژیم خواست تا برای نابودی اعراب از سلاح هسته‌ای استفاده کند.

اما امروز نیز اسرائیلی‌ها اعتراف می‌کنند که تاریخ برای آنها درحال تکرار شدن بوده و علاوه بر مسائل نظامی و امنیتی، چالش‌های دیگری گریبان این رژیم را گرفته که می‌تواند به تسریع در روند فروپاشی آن کمک کند. چالش‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی در کنار شکاف‌های عمیق در جامعه صهیونیستی میان راست‌ها و چپ‌ها و همچنین اختلاف میان یهودیانی که از اروپا به فلسطین اشغالی مهاجرت کرده‌اند با یهودیانی که از کشورهای عربی اطراف فلسطین آمده‌اند، از جمله معضلات داخلی رژیم اشغالگر است.

در همین زمینه اخیرا یک پروفسور اسرائیلی به نام «دنیل کانمن» که برنده جایزه نوبل اقتصاد است در گفتگو با شبکه 12 تلویزیون این رژیم اعلام کرد، سرنوشت امروز اسرائیل بسیار خطرناک‌تر از اتفاقی است که در جنگ 1973 با اعراب رخ داد؛ چرا که کابینه بنیامین نتانیاهو تصمیم گرفته اسرائیل را تبدیل به یک حکومت دیکتاتوری کند که در آن نهاد سیاسی بر دستگاه قضایی سیطره دارد.

وی افزود، این کودتای کابینه جدید تا این لحظه موجب شده تا رئیس بانک اسرائیل درباره نتایج فاجعه‌بار این سیاست‌ها به بنیامین نتانیاهو هشدار بدهد. از طرف دیگر صاحبان شرکت‌های تکنولوژی پیشرفته درحال فرار از اسرائیل (فلسطین اشغالی) هستند.

این پژوهشگر اسرائیلی ادامه داد، از نظر من اینجا پایان دنیا و پایان اسرائیلی است که من آن را می‌شناختم. من تلاش دارم این وضعیت را با جنگ اکتبر 1973 مقایسه کنم و باید بگویم که در آن زمان کمتر از الان می‌ترسیدم و اکنون بسیار نگران هستم. من برای اسرائیل  نگرانم و نمی‌دانم به کجا خواهیم رسید.

وی تصریح کرد، اتفاقی که به زودی رخ خواهد داد نشان می‌دهد اسرائیل (فلسطین اشغالی) کشوری نیست که من در آن بزرگ شده‌ام و اینجا مکانی است که فرزندان و نوه‌های من نمی‌خواهند در آن زندگی کنند؛ زیرا عاقلانه نیست که نهاد سیاسی بر سیستم قضایی سیطره داشته باشد و این یعنی پایان «دموکراسی».

به گفته این پژوهشگر و پروفسور اسرائیلی، روند فرار تجار و صاحبان سرمایه از اراضی اشغالی با سرعت بالایی ادامه دارد و آنها درحال خارج کردن پول خود از بانک‌های تل‌آویو هستند و برای زندگی به دیگر نقاط جهان نقل مکان می‌کنند. این ضربه‌ای مهلک به اقتصاد اسرائیل است به ویژه با توجه به افت مستمر ارزش شیکل (واحد پول رژیم صهیونیستی) در برابر دلار.

از طرف دیگر دو روز قبل «تام لیونی» مالک بزرگترین شرکت تکنولوژی پیشرفته در اراضی اشغالی  که دارایی شخصی او دو میلیارد دلار تخمین زده می‌شود در مصاحبه با تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که پرداخت مالیات را متوقف می‌کند و از دیگر سرمایه‌داران نیز خواست تا همین کار را انجام دهند.

وی تاکید کرد که تصمیم به مهاجرت از اسرائیل (فلسطین اشغالی) و بستن دفاتر خود در این سرزمین گرفته و قصد دارد به یکی از کشورهای اروپایی نقل مکان کند؛ چرا که اسرائیل وضعیت باثبات و پایداری ندارد و انتظار می‌رود اقتصاد آن خیلی سریع در معرض فروپاشی قرار بگیرد.

در همین زمینه 40 اقتصاد دادن ارشد اسرائیلی با امضای نامه‌ای خطاب به بنیامین نتانیاهو نسبت به عواقب کودتای کابینه وی علیه دستگاه قضایی هشدار دادند. وبسایت عبری والا در این زمینه گزارش داد کارشناسان اقتصادی اسرائیلی معتقدند که فرار مغزها، کاهش رتبه اعتباری اسرائیل و فرار سرمایه‌گذاری‌های خارجی، اولین پیامدهای اقدامات اعضای کابینه نتانیاهو خواهد بود.

علاوه بر آن رسانه‌های عبری گزارش دادند، «دوو کوتلر» رئیس بانک «هبوعلیم» اسرائیل در جلسه‌ای به بنیامین نتانیاهو گفته که طی روزهای اخیر سپرده‌گذاران به شکل قابل توجهی درحال برداشت سپرده‌های خود از بانک ها هستند و یک سری شرکت‌ها نیز سپرده‌های خود را به بانک‌های خارجی منتقل کرده‌اند.

اقتصاد اسرائیل از نیمه دوم سال 2020 تاکنون بیش از 28 درصد افت کرده و بدترین وضعیت اقتصادی این رژیم طی 40 سال گذشته را رقم زده است. همچنین میزان واردات کالا و خدمات به نیز 41.7 درصد کاهش یافته است.

«نسیم بن دیوید» کارشناس اقتصادی رژیم صهیونیستی در مقاله‌ای در روزنامه مکور ریشون اعلام کرد که توزیع ناعادلانه درآمدها در جامعه اسرائیلی میانگین رشد جمعیتی را کاهش داده و خانواده‌ها تمایل به فرزندآوری ندارند.

منبع: تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه