شناسه: 98441
یادداشت تحلیلی

هدف نتانیاهو از خرابکاری‌های اخیر در ایران چیست؟

عدم همسویی با بایدن در جنگ اوکراین باعث شده که نتانیاهو از «شدت عمل در برابر تهران» بعنوان زمینه‌ای برای همسویی با بایدن استفاده کند.
به گزارش جهت پرس، 

پس از زلزله خوی، حمله سه ریزپرنده به یکی از مراکز صنایع دفاعی در اصفهان  و همزمان با آن آتش سوزی بزرگی در کارخانه روغن موتور در شهرک شهید سلیمی تبریز رخ داد. در گذر از شیطنت برخی رسانه ها در بازتاب تصویر آتش سوزی کارخانه روغن بجای اثرات حمله ریزپرنده به اصفهان، این واقعه را میتوان پاسخ اسراییل به عملیات دو شب پیش در قدس اشغالی نسبت داد، آن هم همزمان با سفر نیکلاس برنز رییس سیا به اسراییل. هرچند برخی از رسانه‌های عربی همچون «الحدث» عملیات شب گذشته را معطوف به پاسخ آمریکا به ایران تحلیل کرده‌اند.

سفر رئیس سیا به سرزمین های اشغالی
سفر برنز به اسراییل را باید دنباله همسویی امنیتی بایدن و اسراییل در سالهای متمادی دانست؛ پیشتر در آوریل ۲۰۲۱ نیز مصادف با سفر ژنرال آستین وزیر دفاع آمریکا به اسراییل نیز حمله به تاسیسات نطنز در اصفهان رخ داد. این برخلاف خط رسانه‌های حامی برجام است که معتقد به شکاف در مواضع امریکا و اسراییل در موضوع هسته‌ای ایران هستند. چیزی که در دو سال گذشته رخ داده معطوف به باز بودن کانال مذاکرات وین، همزمان با گفتگوی امنیتی اسراییل و آمریکا از طریق جیک سالیوان و ایال خولاتا مشاوران امنیتی رؤسای دو دولت بود.

کارکرد پرونده ایران برای رژیم صهیونیستی
فراتر از این ماجرا کارکرد پرونده ایران برای رژیم صهیونیستی است. نتانیاهو که نخست وزیر یک دولت شکننده است قصد دارد از قبل بزرگنمایی تهدید ایران زمینه‌ساز همسویی بایدن و اعراب با خود را داشته باشد. سفر «رون درمر» وزیر امور راهبردی اسراییل به امارات در روزهای گذشته از جهت همین مسئله است. نتانیاهو در تلاش است تا با همسویی بیشتر با کشورهای عربی و ادامه یافتن «پیمان ابراهیم» زمینه‌ساز  ائتلاف با اعراب علیه ایران را ایجاد کند ولی بدلیل وجود کابینه راستگرا و سیاست یهودی سازی سرزمینهای اشغالی باعث شده عربستان از ورود به پیمان ابراهیم خودداری کند. از دیگر سو عدم همسویی با بایدن در جنگ اوکراین باعث شده که نتانیاهو از «شدت عمل در برابر تهران» بعنوان زمینه‌ای برای همسویی با بایدن استفاده کند. حمله به مجتمع وزارت دفاع در اصفهان همزمان با سفر برنز به اسراییل از همین جهت است.

برچسب ها

ثبت دیدگاه