شناسه: 98412

سکوت معنادار رسانه‌های اصلاح‌طلب در قبال لایحه بودجه 1402 شهرداری

از ساختمان بهشت خبر می‌رسد، مدیران دوره ششم خیز بلندی برای تکمیل پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌ای شهر برداشته‌اند که شواهد آن با افزایش 56 درصدی پیش‌بینی درآمدها، در کلیات لایحه بودجه به چشم می‌خورد.
به گزارش جهت پرس، 

روز سه‌شنبه 4 بهمن‌ماه 1401 با حضور شهردار تهران، لایحه بودجه 1402 شهرداری تهران تقدیم شورای شهر شد. لایحه‌ای شامل یک پیش‌بینی بلندپروازانه در طرف درآمدها و آن هم افزایش 56 درصدی سقف اول بودجه!

 افزایش 56 درصدی پیش‌بینی درآمدها، در کلیات لایحه بودجه

از ساختمان بهشت خبر می‌رسد، مدیران دوره ششم خیز بلندی برای تکمیل پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌ای شهر برداشته‌اند که شواهد آن با افزایش 56 درصدی پیش‌بینی درآمدها، در کلیات لایحه بودجه به چشم می‌خورد.

تصویر
رسانه

بودجه 78.5 هزار میلیاردی شهرداری برای سال 1402/حمل ونقل عمومی در بودجه سال آینده پررنگ است

 بر این اساس، شهرداری تهران در قالب لایحه بودجه 1402، سقف بودجه را از 50.3 هزار میلیارد تومان سال جاری به 78.5 هزار میلیارد برای سال 1402 افزایش داده است. تغییراتی که نشان‌دهنده افزایش 56 درصدی منابع درآمدی در سال آینده است.
بررسی‌ها نشان می‌دهد، مدیریت شهری به همین جا بسنده نکرده و با لحاظ 30 هزار میلیارد تومان افزایش نسبت به سقف مذکور، سقف دومی را برای بودجه متصور شده که شهردار تهران بیشترین محل هزینه‌کرد این سقف را در صورت تحقق، متوجه حوزه حمل‌ونقل دانست.

تصویر
رسانه

فرصت‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی در 42 پروژه شهری

به گفته شهرابی مدیرکل برنامه و بودجه شهرداری تهران در قالب تبصره 20، در صورت تحقق منابع مازاد بر بودجه مصوب، 30 هزار میلیارد تومان برای تأمین مالی 16 کلان‌پروژه لحاظ شده است. همچنین، در قالب تبصره 19 لایحه، فرصت‌های سرمایه‌گذاری و مشارکت بخش خصوصی در 42 پروژه شهری منظور شده است.
پروژه‌هایی که هرچند برخی از آن‌ها سابق هم در فهرست پروژه‌های نیازمند مشارکت بخش خصوصی تعریف شده بوده، اما مدیران دوره ششم تأکید دارند، بر اساس اصل مدیریت مشارکتی به سرانجام خواهند رسید و مسیر اداره شهر در تعامل با بخش خصوصی پررنگ‌تر از گذشته دنبال خواهد شد.

دلایل گشایش مالی در شهرداری تهران

به گزارش خبرنگار فارس، همه ساله با طرح لایحه بودجه دولت و شهرداری به مجلس و شورای شهر حواشی پیرامون اعداد و ارقام درج شده در بودجه‌های پیشنهادی بالا می‌گیرد و خبرساز می‌شود. امسال اما نسبت به آنچه شهرداری تهران به شورای شهر ارائه کرده، حرف و حدیث کمتری مطرح شده که برخی آن را به اظهارات اخیر معاون مالی و اقتصاد شهری شهرداری و کلیات لایحه بودجه مرتبط می‌دانند.

تصویر
رسانه

تحقق 120 درصدی منابع بودجه سال 1401 تا پایان سال

آن‌طور که فروزنده معاون مالی و اقتصاد شهری گفته تا پایان دی‌ماه 85 درصد از منابع بودجه محقق شده و پیش‌بینی می‌شود با توجه به قرار داشتن در سه ماهه پایانی سال، سقف بودجه 1401 محقق شود. البته شهردار تهران، تحقق 120 درصدی منابع بودجه سال 1401 را تا پایان سال پیش‌بینی کرده که آن را در تاریخ شهر بی‌سابقه دانسته و شاید همین پیش‌بینی یکی از دلایل افزایش 56 درصدی سقف بودجه در سال آتی شده است.

تصویر
رسانه

 وی این عملکرد را ناشی از به‌کارگیری تمهیداتی همچون «حساب خزانه واحد»، «مولدسازی و درآمدزایی از ظرفیت‌های مغفول‌مانده در شهر»، «همکاری با سایر دستگاه‌ها نظیر سازمان امور مالیاتی برای نقد کردن سهم شهرداری از مالیات ارزش افزوده»، «توجه به ظرفیت‌های غیرنقد» و «رونق نسبی حوزه شهرسازی» دانسته است.

از سوی دیگر بررسی کلیات بودجه 1402 نشان می‌دهد، شهرداری تهران با پیش‌بینی افزایش 56 درصدی منابع بودجه برای سال آینده، فراتر از تغییرات تورمی به دنبال دستیابی به سقف‌های بالاتر درآمدی است که به پیروی از آن، می‌توان بودجه حوزه عمرانی شهر را گسترش داد. موضوعی که می‌تواند، به تدریج پروژه‌های عمرانی و سرمایه‌ای خاک خورده و نیمه تعطیل شهر را وارد مدار خدمت‌رسانی کند.

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه