شناسه: 98137
لزوم عملیاتی شدن تفاوت ایران و روسیه

چرا رئیس دوما به تهران سفر کرد؟

روح الله مدبر در گفتگو با فرهیختگان به تحلیل سفر های اخیر دو رئیس جمهور ایران و روسیه و برنامه روسیه در مورد روابطش با ایران پرداخت.
به گزارش جهت پرس، 

روح الله مدبر کارشناس مسائل روسیه در گفت‌وگو‌ با فرهیختگان گفت: اینکه طی ده روز دو مکالمه بین روسای‌جمهور ایران و روسیه صورت گرفته و هردوی آنها منجر به دوسفر بسیار مهم شد، نشان می‌دهد که روس‌ها یک برنامه برای توسعه روابط خودشان با ایران دارند. می‌دانید که ولادیمیر پوتین، ایگور لویتین را که قبلا وزیر حمل‌ونقل فدراسیون روسیه بوده و الان دستیار او است، را مامور کرده تا مشکلات خط ریلی رشت-آستارا را حل کند. 

لویتین هفته گذشته به ایران آمد، از این مسیر بازدید کرد و قرار شد روس‌ها بخش باقی‌مانده را کامل کنند که این یکی از نقاط راهگذر شمال-جنوب است که ما تقریبا بیست سال است که پیگیر هستیم تا این راهگذر تکمیل شود. این نشان‌دهنده جدی بودن روسیه در ارتباط با ایران است. 

بعد از انتخابات سال 2020 و 2021 که در قانون اساسی روسیه اصلاحاتی صورت گرفت، دومای روسیه سطح جایگاهش بسیار ارتقا پیدا کرد و الان مجلس روسیه یا دومای دولتی نفوذ بسیار بیشتری از گذشته در حوزه‌های قانونگذاری، سیاست خارجی و... دارد. 

حضور آقای والودین در ایران نشان می‌دهد که روس‌ها تلاش می‌کنند که اگر موانع قانونی برای ادامه همکاری با ایران وجود دارد، آن را رفع کنند. 

نباید این پنجره فرصت بین ایران و روسیه را به عکس یادگاری خلاصه بکنیم. من در سوابق گذشته ندیدم چنین استقبالی از سوی روسیه و ایران برای چنین همکاری‌هایی که امروزه هست، وجود داشته باشد.

این آمادگی وجود دارد که ما وارد یک پیمان نظامی-امنیتی با روسیه بشویم. درکنار اینکه می‌دانیم آمریکا به‌شدت نگران تقویت مناسبات نظامی ایران و روسیه است، مانند پیمان نظامی که آمریکا و اروپا با هم دارند، برای همین کاخ سفید از هر ابزاری استفاده می‌کند که مانع همگرایی نظامی ایران و روسیه شود. 

همان روزی که تحریم تسلیحات ایران ذیل برجام امضا شد، روس‌ها آمدند گفتند ما آماده فروش سلاح به ایران هستیم. برای همین آمریکایی‌ها نگران این مساله هستند. 

این دیدگاه که برخی فکر می‌کنند الان روس‌ها فقط به ما نیاز دارند یا به‌ خاطر بحران اوکراین به ما نزدیک شده‌اند و تمام شود فاصله می‌گیرند دیدگاه غلطی است. 
بحران اوکراین هم تمام شود، باید به این مساله توجه داشت که روس‌ها در سیاست خارجی‌شان یک ویژگی دارند و آن اینکه پنجره را محدود باز می‌کنند. یعنی اگر وارد فضایی شوند و روند آن به نتیجه نرسد شرایط مثل قبل ادامه پیدا نخواهد کرد. 

عدد نزدیک به ۳، ۴ میلیارد مبادله تجاری ایران با روسیه خنده‌دار است. این واقعا عددی نیست. روابط اقتصادی روسیه فقط با بلاروس، ۴۰ میلیارد دلار است. بلاروس مگر چه منابع و محصولاتی دارد؟ 

این موارد و قابل قبول نبودن سطح روابط تهران-مسکو نشان‌دهنده آن است که صرفا عکس گرفته شده است. یعنی مقام مسئول مسافرت رفته است، بعد برگشته، گزارش تهیه و امضا کرده و بعد خداحافظ! 
باید اهداف این سفرها تحقق پیدا کند.

برچسب ها

ثبت دیدگاه