شناسه: 98132
سلیمی نمین:

آمریکا و انگلیس به شاه خیانت نکردند/ غرب برای حفظ پهلوی همه کار کرد/ حکومتی که با اراده ملت قدرت بگیرد با اراده بیگانه سرنگون نمی‌شود!

عباس سلیمی نمین درباره حمایت غرب از شاه نوشت: آمریکا و انگلیس برای اینکه حکومت پلهوی سقوط نکند همه کاری کردند و اصلا بحث خیانت به محمدرضا پهلوی صحت ندارد.
به گزارش جهت پرس، 

عباس سلیمی نمین، مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ معاصر ایران درباره حمایت غرب از محمدرشا شاه پهلوی در روزنامه جام جم نوشت: سلسله های قبلی از پهلوی هر کدام با اراده بخشی از مردم روی کار آمدند مثلا قاجار با اراده بخشی از مردم شکل گرفت، انگلیس خیلی تلاش کرد تا قاجار را در ایران مضمحل کند اما نتوانست. برعکس شکل گیری سلطنت پهلوی با اراده بیگانه اتفاق افتاد. سلطنت طلب ها این ادعا را دارند که رفتن رضاشاه از کشور نیز با زور خارجی بود در حالیکه این ادعا درست نیست چون خود رضاشاه با تمایل شخصی و همچنین اراده انگلیس قدرت را تحویل داد و از ایران خارج شد. اگر پادشاهی با اراده ملی روی کار بیاید قطعا حاکمیتش با اراده بیگانه سرنگون نمی شود. درباره محمدرضا شاه پهلوی هم این ادعا وجود دارد که او به دلیل تصمیم درباره قیمت نفت با اراده بیگانه سرنگون شد. یعنی بیگانه می خواست او را ببرد و برد. در واقع خود کسانی که این ادعا را مطرح می کنند، به این واقعیت اذعان دارند که محمدرضا شاه را بیگانه آورد و بیگانه هم او را برد چون وقتی قدرتی براساس اراده ملی شکل بگیرد، با اراده بیگانه تضعیف نمی شود. (درباره شبهه خیانت انگلیس و آمریکا به رژیم پهلوی) آنها نه تنها خیانت نکردند بلکه تمام تلاش خود را برای حفظ سلطنت محمدرضا شاه به کار گرفتند اما این محمدرضا شاه بود که از ترس قیام ملت برای فرار از ایران دقیقه شماری می کرد. آمریکایی ها هایزر را به تهران فرستادند و او به شاه گفت «بهتر است از کشور خارج نشود و به جای آن در شهری مثل بندرعباس اقامت کند تا فشای کشور آرام شود»، دلیل این توصیه هم این بود که فرماندهان ارتش از شاه حرف شنوی داشتند و بدون حضور شاه در کشور آنها نمی توانستند به جمع بندی برسند اما شاه قبول نکرد. او از بیماری خودش مطلع بود و می خواست به نفع پسرش کنار برود و غرب نیز برای حفظ رژیم پهلوی همه کار کرد. زمانی که امام در فرانسه بود، غربی ها در قالب یک گفتگوی رسانه ای امام را تهدید به ترور و کودتا می کنند، به این صورت که خبرنگار از امام می پرسد «احتمال ترور و کودتا است، با این وجود نظر شما چیست؟»، منظور از کودتا هم این بود که میلیون ها نفر احتمالا در مسیر پیروزی انقلاب کشته خواهند شد. در واقع غربی ها تلاش کردند تا تحت تأثیر این تهدیدها امام به ابقای سلطنت پهلوی رضایت دهد اما امام با این وجود به حرکت خود در مسیر پیروزی انقلاب ادامه داد. حتی کودتای نظامی نیز به در روز 21 بهمن به اجرا درآمد وقتی ارتش ساعات حکومت نظامی را افزایش داد اما در مقابل امام در پیامی از مردم خواست حکومت نظامی را بشکنند و به خیابان بیایند. این طور شد که کودتا شکست خورد و انقلاب پیروز شد. انقلاب اسلامی ایران با اراده ملی پیروز شد، به همین دلیل طی 44 سال گذشته با وجود تحریم ها و فشارهای بیگانه همچنان با قدرت به مسیر خود ادامه می دهد.

برچسب ها

ثبت دیدگاه