شناسه: 97651
گزارش ویژه جهت پرس

چرا نازنین بنیادی به عنوان لیدر حامی حقوق بشر و حقوق زنان ایران مطرح شد؟

از آغاز اغتشاشات به یکباره نامی بر زبان‌ها بنام مدافع حقوق بشر ایران در آمریکا پیچید که تقریبا همه را متعجب کرد، نام شخصی بنام نازنین بنیادی که با هک شدن ایمیل‌های آن دلیل این خوش رقصی‌ها برای دشمن مشخص شد.
به گزارش جهت پرس، 

ماجرای مطرح شدن نازنین بنیادی  از آنجایی شروع شد که نام نازنین بنیادی در کنار شیرین عبادی در نشست غیررسمی شورای امنیت موسوم به «آریا فرمولا»با طراحی آمریکا و آلبانی در نیویورک برگزار شد و وی به عنوان مدافع حقوق بشر در این نشست شرکت کرد.

تصویر
1

نازنین بنیادی در این نشست صراحتا جمهوری اسلامی را اصلاح ناپذیر دانست و گفت: گذار به دموکراسی در ایران می‌تونه عاملی کلیدی به صلح در خاورمیانه باشد. وقت آن است که از کمک به جمهوری اسلامی خودداری کنیم.

تصویر
1

فعالیت نازنین بنیادی از زمانی که آغاز شد که رابطه‌ خود را با تام‌کروز بهم زد. در اواخر سال ۲۰۰۴ نازنین بنیادی و تام کروز بازیگر سرشناس هالیوودی زندگی با یکدیگر را آغاز کردند. این به اصطلاح وصلت دوام نیاورد، چراکه طبق اعترافات بنیادی به اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی)، هنگامی که دیوید میسکویج رهبر فرقه ساینتولوژی به مهمانی آن‌ها رفت وی بیمار بود و به حضور مسکویج توجهی نشان نداد. این کار موجب خشم مسیکویج شد و روز پس از آن کروز با مشت بر میز کوبیده و بنیادی را متهم به توهین به رهبر کلیسا کرد. دو هفته بعد در ژانویه ۲۰۰۵ به نامبرده اطلاع دادند که رابطه اش با تام کروز تمام شده‌ است. اعضای ساینتولوژی به خانه بنیادی رفته و همه تصاویر مشترک و نامه‌های او با کروز را با خود بردند. هنگامی که بنیادی از بدرفتاری میسکویج و کروز با دوست ساینتولوژیست خود درد دل کرد او این مسئله را فوراً گزارش داد. برای مجازات، بنیادی را به شستن دستشویی‌ها با مسواک مجبور کردند.

تصویر
1

نازنین بنیادی اولین گام خودش را در مصاحبه‌ای برداشت که تحریم‌های اقتصادی را برای ایران مثل شیمی‌درمانی دانست که با هدف نابود کردن سرطان، به باقی بدن هم آسیب می‌رساند و عملاً از آسیب دیدن مردم در صورت تحریم بیشتر حمایت کرد.

تصویر
1

نازنین بنیادی در آغاز اغتشاشات دیداری با کامالا هریس معاون اول جو بایدن داشت و خواستار مداخله بیشتر آمریکا در امور ایران شد.

تصویر
1

 

بعد ازهک شدن ایمیل‌های نازنین بنیادی مشخص شد که از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ فعالیت‌های اصلی نازنین شروع شده و اوج رد و بدل شدن ایمیل‌های وی بوده یعنی دقیقا همان زمانی که فعالیتش را به عنوان فعال حقوق زنان شروع کرده است.

در سال ۲۰۲۰ ری تکیه، یک مقام سابق وزارت امور خارجه آمریکا در نشست که نازنین بنیادی هم حضور داشت از او درباره‌ی تغییر در ایران (براندازی) و اینکه آیا باید در این مسیر تحریم‌های شدید علیه ایران اعمال بشه هرچند که به تعداد کثیری از مردم ایران صدمه وارد کند، سوال پرسید.

تصویر
1

نازنین در خصوص این سوال ری تکیه از کریم سجادپور تحلیلگر مسائل ایران آمریکا و همراه تمام شبکه‌های معاند خارجی مشورت می‌گیرد و او نیز تاکید می‌کند که بیشتر درباره حقوق مدنی صحبت کند تا تغییر نظام در ایران.

تصویر
1
تصویر
1
تصویر
1
تصویر
1

30 ژوئن 2020، نازنین متنی که قرار است در نشست ارائه بدهد رابا کریم سجادپور درمیان می‌گذارد که نکات مهمش در عکس پایین از ایمیل نازنین آمده است.

تصویر
1
تصویر
1

در یکی از ایمیل‌های نازنین بنیادی درمورد نظرسنجی که برای ایران درزمان اغتشاشات منتشر کرده بودنوشته: من با مردم ایران از طریق اینستاگرام در تماس هستم چون فیلتر نیست. در این بستر من یک نظرسنجی غیر رسمی به زبان فارسی گذاشتم و پرسیدم کدام مورد زیر در ایران بیشتر برای شما مشکل‌ساز است: 1) تحریم‌های آمریکا علیه ایران 2) فساد جمهوری اسلامی 3) نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی 4) تامین مالی گروه‌های تندرو مثل حماس، حزب‌الله و اسد که از میان پنج هزار شرکت‌کننده که بیشتر هم از تهران بودند، 15 درصد به گزینه اول و 50 درصد به گزینه دوم رای دادند. جالب اینجاست که دکستر فیلکینز {خبرنگار نیویورکر که در می 2020، کتابی تحت عنوان گرگ‌ومیش انقلاب ایرانیان نوشته است} در آخرین نوشته خود با نام «نامه‌ای از ایران» اشاره کرده که وقتی در ماه فوریه در ایران بوده و با مخالفان میدانی، از جمله فائزه هاشمی رفسنجانی در ایران صحبت کرده متوجه شده که 85 درصد آنها با جمهوری اسلامی مخالفند. از شعارهایی هم که معترضان سر می‌دهند هم همین برمی‌آید و ما باید یک نظرسنجی علمی انجام دهیم تا راه مناسب را پیدا کنیم. من به همین دلیل با وکلا، خبرنگاران، کارشناسان حوزه ایران، فعالان و رهبران فکری بین‎المللی درباره این موضوع صحبت کردم. همچنین ما شاهد رشد جنبش در داخل ایران تحت پرچم واحد شیر و خورشید هستیم و یکی از این افرادی که هدایت می‌کند جنبش را، منوچهر بختیاری، پدر یکی از این کشته‌شدگان است. من که با دکستر صحبت می‌کردم، گفت مشخص نیست رژیم چقدر در این گرگ‌ میش باقی بماند زیرا مادامی که رژیم به سلاح کشیدن به روی مردم خود تمایل دارد، همان کاری که در نوامبر انجام داد، می‌تواند قدرت خود را حفظ کند. در این مدت که در CFR هستم یک نکته برایم به وضوح روشن شده، آن هم اینکه حقوق بشر غالباً به عنوان یک موضوع نرم در سیاست خارجی در نظر گرفته می‌شود. به نظرم خیلی مهم و ضروری است که رهبر ایران را وادار کنیم منافع ملی را بر ایدئولوژی انقلاب ترجیح دهد. البته نه به این خاطر که ضرورتاً یک هدف دست‌یافتنی است بلکه به این دلیل که انجام تلاشی صادقانه برای رساندن این موضوع به آنها، کمک می‌کند تا آنها [دولت ایران] به عنوان مشکل در چشم مردم خودشان و جهان معرفی شوند. (دیده شوند) مردم ایران از ما انزوای جهانی می‌خواهند و اینکه چشممان را به روی رنج آنها نبندیم تا اهداف سیاسی خود را کسب کنیم.

در ایمیل‌ هک شده نازنین بنیادی نکته قابل توجه این است که سال۲۰۲۰با دفتر سناتور کریس کانز که سناتور دموکرات آمریکا بوده و برای تحریم ایران ازهیچ تلاشی کم نگذاشته اما برای زمان اوج کرونا خواستار ارسال واکسن به ایران بود وارد ارتباط شده و پیام‌هایی در راستای حقوق بشر ایران رد و بدل کرده است.

تصویر
1

از جمله مواردی که نازنین تمرکز زیادی بر آن دارد، زندانیان و به ویژه زندانیان زن در ایران و سیاه‌نمایی درباره شرایط نامساعد آنها و یا شرکت در کمپین‌هایی مانند # اعدام_نکنید است که از طرف علی عرب، استاد دپارتمان آمار و ریاضیات دانشگاه جورج تاون به همراه میز ایران سازمان عفو بین‌الملل (Amnesty International) برای آزادی علی یونسی و امیرحسین مرادی راه‌اندازی شد.
نکته قابل توجه اینکه به گفته کارمند سازمان عفو بین‌الملل، این نهاد قدرت اثرگذاری بر دولت آمریکا را دارد تا علیه ایران اقدام کند.

تصویر
1
تصویر
1

نکته جالب دیگر ایمیل‌های نازنین بنیادی مکالمه ویبا پدرش بود.
او که معتقد بود جنبش تحت پرچم شیر و خورشید سلطنت طلبان در حال پیشرفت است در ایمیلی که 26 ژوئن برای پدرش مهران ارسال کرده است. توئیتی درباره نازنین منتشر شده که 700 لایک و 26 کامنت منفی دریافت کرده و نازنین از این ماجرا ناراحت است چراکه غالب این کامنت‌ها از سوی اکانت‌های اصلی حامیان پهلوی است، نه جمهوری اسلامی. مهران، پدر نازنین برای دلداری به او می‌گوید: من با این افراد کار کرده‌ام و می‌دانم که از حزب‌اللهی‌ها بدتر هستند و بهترین رفتار، نادیده‌گرفتنشان است پدرش بهش میگه: من با این افراد کار کرده‌ام و می‌دانم که از حزب‌اللهی‌ها بدتر هستند و بهترین رفتار، نادیده‌گرفتنشان است.

تصویر
1
تصویر
1

و در آخر

اوج فعالیت نازنین بنیادی و رفتار گذشته زندگیش چیزی جز بازیچه دست غرب بودن او را نشان نمیدهد و فقط بخاطر باقی ماندن در اوج بازیگری و شاید زندگی خوب‌تر مجبور به این خوش رقصی‌ها است که زندگی پر از ذلتش را نشان میدهد.

تصویر
1

 

 

برچسب ها

ثبت دیدگاه