شناسه: 96772
در وبگردی جهت پرس بخوانید؛

رفتار های طالبان چه شباهتی به ایران دارد؟/ متهم کردن ایران به زن ستیزی!

با ممنوعیت تحصیل زنان افغانستانی توسط طالبان، برخی از جریان‌های سیاسی ضمن سوء استفاده از این موضوع، رویکرد جمهوری اسلامی ایران و طالبان را یکی دانسته و مدعی شدند که ایران نیز زن ستیز است، اما این تهمت با واقعیت همخوانی دارد؟
به گزارش جهت پرس، 

بهروز عزیزی از چهره های اصلاح طلب با انتشار توئیتی مبنی بر محدودیت زنان در افغانستان به دستور طالبان این رفتار را مشابه رفتارهای داخلی دانست که برای حفظ کرامت زن انجام می شود. این مقایسه عجیب با واکنش برخی کاربران توئیتر رو به رو شد. بهروز عزیزی نوشته بود: «طالبان به اسم حفظ عزت زنان را محدود می کنند و افراطیون داخلی به نام کرامت زن ، ضد زن ترین طرح ها را به اجرا می گذارند.»

عزیزیماجرای ممنوعیت تحصیل زنان در دانشگاه های افغانستان و دعوت ایران از زنان افغانستانی برای حضور در ایران
اما کلید واژه ای که بهروز عزیزی مطرح کرده است خلاف واقعیت است.  اخیر طالبان قانونی را تصویب کرد که در آن دختران و بانوان از تحصیل در دانشگاه های افغانستان محروم شدند. اما برخلاف ادعای این کاربر، جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای استقبال از بانوان افغانستانی برای تحصیل در دانشگاه های ایران اعلام کرد. سید رسول موسوی، دستیار وزیر امور خارجه، ضمن گفت وگو با سرپرست سفارت افغانستان در ایران  آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای مساعدت به حل مشکلات ادامه تحصیل دختران به طرق مختلف از جمله به صورت برخط و استفاده از زیرساختهای موجود اعلام کرد و به دنبال آن دانشگاه پیام نور برای آموزش از راه دور و دانشگاه آزاد نیز آمادگی پذیرش دانشجو از بانوان افغانستانی را اعلام کردند.

تمام این اتفاقات در صورتی رخ داده است که جریان اصلاح طلب و احزاب نزدیک به آن در این سال ها احترام مناسبی به حقوق زنان نداشتند. به عنوان مثال محمد علی نجفی همسر دوم خود، میترا استاد را با شلیک گلوله به قتل رساند. 

تاریخچه گشت ارشاد در ایران

کاربران توئیتری نیز با طرح موضوع گشت ارشاد و دستور هاشمی رفسنجانی و دولت های اصلاح طلبان پرده از تحریف این کاربر برداشتند. یاسرجرجانی از فعالان رسانه با ذکر مطلبی از تاریخچه گشت ارشاد چنین واکنشی را نشان دادند:

ص

 

س

 

درادامه نیز سعید بامرام با درج توئیت مجزایی واکنش خود را به این تحریف اینگونه نوشت:

ی

 

حال باید دید که هدف اینگونه توئیت ها و روایت های نادرست از جمهوری اسلامی به چه معنا و منظور می‌باشد! 

برچسب ها

ثبت دیدگاه