شناسه: 94853
عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در گفتگو با جهت پرس

زیرساخت سواپ گازی وجود دارد/ مزایای بازسازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی و سهامداری ایران

احسان ارکانی گفت: در بحث پالایشگاه‌های فرا سرزمینی امکان تبدیل نفت خام ایران به فرآورده‌های نفتی غیرقابل‌تحریم اضافه خواهد شد.

مهدی پناهی، روزنامه نگار اقتصادی: عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به سواپ گازی ایران و روسیه به جهت پرس گفت: بحث سواپ چه گازی و چه نفتی مزیتی است که به نفع هر دو کشوری است که با هم در بحث سواپ لینک می‌شوند و آن را انجام می‌دهند. اگر روسیه بخواهد گازش را به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادر کند در حالت عادی باید صدها و میلیاردها دلار هزینه حفاری، عملیات نقشه‌برداری و کارگزاری لوله‌های گاز، تصفیه‌خانه و پمپ و هزاران تجهیزات دیگر می‌کرد که این گاز را به بنادر ما برساند یا برعکس اگر ایران می‌خواست گازش را به کشورهای اروپای شرقی صادر کند همین کار را باید در حوزه جغرافیای ترکیه و روسیه انجام دهد.

زیرساخت سواپ موجود است
احسان ارکانی، عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: الان تمام زیرساخت‌های ارسال و صادرات گاز در دو کشور ایران و روسیه تحت مالکیت خودشان وجود دارد سواپ باعث می‌شود که با یک تفاهم‌نامه همکاری روسیه گازی را که می‌خواهد به بنادر جنوب ما برساند وارد خط لوله گاز ما کند و‌ یا رقم آن را باهم توافق کنیم و معادل گازی که روسیه می‌خواهد به فلان مشتری در جنوب خلیج‌فارس تحویل دهد ما تحویل دهیم بعدازآن طرف با روسیه تهاتر کنیم یا برعکس اگر قصد ارسال گاز به اروپا داریم این گاز را روسیه به آن‌ها بدهد بعد با ما تهاتر کند یک ظرفیت جدیدی برای توسعه صادراتی این حوزه یعنی حوزه گاز هم برای ایران و هم روسیه ایجاد خواهد کرد.

لزوم نزدیکی سیاسی کشورها برای انجام سواپ گازی
وی تأکید کرد: کشورهای که می‌خواهند با هم سواپ کنند باید باهم روابط سیاسی، اقتصادی نزدیک و غیرقابل‌گسستی ایجاد کنند. در مقطعی ما با ترکمنستان سواپ نفتی و گازی داشتیم اما به علت اینکه مقداری روابطمان به هم‌ریخت این تحت شعاع قرار گرفت الان با توجه به روابط خوبی که با روسیه داریم این سواپ مطرح‌شده است و امیدواریم هرچه سریع‌تر اجرایی شود.

افزایش صادرات با سواپ گازی
ارکانی گفت: ما هم‌الان یک کشور گازی هستیم و مشتری‌های خاص خودمان را داریم وقتی با کشور دیگری سواپ را تفاهم می‌کنیم ما برای آن کشور عملاً بازاریابی می‌کنیم و گاز را به مشتری‌هایشان نیز تحویل می‌دهیم و یا از ظرفیت زیرساخت‌های آن کشور برای صادرات گاز خودمان استفاده می‌کنیم و ما می‌توانیم از شبکه گازرسانی روسیه هم به‌عنوان زیرساخت در کنار زیرساخت‌های خودمان برای پیدا کردن و‌ بازاریابی مشتری‌های جدید استفاده کنیم.

مزایای بازسازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی و سهامداری ایران
ارکانی در رابطه با بازسازی پالایشگاه‌های فراسرزمینی و سهامداری ایران در این پالایشگاه‌ها هم گفت: در بحث پالایشگاه‌های فرا سرزمینی امکان تبدیل نفت خام ایران به فرآورده‌های نفتی غیرقابل‌تحریم اضافه خواهد شد. با اجرای این سیاست اقتصادی (سرمایه‌گذاری در پالایشگاه فرا سرزمینی) صادرات خدمات فنی مهندسی و دریافت سهام مشکلات انتقال پول را نیز حل می‌کند و این بدان معناست که دیگر نیازی به انتقال پول نیست. مزیت مهم سهامداری و سرمایه گذاری ایران در پالایشگاه‌های فراسرزمینی بحث خنثی‌سازی تحریم‌هاست. تبدیل نفت خام ایران به فرآورده و تولید مواد ارزشمند غیرقابل تحریم همانند فرآورده‌های نفتی و پالایشگاهی از مزیت‌های اصلی خنثی‌سازی سریع تحریم‌ها به روش این سیاست مهم بین‌المللی و فراسرزمینی است.
 

برچسب ها

ثبت دیدگاه