شناسه: 94672
خبرهای خوبی که در سایه جنگ افروز و تجزیه طلبی گم شدند

اغتشاشات کدام پیشرفت های ایران را هدف قرار داده است؟

رهبر معظم انقلاب اخیر فرمودند ما در حال پیشرفت هستیم ولی قدرتهای استکباری از پیشرفت ایران اسلامی مضطرب و ناراحت می شوند و حرص می خورند اما این پیشرفت‌ها چیست؟
به گزارش جهت پرس، 

ایران سرافراز در فراز و نشیب‌های متعدد تاریخی، همواره مسیر رشد و تعالی را پیموده و به گواه دوست و دشمن، هرگز در فتنه‌هاو سختی‌ها در برابر دشمن سر خم نکرده است.

در فرمایشات اخیر رهبر انقلاب که طی دیدار مردم اصفهان بیان شد، ضمن تاکید بر پیشرفت‌های کشور، نمونه‌های متعددی در این زمینه را بیان کرده و مورد تجلیل قرار دادند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار تأکید کردند: چالش اساسی و امروز کشور ما، چالش «پیشرفت و توقف و رکود و ارتجاع» است، زیرا ما در حال پیشرفت هستیم ولی قدرتهای استکباری از پیشرفت ایران اسلامی مضطرب و ناراحت می شوند و حرص می خورند.

ایشان به چند نمونه از پیشرفت ها و حرکت های رو به جلو در هفته های اخیر اشاره کردند و گفتند: دستیابی دانشمندان ایرانی به روش جدید برای درمان سرطان خون، بومی سازی یکی از تجهیزات استخراج نفت و گاز، ‌افتتاح خط آهن در بخشی از سیستان و بلوچستان که بخش مهمی از خط آهن شمال به جنوب است، افتتاح چندین کارخانه، راه اندازی اولین پالایشگاه فراسرزمینی، بهره برداری از ۶ نیروگاه برق، رونمایی یکی از بزرگ ترین تلسکوپ های جهان، پرتاب موشک ماهواره بر و رونمایی از یک موشک جدید، همه نمونه هایی از حرکت رو به جلو کشور، آن هم در زمانی است که دشمن تلاش دارد با برخی اغتشاشات مانع این حرکت شود.
در ادامه جزئیات بیشتری از این پیشرفت ها را بررسی می‌کنیم.
 

1- روش جدید برای درمان سرطان خون

در اواخر آبان امسال بود که اعلام شد محققان ایرانی موفق شده‌اند نخستین بار در کشور با استفاده از روش «ژن‌درمانی» سرطان خون را در یک بیمار درمان کنند‌.
ژن‌درمانی نوعی روش درمان یا پیشگیری از بیماری است که دستورالعمل‌های ژنتیکی درون سلول‌های یک فرد را فعال می‌کند‌. ژن‌ها در واقع نمود ظاهری تمام جنبه‌های زندگی یک سلول هستند: آنها کدی را درون خود نگه می‌دارند که سلول‌ها را قادر به رشد، عملکرد و تقسیم می‌کند‌.
کسب  این دستاورد نزدیک به 7 سال زمان برده است و بعد از گذراندن مطالعات سلولی و مطالعات پیش‌بالینی بر روی حیوان و کسب مجوز و کد اخلاق از دانشگاه علوم پزشکی تهران برای نخستین بار یک محصول ژن‌درمانی در کشور برای یک بیمار استفاده شده است‌.
 

2- بومی سازی تجهیزات استخراج نفت و گاز

روزگاری در کشور نفت‌خیز ایران از صفر تا صد عملیات اکتشاف، تولید، پالایش و پتروشیمی در اختیار شرکت‌های خارجی بود، گرچه در اسفند ۱۳۲۹ با فراز و نشیب‌های فراوان صنعت نفت ملی شد، اما ردپای خارجی‌ها همچنان یک پای صنعت نفت تا سال ۱۳۵۷ بود، با پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن خروج متخصصان خارجی از این صنعت، متخصصان ایرانی با تکیه بر تجربه و تخصص خود کار را  پیش بردند و امروز پس از ۴۳ سال تلاش با چاشنی ایرانی، به مرزهای خودکفایی ۸۵ درصدی در ساخت و تولید تجهیزات و کالاها در این صنعت راهبردی رسیده‌اند، صنعت نفت امروز نه‌تنها با پیش از پیروزی انقلاب اسلامی که حتی با ۱۵ سال پیش هم قابل مقایسه نیست؛ شاید یکی از دلایل این موضوع پرورش نیروی انسانی جوان در رشته‌های مرتبط در همه دانشگاه‌های بزرگ کشور و ارتباط کامل با این مراکز علمی باشد، موضوعی که پیش از انقلاب تنها در دانشگاه صنعت نفت آن هم به‌صورت محدود دنبال می‌شد.

 به‌تازگی متخصصان کشورمان موفق شدند با دستیابی به فناوری روز دنیا از طریق مهندسی معکوس دست به تولید انبوه برخی اقلام تجهیزات سرچاهی همچون رشته تکمیلی مرسوم و تک قطری شامل آویزه لوله آستری و متعلقات، توپک بهره‌برداری، آب‌بند و درگیرشونده مکانیکی، مجرابند دائم و موقت، شیر ایمنی درون‌چاهی و اقلام جانبی ابزار رانش از جمله ابزار و تجهیزات درون‌چاهی ساخت این کارخانه و متعلقات تاج سرچاهی، ادوات و ابزارآلات نصب تجهیزات و اقلام جانبی آن از جمله ابزار و تجهیزات سرچاهی بزنند.
 

3‌- افتتاح خط آهن در بخشی از سیستان و بلوچستان

راه‌آهن زاهدان-خاش در میانه آبان‌ماه با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، مدیرعامل راه‌‌آهن، استاندار سیستان و بلوچستان، جمعی از مسئولان کشوری و استانی افتتاح شد.
به اینکه این طرح به جهت ایجاد کریدور ریلی شرق کشور، اتصال بندر شهید بهشتی چابهار به عنوان تنها بندر اقیانوسی کشور به شبکه ریلی، کمک به توسعه سواحل مکران از طریق ایجاد ارتباط ریلی، اتصال کشورهای آسیای میانه و افغانستان به آب‌های آزاد اقیانوسی و ایجاد بستر مناسب برای توسعه و رشد اقتصادی منطقه اهمیت فراوانی دارد تاکنون برای ساخت آن بیش‌از ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است.

 

4- راه اندازی اولین پالایشگاه فراسرزمینی

اواخر مهرماه امسال بود که وزیر نفت از راه‌اندازی نخستین پالایشگاه فراسرزمینی به نام «ال‌پالیتو» در ونزوئلا و پالایش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام میدان‌های کشور در این پالایشگاه خبر داد.
راه‌اندازی نخستین پالایشگاه فراسرزمینی به نام ال‌پالیتو در ونزوئلا و پالایش روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام میدان‌های کشور در این پالایشگاه انجام شده است.
 

5- بهره برداری از ۶ نیروگاه برق 

۶ واحد نیروگاه حرارتی با حضور رئیس جمهور به شبکه سراسری برق اضافه شد که ظرفیت تولید برق کشور را ‌هزار و ۲۶ مگاوات افزایش داد.
پنجم آبان‌ماه مراسم بهره‌برداری از 6 واحد نیروگاهی شامل دو واحد گازی نیروگاه آریان در زنجان با حضور رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید و ‌واحد بخار نیروگاه‌های فردوسی مشهد، هریس آذربایجان‌شرقی، جهرم فارس و ارومیه در آذربایجان‌غربی به صورت ویدئو کنفرانس به افتتاح شد.

‌برای ساخت واحدهای نیروگاهی جدید 651 میلیون یورو سرمایه‌گذاری صورت گرفته است و در مدت زمان ساخت آنها برای دو هزار و 800 نفر به طور مستقیم و 6 هزار و 800 نفر به طور غیرمستقیم اشتغال ایجاد شده است.

با بهره‌برداری از این نیروگاه‌ها در مجموع 1026 مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور افزوده خواهد شد. این برای اولین بار است که بطور همزمان بیش از 1000 مگاوات نیروگاه حرارتی در کشور افتتاح می‏شود.
 

6- رونمایی یکی از بزرگ ترین تلسکوپ های جهان

طرح رصدخانه ملی ایران که در قله گرگش شهر کامو تاز وابع کاشان واقع است، در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با تکیه بر دانش و فناوری بومی‌ عملی شد و با حمایت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه اجرا می‌شود. این طرح، گام مهمی در توسعه نجوم و کیهان‌شناسی رصدی و ایجاد و توسعه فناوری‌های مرتبط به آن در بخش اپتیک، مکانیک و کنترل محسوب می شود.

تصاویر اولین نور این تلسکوپ انسجام مجموعه‌های اپتیک، مکانیک، سخت افزار و نرم افزار کنترل در یک پیکربندی متشکل از ده‌ها هزار قطعه مکانیکی و الکترونیکی را نشان می‌دهد. در حال حاضر تلسکوپ اجرام آسمانی را با دقت بهتر از یک ثانیه قوسی (در زمان نوردهی۱۰ دقیقه) رهگیری می کند که به مراتب بهتر از میزان تعیین شده در اسناد طراحی است. همچنین سامانه اپتیک فعال بطور مطلوب قابلیت حذف ابیراهی های اپتیکی از طریق تغییر شکل آینه اولیه و جابجایی آینه ثانویه را به نمایش گذاشته‌اند.
 

7- پرتاب موشک ماهواره‌بر
 

ماهواره‌بر قائم یکی از آخرین پروژه‌های در حال پیگیری توسط شهید حسن طهرانی مقدم و شاید مهم‌ترین آن‌ها بود که به صورت ۴ مرحله‌ای و سوخت جامد عمل می‌کرد و بنا بر اطلاعات منتشر شده قطر مرحله اول آن حدود ۳.۵ متر و ارتفاع آن نزدیک ۲۰ متر بود و برای رساندن محموله به مدار هزار کیلومتری طراحی شده است.

نکته مهم این است که اصل استفاده از موشک‌های چند مرحله‌ای آن هم با سوخت جامد در چند کشور بزرگ دنیا آزموده شده و امری غیر معمول نیست، پس متخصصان کشورمان هم دست به کار شدند تا این فناوری را بومی سازی کنند، جوانان ایران اسلامی قصد داشتند تا در موشک قائم از ساختار پشت سر هم استفاده کنند که این موضوع نیاز به دانش بالایی داشت.
 

8- رونمایی از یک موشک جدید با فناوری هایپرسونیک

موشک های هایپرسونیک جزو جدیدترین تسلیحات و تجهیزات هستند که امروزه توسط کشورهای همچون آمریکا، روسیه و چین تولید و به کارگرفته می‌شوند و در حال حاضر ایران به این فناوری دست پیدا کرده است.

موشک‌های هایپرسونیک به طور عمده چند ویژگی اصلی دارند: سرعت مافوق صوت(5 تا 25 سرعت صوت)، مسدودکردن امواج رادیویی، مانورپذیری بالا و تغییر مسیر، رادارگریز و غیرقابل پیش بینی بودن مسیر.

این موشک ها برای انهدام اهدافی به کار می روند که در فواصل دور قرار دارند و یا اهدافی که باید به سرعت منهدم شوند. جنگنده‌های استراتژیک مانند B-52 و سامانه‌های دفاع موشکی در دوردست جزو این اهداف هستند. 

برچسب ها

ثبت دیدگاه