شناسه: 94657

اخراج خبرنگاری که مدعی شلیک موشک از روسیه به لهستان شده بود

خبرگزاری آسوشیتدپرس خبرنگاری که مدعی شده بود موشک فرود آمده در خاک لهستان از روسیه شلیک شده است را اخراج کرد.
به گزارش جهت پرس، 

به نقل از راشاتودی، پس از فرود آمدن موشک در خاک لهستان و مرگ دو نفر و زخمی شدن چندین تن در اثر اصابت آن به روستایی در مجاورت مرز لهستان و اوکراین، آسوشیتدپرس بلافاصله مدعی شد که روسیه این موشک را شلیک کرده؛ ادعایی که البته بلافاصله هم تکذیب شد و حالا برخی رسانه‌ها از اخراج خبرنگار منتشرکننده این گزارش، خبر داده‌اند.

نشریه دیلی‌بیست روز دوشنبه اعلام کرد که آسوشیتدپرس، قرارداد جیمز لاپورتا، خبرنگار تحقیقی خود را پس از تحقیقاتی مختصر اخراج کرده است. واشنگتن‌پست نیز اندکی بعد به نقل منابع داخلی آسوشیتدپرس، این خبر را تأیید کرد.

آسوشیتدپرس سه شنبه هفته گذشته در خبری فوری به نقل از یک مقام اطلاعاتی آمریکا مدعی شد که «روسیه با شلیک موشک به خاک کشور عضو ناتو یعنی لهستان، باعث کشته شدن دو نفر شد.»

چنین ادعایی در صورت صحت می‌توانست به تشدید غیرقابل مهار جنگ در اوکراین بینجامد زیرا حمله به یکی از اعضای ائتلاف نظامی ناتو، جرقه واکنشی همه‌جانبه از سوی این ائتلاف تحت رهبری آمریکا را خواهد زد. بسیاری از رسانه‌های دیگر در سطح جهان، بلافاصله این خبر را در تیتر نخست خود منتشر کردند.

روسیه هر گونه شلیک موشک در مجاورت مرز لهستان-اوکراین را رد کرد و مقامات لهستان، آمریکا و اتحادیه اروپا نیز ضمن اشاره به اینکه تنها یک موشک شلیک شده، اعلام کردند که به احتمال زیاد اوکراین این موشک را شلیک کرده است.

در ادامه آسوشیتدپرس گزارش لاپورتا را حذف و در یادداشتی به نقل از سردبیر این خبرگزاری ضمن اذعان به اینکه تک‌منبع استناد شده در این خبر موثق نبوده است، اعلام کرد که «گزارش‌های متعاقب نشان داد که موشک‌ها ساخت روسیه بوده و به احتمال فراوان از پدافند اوکراین برای مقابله با حمله روسیه شلیک شده است.»

بر اساس سیاست این خبرگزاری، گزارش‌هایی از این دست باید دست کم به تأیید دو منبع برسد و اخبار تنها در صورتی با یک منبع قابل انتشار است که به نقل از یک مقام اجرایی بوده و به اندازه‌ای حاوی جزئیات باشد که به هیچ عنوان قابل انکار نباشد.

لاپورتا ۳۵ ساله از سال ۲۰۲۰ در آسوشیتدپرس فعال بود و حوزه نظامی و مسائل امنیت ملی را پوشش می‌داد. به نوشته واشنگتن پست، لاپورتا تفنگدار نیروی دریایی آمریکا بوده و در افغانستان نیز خدمت کرده است.

برچسب ها

ثبت دیدگاه