شناسه: 94601
تحلیلی بر صحبت های سردار حاجی زاده؛

موشک بالستیک هایپرسونیک متعلق به خیلی وقت پیش است/ اصابت دشمن در فاصله 1050 کیلومتری

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با اشاره به دستاوردهای این نیرو گفت: بسیاری از دستاوردهای ما روز حادثه اگر لازم باشد بیرون می‌آید؛ مانند اصابت دشمن در فاصله یک هزار و 50 کیلومتری که البته این‌ها تصادفی نیست.
به گزارش جهت پرس، 

در روز های اخیر جمعی از اساتید سطوح عالی و دروس خارج فقه حوزه علمیه قم و مشهد از نمایشگاه توانمندی‌های نیروی هوافضای سپاه بازدید و با سردار امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران دیدار و گفت‌وگو کردند.

سردار حاجی‌زاده در این دیدار ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید حسن طهرانی مقدم گفت: ما توفیق داشتیم از سال 60 در محضر شهدای بزرگی مثل شهید طهرانی مقدم و سایر دوستان باشیم. در آن دوران، شهید طهرانی مقدم در مجالس مختلف مطرح می‌کرد و حسرت می خورد که ای کاش ما در واقعه کربلا بودیم و امام حسین(ع) را یاری می کردیم و در ادامه می‌گفت البته اگر سلاح خوب هم می داشتیم می توانستیم امام زمان(ع) را بهتر یاری کنیم.

وی افزود: این عطش و این حرارت از آن‌روز در بین نیروهای هوافضا و موشکی شعله ور بلکه اضافه نیز شده است. شهید بزرگوار بارها تکرار می‌کرد که ما نباید مشت ولی‌فقیه خود را خالی بگذاریم و باید بتوانیم با اجراکردن تدابیر ولی‌فقیه خود از ایشان حمایت کنیم. 

فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه ما در آن دوران سلاح هایی مانند توپ 130 داشتیم که  27 کیلومتر برد داشت و وقتی می خواستیم مکان هایی در  30 کیلومتری و 29 کیلومتری منهدم کنیم را نمی‌توانستیم، تصریح کرد: به همین دلیل، شهر بغداد که به فاصله 105 کیلومتری از مرزهای ما قرار داشت را نمی توانستیم تهدید کنیم. اما، این حرکت در زمان جنگ و دوران بعد از جنگ نیز ادامه پیدا کرد به طوری که امروز مجموعه نیروی هوافضا و بخش‌های مختلف سپاه به‌ویژه حوزه‌های موشکی و پهپادی تبدیل به یک قدرت شده است.

وی ادامه داد: امروز در حوزه هواپیمای بدون سرنشین و پهپادها در تراز جهانی هستیم و حرکت‌هایی را که ارتش های بزرگ و قدرتمند دنیا ده‌ها سال قبل از ما شروع به کار کرده‌اند را به چالش کشیده است و بسیاری از دستاوردها نیز وجود دارد که روز حادثه اگر لازم باشد بیرون می‌آید مانند اصابت دشمن در فاصله یک هزار و 50 کیلومتری که البته این‌ها تصادفی نبوده و مرهون عمل به تعالیم اسلام، قرآن و از معجزات الهی است.

سردار حاجی زاده در ادامه با بیان اینکه در حوزه موشکی در تراز جهانی جلو افتاده‌ایم، گفت: خبر موشک بالستیک هایپرسونیک پیشرفته که در مراسم سالگرد شهید طهرانی مقدم گفته شد و قادر است در جو و بیرون از جو مانور داشته باشد متعلق به خیلی وقت پیش است ولی در واقع به تازگی رسانه ای شده است و در این دستاورد یک جهش نسلی اتفاق افتاده است و تا ده‌ها سال دشمن نمی‌تواند به توانمندی مقابله با این موشک برسد.

تحلیلی بر اظهارات فرمانده نیروی هوافضای سپاه

سردار حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در جدید ترین اظهاراتشان گفتند: "خبر موشک بالستیک هایپرسونیک پیشرفته که در مراسم سالگرد شهید طهرانی مقدم گفته شد و قادر است در جو و بیرون از جو مانور داشته باشد متعلق به خیلی وقت پیش است، ولی در واقع امروز رسانه‌ای شده است."

اگر این صحبت ایشان مبنای قضاوت قرار داده شود، این کلاهک در زمان حیات شهید طهرانی مقدم ساخته شده و بدین روی باید در انتظار یک HGV مخروطی شکل یا مشتقاتی از آن و نه گوی شکل مانند آنچه که کره شمالی‌ چندی پیش رونمایی کرد باشیم! این با سیاست ارزان سازی و تولید انبوه این دست کلاهک‌های هایپرسونیک و همچنین با کاهش پیچیدگی‌ در ساخت چنین کلاهک‌های پیشرفته‌ای مطابقت می‌کند.

بدین روی باید منتظر کلاهکی مخروطی یا مشتقات آن به همراه احتمالا یک پیشران کوچک برای مانور در فضا بود! البته این بدان معنی‌ نیست که سپاه پاسداران مجهز به HGV گوی شکل نیست، اما آنچه که رونمایی خواهد شد به احتمال زیاد HGV گوی شکل نخواهد بود و یک نمونه بین MARV و HGV حقیقی‌ (و اصل) خواهد بود! در واقع یک کلاس جدید از تسلیحات هایپرسونیک ارزان اما همچنان کوبنده ممکن است رونمایی شود!

در هر صورت مهم شکافتن و دریدن پدافند هوایی مستقر شده و یکپارچه در جنوب خلیج فارس و در سرزمین‌های اشغالی و نه مسابقه دستیابی به پیچیده‌ترین و گرانترین و زیباترین تسلیحات تهاجمی است! اگر این مهم با این کلاهک هنوز رونمایی نشده تحقق یافته باشد، یعنی‌ کار انجام گرفته است. این کلاهک متعلق به سال‌ها پیش است و اکنون شاید کلاهک‌های HGV هم در اختیار سپاه پاسداران باشد!

در هر صورت هیچ کشوری دست خود را کامل رو نمیکند و همان طور که سردار گفتند: "بسیاری از دستاورد‌ها نیز وجود دارد که روز حادثه اگر لازم باشد بیرون می‌آید مانند اصابت دشمن در فاصله یک هزار و ۵۰ کیلومتری که البته این‌ها تصادفی نبوده و مرهون عمل به تعالیم اسلام است."

اگر چنین باشد پس احتمالا از یک فروند موشک بالستیک دزفول به صورت نقطه زن در سکوت کامل استفاده شده و دشمن (هر که در اینجا باشد، صهیونیست ها؟) مورد اصابت قرار گرفته است! پیشتر هم در محاسبات دزفول گفته شد، برد این موشک بیشتر از ۱۰۰۰ کیلومتر است و دست کم ۱۱۰۰ کیلومتر برد دارد. البته حمله میتواند پهپادی هم باشد (و چنین حملات پهپادی انتحاری هم به صهیونیست‌ها در گذشته انجام گرفته که یک مورد آن چندی پیش منتشر شد که پهپاد شاهد ۱۳۶ توسط یک جنگنده F35 ساقط شده بود)، اما از آنجا که از لفظ دقیق ۱۰۵۰ کیلومتری استفاده شده، احتمال میرود از یک فروند موشک نقطه زن در سکوت کامل رسانه‌ای استفاده شده است. این تحلیل البته میتواند اشتباه باشد و در این مقطع صرفا گمانه زنی‌ است تا اطلاعات بیشتر شاید منتشر بشود.

برچسب ها

ثبت دیدگاه