شناسه: 94565
یادداشت تحلیلی یک فعال حوزه وحدت؛

راه‌حل بحران اخیر کردستان چیست؟/ دردنامه‌ای برای بی‌صداقتی‌ها و کج فهمی‌ها

اینکه نمی توانیم در کردستان و در میان قوم وفادار کٌرد، تعامل صحیح برقرار کنیم، شاید به علت نبودن تعامل صادقانه باشد.
به گزارش جهت پرس، 

علیرضا کمیلی فعال و کنشگر اجتماعی وعضو اتحادیه بین المللی امت واحده با اشاره به اتفاقات اخیر کشور در کردستان در یادداشتی دلسوزانه و نقادانه نوشت: براستی شما از کرد فرهیخته تر، هنرمندتر، روادارتر و عاشق تر، کدام قومیت را در ایران سراغ دارید؟! اینکه در کردستان نتوانیم «تعامل صحیح» برقرار کنیم بخدا عذر بدتر از گناه است! خب چرا در مسوولیت فرهنگی مهم آن استان افرادی را نصب می کنید که هیچ درکی از هنر و فرهنگ و موسیقی ندارند؟! مگر ابزار شما برای گفتگو با مردم چیست؟! 

چرا متوجه نیستید که سالها از ماجراهای تلخ اول انقلاب گذشته و اگر کسی هنوز برای شما روایت امنیتی از منطقه می کند باید به دیده تردید به روایت او بنگرید! بخدا قسم نان عده ای در غیرقابل اعتماد نشان دادن رقبای حزبی یا قومی یا مذهبی شان است ولی شما که در این درگیری بی طرفید چرا این روایت ها را محکم به دیوار نمی کوبید؟! 

آیا رهبری در سال 88 یعنی حدودا 25 سال پس از پایان درگیری های مسلحانه کردستان باید از وضعیت رسیدگی به خانواده کشته های آن درگیری ها بپرسند و لزوم سرکشی به این عیال نظام که عضوی از خانواده شان ضد ما بوده را متذکر شوند؟! همین که شما متوجه این مسائل نیستید بمعنای عدم وجود یک سری شاخص مهم در ذهن و عمل شما نیست؟! آیا تعابیر تند رهبری درباره لزوم داشتن «صمیمیت» و نه تظاهر و ریاکاری در مساله وحدت در همان استان کردستان برای تذکر کافی نبود؟! چند نفر از مسوولان را نام ببرم که در دل سخنی دارند و در عمل...

بله! من هم از تعداد گرایش به داعش یا برخی گروهک ها در استان کرمانشاه مطلعم ولی اولا این شامل اقلیت محدودی است که چه بسا گرایش به مشابه شیعی آنها یعنی سازمان منافقین در تهران بیشتر هم باشد و ثانیا شما که باید پدری کنید، برای تعامل با پسران منحرف یا فریب خورده تان چه راه حلی دارید؟ برای جلوگیری از فریب دیگران چه؟ بروجردی و کاظمی و کاوه و متوسلیان که اول به خانواده کموله ای که با آنها در جنگ بود کمک می کردند و بجای سخنرانی، قلب ها را با عمل خود نشانه می رفتند را امروز هم بیاورید تا من دیگر نگذارم کسی به دشمن ما و شما بپیوندد!

راه حل ها ساده اند. از تحلیل های راهبردی پیچیده مطلعم ولی راه حل فقط «تعامل صادقانه» است و بس! جلوی منفعت طلبی به اسم دین و مذهب و قوم و حزب را بگیرید و فقط خدمت به مردم را ملاک قرار بدهید و شک نکنید خدا دلها را به سمت افراد صادق هدایت خواهد کرد. "نزدیک ترین شما در قیامت به خداوند نافع ترین تان برای مردم است" . مشکل بیکاری در این مناطق کم نیست. احساس تبعیض که دشمن هم در آن می دمد کم نیست.

حالا هم می شود اکثریت فرهیخته ولی بشدت ناراضی جامعه کردی را آرام کرد. با آنها صادقانه سخن بگویید! حتما می دانید که صداقت، از قلب بر می آید و اگر در فکر یا قلب، مانعی باشد، سخن شما طبق روایت مولا علی علیه السلام فقط به گوش می رسد نه به دل ها! اگر هم نمی توانید دل تان را صاف کنید بروید و کار را به افراد صادق بسپرید.

منکر تحریک خارجی نشدم و نیستم. سوالم درباره دادن پاس گل به آنهاست!"

برچسب ها

ثبت دیدگاه