شناسه: 94159

تحلیل سواپ گازی بین تهران و مسکو در گفتگو با یک استاد دانشگاه

فرشيد سیم بر در خصوص همکاری با روسیه در زمینه خرید یا سوآپ گاز این کشور و مزایای آن ضمن تایید این همکاری تصریح کرد: البته در هرگونه همکاری با روسیه باید به واقعیات توجه داشته باشیم.
به گزارش جهت پرس، 

شانزدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه اخیرا برگزار و بخشی از توافقات گازی جدیدی فی مابین ایران و روسیه اجرایی شد که نتایج بسیار مهمی را برای اقتصاد ایران به همراه خواهد داشت. ازجمله این توافقات بحث سواپ گازی ایران و روسیه است. نکته بسیار مهم در این زمینه این است که کشور ما در فصول سرد سال به دلیل مصرف بالا و غیربهینه بخش‌های مختلف اقتصادی و همچنین تمرکز بالا بر سیستم گرمایش خانگی مبتنی بر گاز، دچار ناترازی گاز می‌شود و به هیچ وجه امکان صادرات گاز به اروپا یا منطقه را نخواهد داشت و فرصت استفاده از گاز روسیه برای تبدیل شدن به هاب گازی منطقه را نباید به هیچ وجه از دست داد.

افزایش درآمد ارزی کشور
یک استاد دانشگاه در رشته اقتصاد  نیز در گفتگو با جهت ضمن تأیید منفعت زا بودن سیاست سوآپ گاز روسیه توسط ایران تصریح کرد: اگر بتوانیم به خرید یا سوآپ گاز روسیه بپردازیم، در وهله اول درآمدهای ارزی کشورمان افزایش می یابد که تأمین کننده منافع ماست. 

وابستگی به نفت کاهش پیدا می‌کند
فرشيد سیم بر  تصریح کرد: اینکه گاز روسیه را در شمال کشور دریافت کنیم و آن را در جنوب کشور صادر کنیم، به دریافت حق ترانزیت توسط ایران منجر می شود که منفعتی برای ما محسوب می شود. البته مهم است که دولتمردان کشورمان بتوانند مذاکرات خوبی با روس ها داشته باشند و قرارداد مناسبی در این زمینه منعقد کنند. به طوری که به لحاظ اقتصادی این کار برایمان سودآور باشد و منافع حداکثری ما تأمین شود. مزیت دیگر استفاده از گاز روسیه توسط کشورمان این است که از وابستگی ایران به یک ماده حیاتی به اسم نفت کاسته می شود.

روش های همکاری گازی با روسیه
در ادامه گفت: همکاری با روسیه در زمینه فروش گاز این کشور به چند روش ممکن است رخ دهد. در اولین روش می توانیم گاز این کشور را در شمال دریافت و آن را در مرزهای جنوبی خود به کشورهای دیگر صادر کنیم. از این طریق حق ترانزیتی دریافت می کنیم. روش دیگر این است که این گاز را در شمال کشور مصرف کنیم و نیازی به انتقال گاز از جنوب به شمال کشور نداشته باشیم و به لحاظ هزینه های انتقال گاز صرفه جویی کنیم. 

در بخش صادرات گاز وضعیت خوبی نداریم
وی در ادامه گفت: اگرچه گفته می شود که ما دومین دارنده ذخایر گاز جهان هستیم، اما من اعتقادم این است که ما به لحاظ حجم ذخایر گازی در جایگاه اول و جلوتر از روسیه هستیم. اما در بخش صادرات گاز وضعیت خوبی نداریم و تنها 2 درصد از صادرات گاز جهان را به خودمان اختصاص داده ایم. ما دارای پتانسیل های عظیمی در حوزه گازی هستیم و باید از آن ها بهره ببریم. قطر سال قبل 113 میلیارد دلار صادرات گاز داشت و طی سالیان دراز است که از منبع مشترک گازی با ما استفاده می کند. ما باید تلاش کنیم حداقل مانند قطر باشیم و سالی 100 میلیارد دلار صادرات گاز داشته باشیم. ما هر چقدر در موضوع گاز فعال شویم به نفع کشورمان است. افزایش تعاملات با کشورهای دیگر در حوزه گازی به تقویت موقعیت سیاسی کشورمان منجر می شود.

در هرگونه همکاری با روسیه باید به واقعیات توجه داشته باشیم
وی در خصوص همکاری با روسیه در زمینه خرید یا سوآپ گاز این کشور تصریح کرد: در هرگونه همکاری با روسیه باید به واقعیات توجه داشته باشیم. روسیه خودش یکی از بزرگترین صاحبان ذخایر گازی جهان است و یک رقیب بزرگ از این لحاظ برای کشورمان به حساب می آید. در حال حاضر نیز فقط بر اثر اجبار و با توجه به اینکه نمی تواند گازش را به اروپا صادر کند، به فکر همکاری ایران برای سوآپ گازش افتاده است. ما هم باید واقع بینانه با موضوع برخورد کنیم و بیشتر به سمت خرید و صادرات گاز برویم تا به نفع خودمان از شرایط بهره ببریم. می توانیم از گاز روسیه به عنوان یک اهرم صادراتی یا برای رفع کسری تراز گاز کشور استفاده کنیم. همچنین باید تلاشمان در این راستا باشد که قراردادهای خوبی در زمینه خرید یا سوآپ با مسکو منعقد کنیم، به طوری که منافع حداکثری ما تأمین شود.

به دنبال اثرگذاری بیشتر در مراودات انرژی منطقه ای باشیم 
این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: افزایش تبادلات انرژی با کشورهای منطقه از جمله روسیه در زمینه سوآپ گاز این کشور یا با ازبکستان و ترکمنستان و دیگران مفید است. همچنین ما بزرگترین ذخایر گازی جهان را در اختیار داریم و باید به فکر استفاده از این فرصت ها باشیم. اما اقداماتی مانند سوآپ گاز روسیه، همکاری با پالایشگاه های فراسرزمینی در ازبکستان و موارد اینچنینی اقدامات مثبتی است که در شرایط فعلی و به صورت موقت می تواند منافع ما را تأمین کند. 
وی در پایان گفت: جمهوری اسلامی سعی بر این داشته است که نفت را از طریق پاکستان و هندوستان به چین برساند. زیرساخت ها تا مرزهای ایران ساخته شد، اما متاسفانه کشورهای شرقی همراهی لازم را نداشتند. طرح های گاز صادراتی ازبکستان مورد حمایت آن ها قرار گرفت و طرح مورد نظر ایران عملیاتی نشد. این مسائل نشان می دهد که ما باید به منابع و پتانسیل های خودمان تکیه کنیم و در عین با افزایش تعاملات با دیگران به دنبال اثرگذاری بیشتر در مراودات انرژی منطقه ای باشیم و از فرصت ها به نفع خودمان بهره ببریم.  
 

برچسب ها

ثبت دیدگاه