شناسه: 93028

آمریکا ادعاها درباره پهپادهای ایران را تکرار کرد

وزیر امور خارجه آمریکا بار دیگر ادعاهای مربوط به استفاده روسیه از پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین را تکرار کرد.
به گزارش جهت پرس، 

در حالی که ایران و روسیه بارها ادعاهای مربوط به حضور پهپادهای ساخت ایران در جنگ اوکراین را رد کرده‌اند آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا بار ادعاها در این خصوص را تکرار کرد.

طبق گزارش رویترز، بلینکن مدعی شد استفاده روسیه از این پهپادها برای تخریب زیرساخت‌های اوکراین استفاده کرده و این موضوع را «رعب‌آور» توصیف کرد. او گفت ایالات متحده و متحدانش راهی برای جلوگیری از انتقال این سلاح‌ها خواهند یافت.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «روسیه از این پهپادها برای کشتن غیرنظامیان و تخریب زیرساخت‌هایی که آنها برای تأمین برق، آب و گرما به آن نیازمندند استفاده کرده است. این رعب‌آور است.»

آنتونی بلینکن که به اتاوا سفر کرده است گفت: «کانادا و ایالات متحده به همکاری با متحدان و شریکان خود ادامه خواهند داد تا اقدام ایران در ارسال این سلاح‌ها را کشف کرده و جلوی آن را بگیرند.»

کی‌یف و متحدان غربی‌اش بارها ادعا کرده‌اند ایران پهپادهایی را برای استفاده در جنگ اوکراین تحویل روسیه داده است. هم ایران و هم روسیه این ادعاها را رد کرده‌اند.

«ولودیمیر زلنسکی»، رئیس‌جمهور اوکراین روز گذشته مدعی شد روسیه از حدود ۴۰۰ پهپاد ساخت ایران در جنگ اوکراین استفاده کرده است.

«ناصر کنعانی»، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران چند روز پیش گفت «ایران هیچ سلاحی را برای هیچکدام از طرفین جنگ صادر نکرده است».

او حدود دو هفته پیش هم درباره ادعاهای مقام‌های اوکراینی مبنی بر استفاده ارتش روسیه از پهپادهای ساخت ایران گفت: «جمهوری اسلامی ایران اخبار منتشر شده در خصوص تحویل پهپاد به روسیه به منظور استفاده در جنگ اوکراین را بی اساس دانسته و آن را تأیید نمی‌کند.»

سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران روز ۱۱ مهرماه همچنین تصریح کرد: «ما از ابتدای منازعه تاکنون، همواره سیاست اصولی و روشن خود را مبتنی بر بی‌طرفی فعال و مخالفت با جنگ و لزوم حل و فصل سیاسی اختلافات دو طرف، به دور از خشونت، اعلام کرده‌ایم.»

کنعانی خاطرنشان کرد: «در این راستا، در ماه‌های گذشته وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در تماس‌ها و دیدارهای متعدد خود با همتایان روس و اوکراینی، همواره بر لزوم حل اختلافات به صورت مسالمت آمیز و از طریق گفت‌وگو، تصریح و آمادگی کشورمان را برای مساعدت به این روند، اعلام کرده است.»

قبل‌تر از آن، حسین امیرعبداللهیان رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران نیز در گفت‌وگویی با روزنامه نیویورک تایمز و در پاسخ به سؤال این خبرنگار مبنی بر این‌که ایران خودش را متعهد می داند که به هیچ یک از طرف‌های جنگ سلاح ندهد، آیا این درست است؟ اظهار داشت: ما مقید هستیم ارسال سلاح صورت نگیرد. ارسال سلاح به هریک از طرفین، شانس راهکار سیاسی را به تعویق می‌اندازد.

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه