شناسه: 91077

پیکر امین تارخ در بهشت‌ زهرا آرام گرفت

مراسم خاکسپاری امین تارخ (بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون) صبح امروز در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.
به گزارش جهت پرس، 

پیکر امین تارخ (بازیگر سینما و تئاتر و تلویزیون) صبح امروز در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) در حضور هنرمندان، سینماگران و هنردوستان به خاک سپرده شد.

علیرضا شجاع‌نوری (بازیگر سینما و تلویزیون) در ابتدای این مراسم اظهار داشت: در سریال «سربداران» شاگردی امین تارخ را کردم. او در دهه ۱۳۶۰ آرشیوی برای هنرمندان تأسیس کرد تا امکان دسترسی بازیگران در شهرستان‌ها به آثار مختلف فراهم شود. او همیشه دغدغه این را داشت که هنرمندان بتوانند به راحتی به کار خود بپردازند. هیچ‌وقت او را خشمگین ندیدم و امیدوارم این رفتن برای او با آرامش، شادی و خوشحالی باشد.

فاطمه معتمدآریا در ادامه این مراسم اظهار داشت: امین دوستدار جوانان و رفیقی بی‌نظیر بود. او نه رانت‌خوار بود و نه میلیاردها تومان ذخیره داشت.

مسعود کرامتی نیز با اشاره به دوستی و رفاقت دیرینه‌اش با امین تارخ طی سخنانی اظهار داشت: در یک جمله می‌گویم که امین آدمی به دردبخور، مفید و سودمند بود. تأثیرگذارترین فرد در تأسیس انجمن بازیگران سینما بود و راه‌اندازی آموزشگاه بازیگری به همراه پرورش بسیاری از بازیگران سینمای ایران از جمله اقدامات او در این عرصه بود.

در مراسم تشییع این بازیگر، شبنم مقدمی طی اظهاراتی گفت: من همیشه از همان سال‌ها پیش که در کارگاه زیر نظر استاد بودم به ایشان می‌گفتم آقا معلم، و از آنجا که حس می‌کنم هنوز اینجا هستند، می‌خواهم بگویم سلام آقا معلم، شما خیلی زود رفتید و من فکر می‌کردم خیلی فرصت دارم که به دست‌بوستان بیایم اما خیلی زود تیر می‌شود. شما در فیلمی از زبان بوعلی می‌گفتید که «بوعلی عرض زندگی را بیش از طول زندگی می‌خواهد» و شما آنقدر در عرض زندگی‌تان مثبت بودید که همه معترفند شما انسانی نیک بودید و خوش بحال ما که شاگرد شما بودیم. ما از شما انسانیت آموختیم و یاد گرفتیم به عنوان یک انسان چگونه رفتار کنیم. شما به مهم‌ترین و زیباترین صفحات تاریخ این سینما الصاق شده‌اید و خوش‌بحال شما و ما که شما را داشتیم. شما به نسل بعدی نگاه کردید و از من که بگذریم چهره‌های مهمی به سینما معرفی کردید. برای ما بیشتر دعا کنید که ما به دعا خیلی نیاز داریم.

در ادامه محمدمهدی عسگرپور (کارگردان سینما) اظهار داشت: از طرف جامعه اصناف سینمای ایران درگذشت امین تارخ را تسلیت می‌گویم. تارخ مرد بسیار محبوبی بود و این را نه تنها کسانی که اینجا حاضر هستند می‌گویند، بلکه انسان‌های زیادی حتی کسانی که اینجا نیستند هم به آن تاکید دارند. این وداع غیر قابل باور و تصورش بسیار سهمگین بود که بخواهیم با استاد تارخ به این زودی خداحافظی کنیم. افتخار داشتم در سه جایگاه مختلف در کنار ایشان باشم. در فعالیت‌های صنفی برای من غیر قابل باور بود آن حجم دلسوزی که ایشان داشتند و برای همه سینماگران پشت و پناه بودند.

وی افزود: افتخار بعدی من همکاری در سریال‌سازی و فیلمسازی بود که در این همکاری‌ها با موجود دیگری مواجه شدم، من از نزدیک می‌دیدم که چقدر دلسوزانه با نسل جوان کار می‌کردند. انرژی مثبتی داشت که هر کس با او همکاری داشته به آن گواهی می‌دهد. در سومین شکلی که با هم همکاری داشتیم، افتخار داشتم در کارگاهشان حضور داشته باشم و آنجا متوجه شدم آقای تارخ فقط برای شاگردانش استاد نیست و یک نماد است. این موضوع روش زندگی و تعامل او است و همه دیدیم ایشان چقدر درست، شمرده و مودبانه صحبت می‌کرد و هیچوقت خشمی در کلام ایشان نمی‌دیدیم. او فقط استاد بازیگری نبود و دارای مجموعه صفاتی بود که گوهری نایاب از او ساخته بود.

برچسب ها

ثبت دیدگاه