شناسه: 91045
کارشناس مسائل بین‌المللی مطرح کرد

پهپادهای ایرانی در اوکراین چه کرده اند؟

علیرضا تقوی، کارشناس مسائل بین‌المللی درباره وجود پهپادهای انتحاری ایرانی در اوکراین نوشت: پهپادهای ایرانی در اوکراین توانسته‌اند ضربات قابل توجهی به مراکز فرماندهی و کنترل اوکراینی‌ها وارد آورند.

علیرضا تقوی، کارشناس مسائل بین‌المللی درباره وجود پهپادهای انتحاری ایرانی در اوکراین نوشت: مدت زمان زیادی نمی گذرد که پهپادهای انتحاری ایرانی از نوع شاهد ۱۳۶ نمی گذرد اما ظاهرا این پرنده های بدون سرنشین اثرات جدی استراتژیک بر نبرد داشته اند تا جایی که اوکراین تصمیم گرفته است روابط دیپلماتیک خود با تهران را کاهش دهد .

 نکته مهمی که در خصوص عملیات پهپادهای ایرانی در اوکراین باید گفت اینست که این تسلیحات نوین ، در شمار بالا توانسته اند ضربات قابل توجهی به نیروی دریایی، زرهی و توپخانه و مراکز فرماندهی و کنترل اوکراینی ها(عملا ناتو) وارد آورند.

سوال مهمی که برخی می پرسند اینست که چگونه این‌ پهپادها می توانند در برابر سامانه های جنگ الکترونیک (جنگال) اوکراین که از سوی غربی ها به دولت زلنسکی داده شده غلبه کرده و به اهداف خود با موفقیت حمله کنند ؟

تا جایی که نگارنده می داند برخی از این پهپادها به صورت کات لینک ( قطع ارتباط با مرکز) عمل می کنند یعنی از فناوری هوش مصنوعی بهره می برند و بدون نیاز به هدایت از سوی اپراتور ، به منطقه هدف رفته و تجهیزاتی که مختصات آن را در حافظه خود ذخیره کرده اند مورد هدف قرار می دهند .

 اینگونه یک‌ پهپاد پهپاد ارزان قیمت دقیق و البته با سطح مقطع راداری پایین که در بدنه اش از مواد جاذب بهره میبرد ، توانسته با خیال راحت از امواج جنگال رقیب عبور کرده و ضربات قابل توجهی را به ارتش زلنسکی و حامیان غربی اش وارد آورد.

 این قابلیت ، در یمن نیز مورد بهره برداری قرار گرفت و پهپادهای یمنی توانسته با خیال راحت به تاسیسات آرامکو و ابوظبی حمله ببرند .

 البته ارتش عربستان با اتخاذ یک تاکتیک تا حدی از ضرب حملات پهپادهای یمنی در امان ماند، و آن این بود که آواکس های آمریکایی را به خدمت گرفت و این هواپیماها به طور مداوم در اطراف مرزهای یمن به پرواز در می آمدند و از آسمان مناطق سطح زمین را پایش می کردند و هر گونه پرنده ای را رصد کرده و مخصات آن را به هواپیماهای جنگنده سعودی گزارش می کردند و از این طریق توانستند برخی پهپادهای یمنی را سرنگون سازند.

 اما این تاکتیک در اوکراین جواب نمیدهد زیرا روسیه از سامانه پدافندی زمین به هوای دوربرد و جنگنده های رهگیر پیشرفته برخوردار است و اوکراین نمی تواند مثل سعودی هواپیماهای بزرگ شناسایی را در آسمانش به کار بگیرد .

 از شواهد و قرائن اینگونه بر می آید که پرنده های بدون سرنشین ساخت ایران فعلا موی دماغ ناتو شده اند و این تصور که اوکراینی ها و متحدانشان بتوانند در کوتاه مدت راهکاری برای مقابله با آنان بیابند ، دور از ذهن به نظر می رسد.

برچسب ها

ثبت دیدگاه