شناسه: 90953
نخست‌وزیر سابق ایتالیا

پوتین تحت فشار، به اوکراین حمله کرد

یک مقام سابق ایتالیا اعلام کرد رئیس‌جمهور روسیه تحت فشار قرار گرفت و به اوکراین حمله کرد.
به گزارش جهت پرس، 

 برلوسکونی که دوستی دیرینه‌ای با پوتین دارد، از رهبران حزب راستگرای ایتالیاست و انتظار می‌رود حزب او روز یک‌شنبه در پارلمان حداکثر آرا را کسب کرده و پیروز انتخابات پارلمانی شود.

برلوسکونی در مصاحبه با تلویزیون عمومی ایتالیا گفت: «شهروندان روسیه، حزب پوتین و وزرای او، را تحت فشار قرار دادند تا اون به اوکراین حمله کند، ولودیمیر زلنسکی را جایگزین کرده و هفته بعد نیز از اوکراین خارج شود. من نمی‌دانم نیرو‌های روسیه چرا به شهر‌های دیگر رفتند، زیرا هدف ابتدایی آن‌ها فقط کی‌یف بود.» او در بخشی دیگر از سخنانش گفت: «تهاجم به اوکراین توجیه نشدنی است و ما همواره در کنار ناتو و اتحادیه اروپا خواهیم بود.»

حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه آغاز شد و تاکنون مقام‌های مختلفی از کشور‌های اروپایی، آمریکایی و آسیایی نسبت به تحولات در این منطقه اظهاراتی بیان کردند. به تازگی نیز روسیه احتمال استفاده از سلاح هسته‌ای را مطرح کرد که با واکنش‌های مختلف رو به رو شد.

شب گذشته «دیمیتری مدودف» معاون شورای امنیت ملی روسیه، گفت: «مسکو می‌تواند از تسلیحات اتمی راهبردی برای محافظت از تمامیت ارضی و منافع خود استفاده کند.»

در واکنش به آن نیز، «میخائیلو پودولیاک» مشاور ارشد زلنسکی، ادعا کرد که درصورت استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای، جهان وارد رقابت تسلیحاتی می‌شود و گفت: «کشور‌های مجهز به سلاح هسته‌ای باید مانع از اقدام روسیه در مورد تهدیدات هسته‌ای شوند.»

البته پیشتر هم دولت بایدن در هشدار‌هایی محرمانه به پوتین اخطار داد که استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در اوکراین می‌تواند پیامد‌های سنگینی به همراه داشته باشد. برخی مقامات آمریکایی ادعا می‌کنند بایدن پیش از این نیز به صورت علنی به پوتین درمورد استفاده از سلاح‌های هسته‌ای در جنگ اوکراین اخطار داده بود./ فارس
 

برچسب ها

ثبت دیدگاه