شناسه: 90453
وزیر خارجه ترکیه:

امنیت کشور با کمک ارتش و ماهواره‌ها برقرار است

وزیر خارجه ترکیه با هشدار به یونان گفت که امنیت این کشور با وجود ارتش قدرتمند و صنایع دفاعی پابرجا خواهد ماند.
به گزارش جهت پرس، 

ترکیه بار دیگر به یونان نسبت به انجام هرگونه ماجراجویی هشدار داد و به آمادگی نیروهای مسلح ترکیه اشاره کرد.

به گزارش وبگاه شبکه خبری «تی‌آر‌تی» «مولود چاووش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت: «در حالی که تلاش می‌کنیم به حقوق همسایه خود در هر دو طرف دریای اژه احترام بگذایم، اما یونان همچنان به اقدامات تحریک کننده خود ادامه می‌دهد.»

وی با هشداربه یونان در زمینه «بازیچه دست دیگران قرار نگرفتن» گفت، اگر آتن به نیابت از دیگران وارد ماجراجویی شود، متحمل عواقب آن خواهد شد.

وزیر امور خارجه ترکیه از یونان خواست که به اقدامات تحریک آمیز خود پایان دهد. وی افزود که ترکیه همواره برابر «چشم‌های شیطانی» و «نقشه‌های مخرب» هوشیار است.

وزیر خارجه ترکیه اظهار داشت که امنیت ترکیه با ارتش قهرمان، صنایع دفاعی و ماهواره‌های اعزامی به فضا برقرار است.

ترکیه و یونان در طیف گسترده‌ای از موضوعات با هم اختلاف دارند. امور مهاجرتی، ادعای تملک اراضی و رقابت نظامی از جمله مواردی است که بر روابط این دو کشور همسایه سایه افکنده است.

رسانه

دولت یونان اخیرا  به شرکای خود در ناتو، اتحادیه اروپا و دبیرکل سازمان ملل نامه‌نگاری کرده و از آن‌ها خواسته که به طور رسمی سخنان تنش‌زای رئیس جمهور ترکیه را محکوم کنند.

 «نیکوس دندیاس» وزیر خارجه یونان در این نامه‌ها متذکر شده که رفتار ترکیه باید توسط این سه نهاد مورد انتقاد قرار گیرد.

وی در کنایه‌ای به جنگ در اوکراین گفت: «با انجام ندادن به موقع این کار یا با دست کم گرفتن جدیت موضوع، در خطر دوباره وضعیتی مشابه با وضعیتی هستیم که اینک در برخی از نقاط دیگر قاره ما در حال رخ دادن است. این موضوعی است که هیچ یک از ما واقعاً آرزوی دیدن آن را نداریم.»

آتن در نامه‌هایی به «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو، «جوزپ بورل» رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل، به سخنان اردوغان در زمینه اشغال جزایر یونانی‌ در دریای اژه اشاره کرده است.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌‌جمهور ترکیه در روزهای گذشته یونان را تهدید کرد . رئیس‌جمهور ترکیه گفت که ترکیه می‌تواند یک شب ناگهانی به یونان برود.

برچسب ها

ثبت دیدگاه