شناسه: 90344
جهت اصل و حاشیه دستگیری چند مقام دولت سیزدهم به اتهام فساد را بررسی می‌کند

عمل به وعده گشت ارشاد مدیران دولتی/ برخورد با فساد حتی در بدنه دولت

برخورد وزارت اطلاعات با مشاور وزیر راه یعنی جدیت دولت علیه فساد و این خود به‌خوبی نشان می‌دهد فساد و تخلف خط قرمز دولت است، هرچند رسانه‌های ناهم‌سو جو را مسموم و تیترهای دلسردکننده بزنند.
به گزارش جهت پرس، 

فساد همواره یکی از مصادیق بی‌عدالتی در کشور بوده است وقتی مدیر یا مسئولی به سبب منصبی که کسب کرده از رانت‌های مالی و سیاسی بسیاری در جهت کسب منافع شخصی بهره می‌برند و یک فرد عادی جامعه نمی‌تواند از این شرایط استفاده کند‌.

چنانچه به فرموده رهبری: 《یکی از مصداق‌های عدالت، مبارزه‌ی با فساد مالی و اقتصادی است که بایستی جدی گرفته شود. 》اما این فساد از قبل در بین قسمت‌های مختلف جامعه جا خوش کرده و حتی به بدنه دولت هم کشیده شده است. باید اذعان داشت فساد و تخلف همیشه بوده و هست و صفر نمی‌شود و آنچه مهم عزم دولت‌ها برای مقابله با آن بوده است.

عزم راسخ مبارزه با فساد
دولت سیزدهم به اعتقاد بسیاری از کارشناسان با عزمی راسخ و کاملاً انقلابی وارد میدان شد تا هم اوضاع نابسامان کشور را سامان بخشد و هم مبارزه با فساد و تخلف را در رأس امور قرار دهد. حال این تخلف در بدنه دولت و معاون یکی از وزرا باشد یا در خارج از بدنه دولت فرقی ندارد.

برخورد وزارت اطلاعات با مشاور وزیر راه یعنی جدیت دولت علیه فساد و این خود به‌خوبی نشان می‌دهد فساد و تخلف خط قرمز دولت است و قابل‌چشم‌پوشی نیست هرچند رسانه‌های ناهم‌سو جو را مسموم و تیترهای دلسردکننده بزنند که دولت چشم روی تخلف معاون وزیر بسته است.

بهادری جهرمی، سخنگوی دولت گفته است: برخورد با فردی که مشاور یکی از وزرای دولت بود، دلیل و سند محکمی است که نشان می‌دهد این دولت در برخورد با فساد جدیت دارد و هیچ خط قرمزی را در برخورد با فساد به رسمیت نمی‌شناسد و از احقاق حقوق مردم در زمینه ریشه‌کن کردن فساد کوتاه نخواهد آمد.

اعتماد به نهاد نظارتی
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی هم در پاسخ به یاوه‌گویی‌هایی که وی را متهم به بیمار نمایی برای عدم پاسخگویی در قبال اتهامات وارده به معاونش کرده بودند، گفته است: این‌جانب به‌عنوان وزیر راه و شهرسازی، ضمن تأکید بر اعتماد کامل به نهادهای نظارتی دولت، رسیدگی دقیق و بدون ملاحظه درباره اتهام هر فرد در هر جایگاهی را لازم و واجب دانسته و آمادگی این وزارتخانه را برای همکاری در تکمیل تحقیقات و روشن شدن حقایق اعلام می‌کنم.

به گفته قاسمی در یک سال گذشته، اقدامات مهمی برای بستن گلوگاه‌های فساد در حیطه وزارت راه و شهرسازی انجام‌گرفته که بعضاً با تبلیغات سنگین تخریبی برای کند شدن این روند مواجه شده است که ازجمله این اقدامات می‌توان به شفافیت فراگیر سازمانی، حذف امضاهای طلایی، عدالت در فرصت‌های اقتصادی، بازپس‌گیری اموال و املاک ملی در اختیار سوءاستفاده گران از دیگر عملیات ضد فساد در دولت سیزدهم است.

رئیس‌ جمهور هم خود تأکید کرده که با فساد فساد گفتن مشکلی حل نمی‌شود و مبارزه با رانت و فساد جامعه را به عدالت نزدیک‌تر می‌کند و باید ریشه‌کن شود.

اقدامات مهم دولت برای مبارزه با فساد
به گفته عضو شورای مرکزی فراکسیون انقلاب مجلس ساماندهی دستگاه‌های کارت‌خوان، اصلاحات مالیاتی، شفافیت بانکی و حذف ارز ترجیحی را چهار اقدام مهم دولت برای ریشه‌کن کردن فساد در قوه مجریه است.

ماجرای تخلف در وزارت کشاورزی چیست؟
پیش‌ازاین نیز حرف‌وحدیث‌هایی برای فساد در وزارت کشاورزی و واردات نهاده‌های دامی نیز وجود داشت اما ساداتی نژاد وزیر کشاورزی نیز عنوان کرده است: فساد، اختلاس یا رانتی در واردات نهاده‌ها رخ نداده است؛ در بحث نهاده‌های دامی و تأمین آن، سامانه شفافی با نام بازارگاه در وزارت جهاد کشاورزی وجود دارد که نهاده‌ها به‌روی این سامانه به خریداران عرضه و فروخته می‌شود.
وی یکی از مأموریت‌های معاونت توسعه و بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی را رصد به‌روی سامانه بازارگاه و تأمین و رفتار شرکت‌ها خوانده و گفته است: یکی از شرکت‌ها در تأمین دچار تأخیر بوده که این موضوع جدیدی نیست و ما در گذشته نیز این تأخیرها را داشته‌ایم.

دولت عزم خود را جزم کرده تا فساد را براندازد حال این فساد در فولاد مبارکه باشد یا در وزارت راه و شهرسازی و کشاورزی یا در شرکت‌های خصوصی فرقی ندارد چراکه فساد آفتی بزرگ برای اعتماد عمومی به شمار می‌رود.

نظر یک فعال اصولگرا درباره عزم فساد ستیزی در دولت سیزدهم
حسین کنعانی مقدم کارشناس سیاسی در تحلیل و ارزیابی فساد در جامعه و عزم جدی دولت برای مبارزه با آن به خبرنگار جهت گفت: یکی از آفات بزرگ در جهان و خصوصاً در ایران و در بحث مردم‌سالاری وجود فساد است. تا زمانی که فساد به‌صورت سازمان‌دهی شده و تشکیلاتی وجود داشته باشد مبارزه با آن کار بسیار دشواری است. قائدتا کشورها و حکومت‌ها به لحاظ اینکه قادر به کشف و خنثی کردن فساد در سطح وسیع نیستند عمدتاً خودشان هم قربانی فساد می‌شوند و همین باعث می‌شود که مردم اعتمادشان را به دولت‌ها از دست بدهند.

وی تأکید کرده است: به این لحاظ یکی از هدف‌گذاری‌هایی که الان موردتوجه هست بحث مبارزه با فساد در دولت سیزدهم هست که قائدتا باید موردتوجه جدی دولت در رابطه با مسائل مبارزه با فساد باشد؛ اما چیزی که مهم‌تر از همه باید در نظر قرار بگیرد نقش فراقانونی برخی از مسئولین و متصدیان است که این افراد عمدتاً به این دلیل که در یک حفاظ و نوعی مصونیت سیاسی قرار می‌گیرند می‌توانند از زیر بار مجازات شانه خالی کنند و اقداماتی را انجام بدهند که این اقدامات در گسترش فساد اثر زیادی دارد.

از قوانین فساد ستیز تا مسئولین فاسد
کنعانی مقدم گفته است: به نظر میاید که در ابتدا باید قوانین ما فساد ستیز باشند و هم اینکه قوانین ما پیشگیری کنند از فساد و جرائمی را قرار بدهند که متناسب با آن باشد. در دولت اگر با مسئولین فاسد و کسانی که رشوه می‌گیرند اگر مقابله بشود مردم اعتمادشان نسبت به حاکمیت بیشتر می‌شود و اینکه مردم بتوانند بلافاصله و با یک تماس اعلام بکنند که در کجا رشوه می‌گیرند.
وی افزود: حتی از خود من بارها در ادارات مختلف باوجوداینکه من را می‌شناسند برای انحایم یک کار درخواست رشوه کرده‌اند و حتی محمل قانونی هم برایش قرار می‌دهند با عناوین مختلف، بخصوص در مسائل کشاورزی که این مسائل ممکن است به‌وفور وجود داشته باشد.

سوت زنی فساد هم دانه درشت ها و هم کارمندهای جزء
وی به سوت زنی‌های فساد اشاره کرد و گفت: سوت زنی‌هایی که وجود دارد مردم نباید طوری باشند که فقط برای دانه‌درشت‌ها سوت بزنند و اگر یک کارمند جزء هم خواست خلاف بکند و رشوه بگیرد و یا نسبت به تکلیفی که بر عهده‌اش گذاشتند بی‌توجهی کند بلافاصله با او برخورد مناسب صورت بگیرد تا درس عبرتی برای دیگران باشد.

این کارشناس در خصوص عملکرد دولت سیزدهم در فساد ستیزی گفت: عزم را جذب کرده‌اند اما مکانیسم این کار ناقص است و متأسفانه امضا طلایی‌هایی در کشور وجود دارند که این‌ها خودشان مفسده آفرین می‌باشند. شما برای اینکه کارتان در دولت پیش برود اگر قرار باشد در چم‌وخم‌های کارهای اداری قرار بگیرید مشکل است. این پنجره واحدی که درست کرده‌اند تا جا بیافتد خیلی کار دارد چون خود من تابه‌حال چندین بار مراجعه کردم و درخواست نوشته‌ام جز اینکه پول کارشناس و پول‌های مختلف به‌عناوین‌مختلف از ما می‌گیرند کاری از پیش نمی‌رود. قبلاً به یک نفر رشوه می‌دادی و کارت درست می‌شد و الان باید چند ماه درگیر کار باشی و در آخر به این نتیجه برسی که کاری از پیش نمی‌بری جز اینکه رشوه بدهی و کارت پیش برود.

جمع‌بندی
درمجموع باید گفت که دولت سیزدهم عزم خود را برای مبارزه با فساد چه در بدنه دولت از وزارت راه تا وزارت کشاورزی و معاون وزیر چه در شرکتی مانند فولاد مبارکه جزم کرده و باید دید این ره که می‌رود چه سرانجامی دارد!

 

برچسب ها

ثبت دیدگاه