شناسه: 67265

قیمت برق اروپا در بحبوحه تنش‌ها در اوکراین و اختلال در بازار انرژی به بالاترین حد خود رسید

شاخص قیمت برق در اروپا به رکورد 455 یورو در هر مگاوات ساعت رسید که 5 برابر قیمت سال گذشته است.
به گزارش جهت پرس، 

با تشدید موج گرما در هفته‌های اخیر و ادامه بحران گاز، قیمت برق در اروپا به رکوردهای جدیدی رسیده است. به گزارش «وطن‌امروز» به نقل از فایننشال‌تایمز، قیمت آتی برق آلمان برای تحویل در سال آینده -که قیمت معیار برق اروپا به شمار می‌رود- روز پنجشنبه بیش از 5 درصد افزایش یافت و به رکورد 455 یورو در هر مگاوات ساعت رسید.

این قیمت 5 برابر بیشتر از قیمت این زمان در سال گذشته است. قرارداد معادل فرانسه هم 4 درصد افزایش یافت و برای نخستین‌ بار از 600 یورو در هر مگاوات ساعت گذشت.  قیمت برق بشدت تحت تاثیر هزینه گاز به عنوان منبع اصلی تولید برق است و از آنجا که در یک سال اخیر قیمت گاز در اروپا بیش از 4 برابر شده است، قیمت برق اروپا در تمام سال جاری به شکل مداوم در حال افزایش بوده است. 

«ویلیام پک» تحلیلگر بازار برق در ICIS گفت: سرعت کم باد باعث کاهش تولید برق بادی و از طرفی کاهش سطح آب در امتداد رودخانه راین باعث اختلال در تحویل زغال‌سنگ به نیروگاه‌ها در آلمان شده است.  او افزود: در فرانسه، جایی که از رودخانه‌ها برای خنک کردن بسیاری از نیروگاه‌های هسته‌ای آن استفاده می‌شود، سطح پایین آب بر تولید تأثیر گذاشته است و بیش از نیمی از ظرفیت انرژی هسته‌ای فرانسه در حال حاضر برای تعمیر و نگهداری خاموش شده است.

  فرانسه که پیش از این مازاد برق تولیدی خود را صادر می‌کرد، امسال به یک واردکننده خالص تبدیل شده است؛ به این معنی که کشورهای همسایه گاز بیشتری برای تامین برق فرانسه می‌سوزانند، این در حالی است که اروپا بشدت در تلاش است ذخایر زمستانی خود را حفظ کند. بر اساس داده‌های آژانس شبکه فدرال آلمان، آلمان در ماه ژوئن حدود 600 هزار مگاوات ساعت برق به طور خالص به فرانسه صادر کرده و این در حالی است که این رقم سال گذشته 300 هزار مگاوات ساعت بوده است. 

شبکه برق اروپا به هم پیوسته است، به این معنی که افزایش قیمت‌ برق در اروپا باعث افزایش هزینه‌ها در بریتانیا نیز می‌شود. بر همین اساس آخرین پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که میانگین قبوض برق در بریتانیا ممکن است در سال آینده به بالای 5000 پوند برسد. لازم به ذکر است ماه گذشته بریتانیا روزانه معادل 10 درصد از تقاضای برق داخلی خود را به فرانسه صادر می‌کرد.  به نظر می‌رسد کمبود سرمایه‌گذاری و تعمیر و نگهداری در طول همه‌گیری کرونا و همچنین اختلال در بازار گاز پس از حمله روسیه به اوکراین و حالا موج گرمای تابستانی به این معنی است که قیمت‌های بالای انرژی برای «مدت بسیار طولانی» در اروپا ادامه خواهد داشت. 

کاهش ذخایر گازوئیل اروپا با تحریم‌های روسیه همزمان با تلاش اروپا برای تحریم نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه، شاهد کاهش قابل توجه ذخایر گازوئیل در سطح اروپا نیز هستیم. در حالی اتحادیه اروپایی روز‌به‌روز به فصل زمستان نزدیک‌تر می‌شود که حجم مخازن گازوئیل کشورهای عضو این اتحادیه نسبت به متوسط فصلی پایین‌تر است. 

این مساله در سایه اعمال تحریم علیه نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه می‌تواند شرایط را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای صنایع و رانندگان اروپایی بغرنج کند. بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی موسسه وود مکنزی، حجم ذخایر گازوئیل، نفت سفید و دیگر سوخت‌های گازوئیلی در ماه نوامبر در سطح اتحادیه اروپایی به کمترین میزان از سال 2011 خواهد رسید.  در حال حاضر قیمت گازوئیل در اروپا به قدری بالاست که ذخیره‌سازی آن برای شرکت‌های متولی مخازن ذخیره‌سازی سوخت به ‌صرفه نیست.

یک کارگزار نفتی که به نامش اشاره نشده، می‌گوید هیچ عقل سلیمی گازوئیل را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ با قیمت کنونی در مخازن ذخیره نمی‌کند. شرایط در اتحادیه اروپایی در حال بدتر شدن است، چرا که برخی پالایشگاه‌ها در اتریش از مدار خارج شده‌اند و آلمان و سوییس هم در تلاشند ذخایر نفت سفید خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ همزمان با رسیدن فصل زمستان افزایش دهند.  موسسه FGE انرژی، هشدار داده در عین حال افزایش قیمت گاز طبیعی نیز کشورهای اروپایی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به سمت استفاده بیشتر از فرآورده‌های نفتی برای تولید برق سوق داده که این مساله هم می‌تواند شرایط را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ بدتر کند.  آژانس بین‌الملل انرژی نیز در آخرین گزارش خود نسبت به تقاضای نفت در بازار جهانی، پیش‌بینی کرد به خاطر رفتن کشورها از گاز طبیعی به سمت نفت، تقاضای نفت در بازار جهانی 2.1 میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت که نسبت به گزارش قبلی 380 هزار بشکه بیشتر است.  موسسه ورتکسا گزارش داده اتحادیه اروپایی برای تامین گازوئیل خود بشدت به نفت روسیه وابسته است. آمارها نشان می‌دهد در ماه گذشته 60 درصد کل دیزل وارداتی از مسیرهای دریایی به اتحادیه اروپایی از مبدأ روسیه بوده است‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌.

قبوض انرژی سالانه شهروندان انگلیس به بیش از ۵۰۰۰ پوند می‌‌رسد؟

 بر اساس آخرین پیش‌بینی منتشر‌شده توسط شرکت مشاوره‌ای انرژی آکسیلیون، انتظار می‌رود میانگین قبض انرژی سالانه در بریتانیا در سال 2023 به بالای 5000 پوند (نزدیک به 6100 دلار) برسد. افزایش سقف قیمت انرژی در بریتانیا که یک سقف تعیین شده رسمی محسوب می‌شود، به این معنی است که به طور متوسط خانوارها احتمالا هر ماه حدود 571 پوند برای انرژی هزینه خواهند کرد.  هفته گذشته سازمان نظارتی صنعت انرژی انگلیس موسوم به «آفجم» اعلام کرد به دلیل نوسانات زیاد در بازارهای انرژی، این سقف به جای تغییر معمول 6 ماهه، هر 3 ماه یکبار تغییر می‌کند. بر اساس این گزارش، شرکت آکسیلیون مستقر در بریتانیا پیش‌بینی کرد آفجم زمانی که نتایج بررسی بعدی خود را در تاریخ 26 آگوست اعلام کند، سقف قیمت را روی «بیش از 3600 پوند» تعیین خواهد کرد.

به گفته تحلیلگران، این افزایش قیمت در ماه اکتبر قبل از اینکه سقف در نیمه اول سال 2023 احتمالا از 5000 پوند فراتر رود، اعمال خواهد شد.  هشدار تحلیلگران درباره افزایش هزینه انرژی 3 روز پس از آن منتشر شد که شرکت مشاوره کورنوال اینسایت، سقف قیمت را برای ماه ژانویه 4266 پوند پیش‌بینی کرد و این امر به دنبال افزایش شدید قیمت عمده‌فروشی گاز انگلیس در هفته جاری میلادی بود.  در حالی که بریتانیا مستقیما به گاز روسیه وابسته نیست، از افزایش قیمت انرژی و افزایش هزینه‌های زندگی رنج می‌برد. این کشور پس از اعلام محدودیت‌های احتمالی در صادرات برق نروژ با کمبود انرژی مواجه است.   آکسیلیون اعلام کرده دولت بریتانیا شرکت‌های انرژی را فراخواند تا راهی برای کاهش قیمت‌ها بیابند. به نظر می‌رسد درک کمی وجود دارد از اینکه این کار چقدر غیرممکن است و هیچ کنترلی روی آن در چنین بازاری که تحت تأثیر جهان است، وجود ندارد.  

منبع: وطن امروز

برچسب ها

ثبت دیدگاه