شناسه: 66694

سید حسن نصرالله: بهره برداری سیاسی مهم‌ترین مشکل فاجعه بندر بیروت است

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: کسانی هستند که با سوء استفاده غیرانسانی از حادثه بندر بیروت از آن برای نبرد با مقاومت و حزب الله بهره می برند.
به گزارش جهت پرس، 

به نقل از المیادین، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد که حادثه بندر بیروت برای همه لبنانی‌ها دردناک بود و مهم‌ترین مشکلی که این فاجعه با آن مواجه شد، بهره برداری سیاسی از آن است.

سید حسن نصرالله شامگاه پنجشنبه در سخنانی در مجلس محرم در حومه جنوبی بیروت و در دومین سالگرد انفجار بندر بیروت گفت: مهمترین مشکلی که این فاجعه با آن مواجه است، بهره برداری هولناک سیاسی از روز اول از آن است. کسانی هستند که با سوء استفاده زشت و غیرانسانی از درد و رنج خانواده ها در خدمت اهداف سیاسی خود و هدف کسانی هستند که آنها را تامین مالی می کنند تا از این حادثه در نبرد با مقاومت و حزب الله بهره ببرند.

او افزود: آنها اصرار داشتند که از خون مظلوم در هدف گیری سیاسی استفاده کنند، زیرا تحقیقات به بن بست خورده است و قاضی تحقیق حاضر به کناره گیری نیست. از جمله کسانی که باید مقصر فاجعه بندر می شدند، تشکل های سیاسی و رسانه ای هستند.

سید حسن نصرالله در سالگرد این انفجار همچنین بار دیگر به خانواده شهدای همه ملیت‌ها تسلیت گفت و برای مجروحان شفا آرزو کرد.

او با اشاره به اینکه مقاومت دارای مواد منفجره اصلی و نظامی است، گفت که حزب الله برای ساخت مواد منفجره دست ساز نیازی به نیترات آمونیوم ندارد.

نصرالله با تاکید بر اینکه بیشترین عامل ممانعت از تحقیقات، کسی است که از کناره گیری خودداری می کند، گفت: مقامات قضایی و ضابطانی مسئول حادثه بندر هستند که تحقیقات از آنها انجام نشده است.

دبیر کل حزب الله لبنان همچنین خواستار بازگشت به کار بی‌طرفانه قضایی، بازگشایی روند قضایی و پاسخگویی مسئولین این فاجعه شد. او با بیان اینکه در این حادثه افراد مظلومی در زندان ها حضور دارند، افزود: اگر می خواهید به حقیقت برسید باید این پرونده را از سیاسی‌کاری دور کنید.

در چهارم اوت سال ۲۰۲۰ در اثر آتش سوزی و انفجار در انبار مواد نیترات آمونیوم بندر بیروت، بیش از ۲۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و ۶۵۰۰ نفر زخمی شدند.

در این حادثه که از آن به عنوان فاجعه یاد شده، بیش از ۵۰ هزار واحد مسکونی آسیب دید و ۳۰۰ هزار نفر بدون پناهگاه شدند. برآورد‌ها نشان می‌دهد این حادثه ۱۰ الی ۱۵ میلیارد دلار خسارت داشته است.

رسیدگی به پرونده بندر بیروت حدود ۸ ماه پیش متوقف شد و همچنان در مراحل اولیه تحقیقات به صورت محرمانه باقی مانده است.

برچسب ها

ثبت دیدگاه