شناسه: 66124
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در گفت و گو با جهت:

برنامه مجلس برای اصلاح ساختار بودجه / طرح مجلس مبتنی بر برنامه هفتم توسعه است/ جمع‌بندی بسته اصلاحی در شش محور

نگاهداری در گفتگو با جهت با اشاره به برنامه مرکز پژوهش‌های مجلس درباره اصلاح ساختار بودجه گفت: گرچه ما بسته اصلاحی را در ده محور پیشنهاد داده‌ایم اما مجمع در شش محور جمع‌بندی کرد.
به گزارش جهت پرس، 

بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار جهت درباره آخرین اقدامات و برنامه مرکز پژوهش‌ها برای اصلاح ساختار بودجه اظهار کرد: مرکز پژوهش‌های مجلس در سال گذشته فعالیت‌های گسترده‌ای را در زمینه اصلاح ساختار بودجه انجام داد. ابتدا پیش از هر چیز، ما بسته پیشنهادی مشخصی را تقدیم کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس و ریاست مجلس تقدیم کردیم و بدین ترتیب پیشنهاد‌های کاملاً شفاف و مشخصی در حوزه‌هایی که برای اصلاح ساختار بودجه مدنظر است، ارائه شد. این موضوع در دستور کار کمیسیون برنامه‌وبودجه قرار دارد و اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها برای دستیابی به محورهای مشخص در جریان است.

رایزنی مرکز پژوهش‌ها با مجمع تشخیص مصلحت نظام
نگاهداری بیان کرد: همچنین در راستای اصلاح ساختارهای معیوب بودجه و گنجاندن نکات ضروری، ما رایزنی‌های بسیار خوبی را با مجمع تشخیص مصلحت نظام انجام دادیم و بسته اصلاح ساختار بودجه در سطح سیاست‌های کلی حاکم بر برنامه هفتم توسعه را تدوین کردیم و به مجمع تشخیص ارائه دادیم. گرچه ما بسته اصلاحی را در ده محور پیشنهاد داده‌ایم اما درنهایت مجمع این‌ها را در شش محور جمع‌بندی کرد. با این اقدام، سیاست‌های کلی مدنظر و با رویکرد اصلاح ساختار بودجه در برنامه هفتم به تصویب رسید.

جزئیات برنامه اصلاحی مرکز پژوهش‌های مجلس
رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گفت: بر اساس سیاست‌ها و محورها به تصویب رسیده، مقرر گردید ناترازی عملیاتی در منابع و مصارف بودجه در طول اجرای برنامه هفتم توسعه به نزدیک صفر رسانده شود. همچنین نباید منابع غیرواقعی در بودجه گنجانده شود و سقف بودجه زمانی که مراحل تصویب را طی می‌کند دچار جابجایی و تغییر و انحراف نگردد. علاوه بر این، رفع و اصلاح ناترازی شبکه بانکی، افزایش اقتدار و استقلال بانک مرکزی، جدا شدن بودجه عمرانی از بودجه جاری و ... این‌ها موضوعاتی بود که مرکز پژوهش‌های مجلس پیشنهاد داد و سرانجام خوشبختانه در شش محور در قالب سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه در مجمع تشخیص به تصویب رسید.
 

برچسب ها

ثبت دیدگاه