شناسه: 65137
بازخوانی خاطرات هاشمی رفسنجانی

نظر آیت الله خامنه‌ای درباره اعتراضات دانشجویی 18 تیر چه بود؟

هاشمی رفسنجانی در خاطرات ٢٧ تیرماه ١٣٧٨ نوشته است: آیت‌الله خامنه‌ای، نظرشان اين است كه حساب آشوب‌های خياباني را بايد از حساب تحركات اوليه دانشجويی جدا كرد.
به گزارش جهت پرس، 

به نقل از کانال تلگرامی روزنامه فرهیختگان، هاشمی رفسنجانی در خاطرات ٢٧ تیرماه ١٣٧٨ نوشته است: تيمسار [هدایت] لطفيان، فرمانده ناجا [= نیروی انتظامی] و تيمسار [محسن] انصاری، معاونش آمدند. گزارشی كامل از جريانات آشوب‌ها را دادند؛ از لحظه شروع درگيری در كوی دانشگاه، تا اين لحظه و از حمايت من از ناجا تشكر كردند و گفتند، كمی از يأس و رنجيدگی آنان در اثر تبليغات و حملات وسيع به ناجا در حوادث دانشگاه، جبران شده و از واگذاری كار به قرارگاه ثارالله سپاه راضی نيستند و مدعی اند، حوادث كوی دانشگاه با شرارت و تحريك و تخلف دانشجويان آغاز شده و بخشی از خرابی های كوی را خودشان انجام دادند. 

از [آقای عبدالواحد موسوی‌لاری]، وزيركشور، [آقای مصطفی معین]، وزير علوم، [آقای محمدکاظم کوهی]، مديركوی دانشگاه و آقای [مصطفی] تاج‌زاده، [معاون سیاسی وزارت‌کشور]، شكايت دارند و نگرانِ دادن نشان از سوی آقاي خاتمي به تاج‌زاده وكوهی بودند كه آنها را مقصر می دانند.  

شب میهمان رهبری بودم. بيشتر مذاكرات، درباره حوادث اخير و آشوب‌ها بود. آیت‌الله خامنه‌ای، نظرشان اين است كه حساب آشوب‌های خياباني را بايد از حساب تحركات اوليه دانشجويی جدا كرد، ولی به تخلف افرادی از دانشجويان كه در آشوب‌ها مؤثر بوده‌اند، بايد رسيدگی‌کرد.

گفتند، آقای خاتمی از موضع ضعف همكاری می كنند و مشكلی با ايشان ندارند، ولی از امثال تاج‌زاده‌ها دفاع می كنند كه به ايشان تذكر داده شده و گفتند، با ملاقات دفتر تحكيم [وحدت] موافقت نكرده‌اند، چون آنها می خواهند خودشان را نماينده دانشجويان معرفی كنند.

توضيحی دادند، از اصلاح تركيب‌كميسيون رسيدگي به مسأله كوی دانشگاه [در شورای عالی امنیت ملی] كه يك طرفه نباشد. 

برچسب ها

ثبت دیدگاه