شناسه: 65106

قاره سبز در گرمای جهنم؛ ترک هزاران خانه در اسپانیا و فرانسه

آتش‌سوزی‌های غیرقابل کنترل در فرانسه و اسپانیا در حالی وضعیت را بحرانی کرده که بیم افزایش دمای هوا و اعلام وضعیت اظطراری در بخش‌هایی از قاره سبز می‌رود.
به گزارش جهت پرس، 

آتش‌نشانان روز یکشنبه برای مهار آتش‌سوزی‌های غیرقابل کنترل در فرانسه و اسپانیا در حالی تلاش کردند که بیم افزایش دمای هوا و اعلام وضعیت اضطراری در بخش‌هایی از قاره سبز می‌رود.

وبگاه شبکه خبری «دویچه وله» روز یکشنبه نوشت،  مقامات فرانسه و اسپانیا هزاران نفر را از خانه‌های خود تخلیه کرده‌اند و بیش از ۱۲۰۰ آتش‌نشان در «ژیروند» در بوردوی فرانسه مستقر هستند.

آتش‌نشانان در اسپانیا نیز در تلاش برای اطفای بیش از ۳۰ آتش سوزی در جنگل‌های سراسر این کشور از سوی تیپ‌های اورژانس نیروهای مسلح حمایت می‌شوند.

بر اساس این گزارش، آتش سوزی‌های ویرانگر جنگل‌ها توسط موج گرمای تابستانی در اروپا آغاز شده است. بخش‌هایی از این قاره در اوایل هفته آینده برای ثبت رکوردهای دمایی جدید آماده می‌شوند. دما تا ۴۱ درجه سانتیگراد در بخشهایی از جنوب فرانسه در روز یکشنبه بالا رفت. بیش از یک سوم ادارات اداری و مناطق فرعی فرانسه با هشدار «نارنجی» مواجه شدند و از ساکنان خواسته شد هوشیار باشند.

در سراسر اسپانیا نیز آتش‌نشانان پس از چند روز افزایش دمای هوا به ۴۵.۷ درجه سانتیگراد، در حال مبارزه با آتش‌سوزی‌های جنگلی هستند. در مناطق دیگر اسپانیا، بالگردها در حال اطفای حریق در ۳۰۰۰ هکتار زمین هستند. 

در پرتغال نیز دمای هوا پس از چند روز به ۴۰ درجه سانتیگراد کاهش یافت و به آتش‌نشانان و ساکنان کمی مهلت داد.این در حالی است که سازمان هواشناسی برای روزهای آینده دمای هوا را تا ۴۲ درجه سانتیگراد پیش بینی کرده است.

دولت پرتغال قرار است روز یکشنبه تصمیم بگیرد که آیا وضعیت اضطراری یک هفته‌ای را تمدید کند یا خیر. در جریان موج گرما در هفته گذشته، وزارت بهداشت پرتغال اعلام کرد که ۲۳۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه