شناسه: 64461
سخنگوی سازمان انرژی اتمی:

راه‌ اندازی آی‌آر۴ مسئله جدیدی نیست/ رسانه‌های غربی شیطنت کردند

کمالوندی راه اندازی و دریافت محصول ۲۰درصد از ماشین‌های آی‌آر۴ را مسئله‌ای جدید ندانست و تاکید کرد این مسئله پیشتر به آژانس اطلاع رسانی شده بود.
به گزارش جهت پرس، 

 بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مصاحبه با برنامه "رویداد" در رابطه با خبر منتشر شده درباره برداشت اورانیوم 20درصد اظهار کرد: در راستای قانون مجلس، سازمان تکالیفی دارد و برای رسیدن ظرفیت 190 هزار سو در بازه های زمانی باید تعدادی ماشین به راه می انداختیم. راه اندازی تعداد زیادی ماشین در همین راستاست و بنابراین در تکلیف کوتاه مدت باید این تعداد ماشین را راه اندازی می کردیم.

به گفته کمالوندی این مسئله جدید نیست و در زمینه ماشین های آی‌آر6 نیز از مدت ها قبل به آژانس اطلاع رسانی کرده بودیم.

وی همچنین تاکید کرد اطلاعات اولیه کلی ارائه می شود و پس در پرسش نامه تکمیلی، آژانس می تواند در میان اعضا اطلاع رسانیِ محدود نماید و برای اطلاع رسانی رسانه‌ای منتشر نمی شود. البته بر اساس تجربه های قبل، این اطلاعات به سرعت در سطح بین‌الملل انتشار می یابد؛ البته نه بدین شکل که بگویند سه آبشار آی‌آر6 راه اندازی شد؛ بلکه این رسانه ها هر یک از آبشارها را به صورت جداگانه اطلاع رسانی کرده و برای هر یک گزارشی از سوی آژانس و رسانه های غربی منتشر می شود.

کمالوندی همچنین تاکید کرد غربی ها با سو استفاده، یک مقوله را در چندین مرحله اطلاع رسانی می کنند که شامل مراحل نصب و راه اندازی و برداشت می شود ولی در اصل، همه این فرایندها باید در یک خبر جای گیرد که غرب با شیطنت رسانه ای روندی سو استفاده گرایانه را پی گرفته است.

وی یادآور شد: ماشین پیشرفته آی‌آر6 در فردو راه اندازی شده است و اورانیوم 5 درصد به آن تزریق شده و محصول 20درصد برداشت می شود. بر اساس برجام هر یک از ماشین ها می توانند در دوره زمانی خاص وارد مدار شوند ولی با توجه به عدم تکلیف محوریِ طرف مقابل –بر اساس پاراگراف های 26 و 36 توافق- ایران این حق را دارد که به صورت جزئی یا کلی تعهدات خود را برای مدتی تعلیق نماید و ایران بر همین اساس چنین کاری را انجام داده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی یادآور شد: هرگاه طرف مقابل به تعهدات باز گشته و همه را اجرایی کنندف ایران نیز بلافاصله همه تعهدات خود را دقیقا انجام خواهد داد.

کمالوندی در زمینه روند همکاری های ایران با آژانس گفت: یک مرحله پادمانی، دیگری پروتکلی و نظارت دیگر نیز بر اساس برجام است. مثل نظارت بر معدن که مرحله قبل از رسیدن به کیک زرد است.

وی با بیان این مطلب، تعلیق نظارت های فراپادمانی نظیر استفاده از دوربین ها را متذکر شد و گفت: از این سه مرحله نظارت، دو رقم را انجام نمی دهیم که شامل نظارت های برجامی یا پروتکلی است و تنها نظارت آژانس بر مواد اجرایی می گردد.

منبع: تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه