شناسه: 64013
رابرت مالی:

هنوز فرصت برای بازگشت به توافق هسته‌ای وجود دارد

نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران گفت: هنوز فرصت برای بازگشت به توافق هسته‌ای وجود دارد و ما امیدواریم ایران این مسیر را انتخاب کند.
به گزارش جهت پرس، 

رابرت مالی نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران گفت: هنوز فرصت برای بازگشت به توافق هسته‌ای وجود دارد و ما امیدواریم ایران این مسیر را انتخاب کند.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز سه شنبه در گفتگو با رادیوی ملی آمریکا (اِن پی آر) مدعی شد ایران در تازه‌ترین دور گفتگو‌ها (در دوحه) مطالبات تازه‌ای مطرح کرد که ربطی به گفتگو‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران نداشت و در ضمن، پیشرفت نگران کننده‌ای در زمینه غنی سازی اورانیوم به دست آورده است.

رابرت مالی گفت: پیشنهادی روی میز قرار داشت که بر پایه برنامه‌ای زمانبندی شده، ایران می‌توانست به پیروی از توافق هسته‌ای بازگردد و واشنگتن هم تحریم‌های ضد ایران را کاهش می‌داد.

وی اضافه کرد: ایران ازجمله در تازه‌ترین گفتگو‌هایی که هفته گذشته در دوحه برگزار شد، مطالبات تازه‌ای مطرح کرد.

رابرت مالی افزود: آن‌ها در دوحه هم مطالبات تازه‌ای مطرح کردند که فکر می‌کنم هر کس این مطالبات را ببیند خواهد گفت هیچ ربطی به توافق هسته‌ای ندارد، مواردی که آن‌ها در گذشته خواسته بودند.

رابرت مالی گفت: بحث و گفتگویی که واقعا هم اکنون باید اتفاق بیافتد خیلی به ما و ایران مربوط نمی‌شود، گرچه ما برای چنین گفتگویی آمادگی داریم. این بحث باید بین ایران و خودش اتفاق بیافتد. آن‌ها باید به این نتیجه برسند که آیا هم اکنون آمادگی دارند به پیروی از این توافق (برجام) بازگردند.

 

ادعای رابرت مالی: دور اخیر مذاکرات با ایران "اتلاف وقت" بود
راب مالی در ادامه مصاحبه با ان پی آر مدعی شد دور اخیر مذاکرات با ایران در قطر اتلاف وقت بود.

وی در آغاز مصاحبه با "استیو اینزکیپ" مجری برنامه به مذاکرات اخیر در دوحه قطر اشاره کرد و گفت: اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات خواستار یک تلاش دیگر (برای ازسرگیری مذاکرات) بود و از هر دو هیأت (ایران و آمریکا) برای برگزاری نشست در دوحه دعوت کرد به این امید که طرف ایرانی تمایل داشته باشد چیزی به ما عرضه کند و اراده خود را نشان دهد، اما متأسفانه در این دور نتوانست پاسخی به ما بدهد و به نوعی این دور از مذاکرات اتلاف وقت بود.

رابرت مالی در واکنش به این سؤال که وزیر امور خارجه ایران می گوید واشنگتن همان مواضع قبلی را در مذاکرات در پیش گرفته است، آیا این صحت دارد؟، گفت: اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده مذاکرات، بار دیگر طرح بسیار مفصلی از آن چه گمان می‌کرد برآیند منصفانه‌ای خواهد بود روی میز قرار داد و ما گفتیم برای آن توافق آمادگی داریم، طرفی که پاسخ مثبت نداد، ایران بود.

وی اضافه کرد: ایران زمانیکه گفت ما {آمریکایی ها} با مواضع قدیمی خود آمده‌ایم، شفاف‌سازی نکرد. ما به نقطه‌ای رسیدیم که با برای بازگشت به برجام سازگاری داشت و طرفی که هم‌اکنون باید پاسخ دهد، ایران است و اگر آمادگی ارائه پاسخ را ندارند، مشخص نیست که به چه دلیل به مذاکرات دوحه آمدند.

نماینده آمریکا در امور ایران در پاسخ به سؤالی درخصوص موافقت آمریکا با پیشنهادی که برای روی میز قرار گرفته بود و طبق آن یک جدول زمانی برای انجام شروط آمریکا و ایران درخصوص رفع تحریم‌ها و بازگشت ایران به پایبندی به مفاد برجام مشخص شد، گفت: بله درست است، ۱۰۰ درصد نهایی نشده است، اما آمریکا ایده‌های زیادی درباره توافق نهایی دارد. زمانیکه این پیشنهاد روی میز قرار داده شد، ما اعلام کردیم که آماده‌ایم این توافق را بر آن اساس امضا کنیم. منتظریم ببینیم ایران آماده عبور از خط پایانی هست یا خیر.

مالی افزود: ایران در نشست دوحه تقاضا‌های جدیدی داشت که هیچ ارتباطی به توافق هسته‌ای نداشت و بخشی از آن قبلاً به ما و اتحادیه اروپا مطرح شده بود و اعلام کرده بودیم که این موضوعات بخشی از مذاکرات هسته‌ای نیست. در حال حاضر مذاکرات بین ما و ایران نیست، بلکه بین ایران با خودش است تا به این نتیجه برسد که آیا برای بازگشت به پایبندی و توافق هسته‌ای آمادگی دارد یا خیر. ما آمادگی داریم و آمادگی خود را اعلام کرده‌ایم. ایران هنوز تصمیم نگرفته که قصد بازگشت به برجام را دارد یا خیر، اما دیر یا زود باید تصمیم‌گیری کند.


رابرت مالی | دانلود

منبع: صدا و سیما

برچسب ها

ثبت دیدگاه