شناسه: 63309

احتمال تعطیلی بزرگ‌ترین مجتمع پتروشیمی جهان به دلیل کمبود گاز

ممکن است شرکت BASF آلمان مجبور شود به خاطر کمبود گاز بزرگ‌ترین مجتمع پتروشیمی جهان را تعطیل کند.
به گزارش جهت پرس، 

این احتمال وجود دارد که شرکتBASF آلمان به خاطر نبود گاز مجبور شود فعالیت بزرگ‌ترین مجتمع پتروشیمی جهان در شهر لودویگسهافن آلمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ متوقف کند.

طی روزهای گذشته روسیه صادرات گاز به آلمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ 60 درصد کاهش داده و این شرکت دلیل احتمال توقف فعالیت‌اش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ همین مسئله عنوان کرده است.

شرکتBASF آلمان سال‌هاست که از گاز روسیه برای تولید نیرو و مواد اولیه استفاده می‌کند. این شرکت می‌گوید افت تامین گاز از سوی روسیه به تهدیدی برای ادامه فعالیت بزرگ‌ترین کارخانه پتروشیمی جهان تبدیل شده است.

پیتر وستر‌هِید، کارشناس ارشدBASF، در این باره می‌گوید: توقف تولید در این مجمع موضوع بسیار بزرگی است. ما قبلا چنین شرایطی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تجربه نکرده‌ایم و حتی تصور آن هم سخت است.

این مجتمع پتروشیمی 200 واحد تولیدی دارد و 4 درصد کل مصرف گاز آلمان را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به خود اختصاص داده و مساحت آن 10 کیلومتر مربع برآورد می‌شود. 60 درصد گاز مصرف این شرکت صرف تولید نیرو و 40 درصد آن هم به عنوان مواد اولیه برای تولید محصولات شیمیایی نظیر استیلن و آمونیاک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکتBASF آلمان البته گفته که اگر بتواند حجم گاز دریافتی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به میزان 50 درصد سطح قبلی نگه دارد، به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

منبع: برنا

برچسب ها

ثبت دیدگاه