شناسه: 62999
یادداشت تحلیلی؛

نقدی بر تعطیلات لاکچری شایان مصلح در مالدیو/ چرا یک فوتبالیست ثروتش را به رخ فقرا می‌کشد؟

در خوانش امثال شایان مصلح که شیعه مناسکی هستند عنصر ذوق جایگزین درک است. اگر آن حدیث را زیر تفریحات چند میلیونی خود در مالدیو پست نمی‌کرد به این فوتبالیست خورده‌ای نبود.
به گزارش جهت پرس، 

شایان مصلح فوتبالیست سابق تیم استقلال و بازیکن فعلی گل گهر سیرجان در صفحه اینستاگرام خود تصاویری از یک مسافرت لاکچری را با کپشن یک حدیث منتشر کرد که سید جواد نقوی روزنامه‌نگار حوزه اندیشه در صفحه اینستاگرام خود نسبت به این کار مصلح واکنش نشان داد و نوشت: در خوانش امثال مصلح که شیعه مناسکی هستند عنصر ذوق جایگزین درک است. اگر آن حدیث از امام صادق را زیر تفریحات چند میلیونی خود در مالدیو پست نمی کرد به این اقای مداح و عاشق اهل بیت خورده ای نبود و مثل خیلی از فوتبالیست های دیگر این مقطع با پولی که به دست اورده است تفریح می کند اما آن حدیث و آن عشق به اهل بیت و مدام شعر خواندن در مدح فاطمه زهرا و دیگر اهل بیت با این پست ها پارادوکسی عجیب دارد، شایان مصلح در حال تئوریزه کردن همان کاری است که نزدیک به هفتاد سال است در این مملکت باب شده است" سرمایه داری اسلامی "

عنْهُ عَلَيْهِ اَلسَّلاَمُ قَالَ : إِنَّمَا أَعْطَاكُمْ هَذِهِ اَلْفُضُولَ لِتُوَجِّهُوهَا حَيْثُ وَجَّهَهَا اَللَّهُ وَ لَمْ يُعْطِكُمُوهَا لِتَكْنِزُوهَا.

امام صادق عليه السّلام فرمود:خداوند مال دنيا را به شما داد تا فقط آن را در راهى كه خداوند مقرر فرموده مصرف كنيد،نه اينكه آن را اندوخته و پس انداز نمائيد.
(منبع : مشکاة الأنوار في غرر الأخبار، ج 1، ص 581)

اگر استناد به حدیث باشد من می توان تعداد زیادی حدیث را از تک تک اهل بیت و از جمله امام صادق بیاورم در نکوهش مال اندوزی و نشان دادن ان به دیگران و ایضا خطر نشان دادن ثروت به فقرا و به  جامعه چیست اما بحث بسیار غمناک تر از ان است که بتوان با اوردن چند حدیث این عاشقان اهل بیت را روشن کرد 

مسئله دین و علی الخصوص با خوانش مترقی  شیعی ان همیشه در دل تاریخ نوعی جوهر یا قدرت رهایی بخشی را در خود داشته است که  این جوهر باعث خوداگاهی فرد شیعه بوده است، شیعه خوداگاه به زمانه و عصر خود توجه داشته و با درکی عمیق از ان به کنش سیاسی و اجتماعی مشغول می شود که غایت ان هم‌ شهادت بوده است، هزاران مثال از  شاگردان اهل بیت در دل تاریخ است که تن‌ به ابتذال زمانه خود نداده اند و حاضر شده اند جان  خود را از دست دهند تا آرمان حقیقی اسلام و تشیع باقی بماند 

در خوانش امثال شایان مصلح که من ان را شیعه مناسکی می دانم ،خوداگاهی وجود ندارد ،عنصر ذوق  جایگزین درک موقعیت شده است سوژه و انسان این شیعه مناسکی در اوج بحران های اقتصادی می تواند با سفر چند ده میلیونی به مالدیو برود و با تنی برهنه برای میلیون ها نفر عکس منتشر کند و سر اخر یک حدیث هم از امام صادق نقل کند! این غایت دینی است که قرار بود روشنگر جامعه باشد؟

مصلح ناخواسته نوعی نیهلیسم اسلامی را که اهل بیت ان فردی را به اوج عزت می رساند در دنیا مثل او و عده ای را درگیر فقر و تنگدستی کرده است را تئوریزه می کند در احوالات گروهک های چپ قبل انقلاب زیاد نقل شده ما اول مسلمان بودیم ولی اسلام بی کنش ما را به سمت چپ‌ ها هدایت کرد 

برچسب ها

ثبت دیدگاه