شناسه: 62929
انتقاد یک اصلاح طلب از دولت احمدی نژاد و روحانی

لیلاز: چرا روسیه در مقابل تحریم موفق بود ولی شما نبودید؟

تحلیلگر اقتصادی گفت: در اقتصاد روسیه گردابی وجود ندارد، رفتاری که مسکو در هفته اول در برابر تحریم‌ها نشان داد واکنشی بسیار به موقع بود و ما نه در دولت روحانی مشاهده کردیم، نه احمدی‌نژاد.
به گزارش جهت پرس، 

سعید لیلاز تحلیلگر اقتصادی، طی یادداشتی در مجله‌ی آگاهی‌نو به مقایسه رفتار و عملکرد دولت روسیه در مقابله با تحریم‌های غرب و مقایسه آن با رفتار دولت‌های احمدی‌نژاد و روحانی پرداخته است.

معتقدم در اقتصاد روسیه گردابی وجود ندارد، رفتاری که مسکو در هفته اول در برابر تحریم‌ها نشان داد واکنشی بسیار به موقع و شرافتمندانه بود و ما نه در دولت روحانی مشاهده کردیم، نه در دولت احمدی‌نژاد.

 نکته قابل توجه در مورد تحریم های ایران این است که قبل از شروع تحریم های آمریکا علیه ایران، بنده طی نامه‌ای  خطاب به رییس كل وقت بانک مرکزی و معاون اول رئیس  جمهور تذکر دادم باید اقداماتی انجام دهیم که آن اقدامات را دقیقا روسیه در هفته اول تحریم ها انجام داد اما دولتهای ایران چه در دوره روحانی و چه در دوره احمدی نژاد، دقیقا برعکس پیشنهادات  رفتار پوتین را انجام دادند.

در حقیقت اقدامی که روس‌ها در برابر  تحریم ها انجام دادند، این بود که نرخ بهره را افزایش دادند و ارز را تحت کنترل درآورند. همین دو اقدام در کنار افزایش صادرات نفت و گاز، اقتصاد روسیه را در برابر تحریم ها مقاوم کرد.

متاسفانه جامعه روشنفکر ایران گول تبلیغات جنگ اوکراین را می خورند. روسیه در دو ماه، ماهانه ۳۵ میلیارد نفت و گاز صادر کرده است این در حالی است که در اوج گیری کرونا میزان صادرات نفت ایران به کمتر از ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرد و در آن زمان حتى قیمت جهانی نفت هم کاهش پیدا کرد.

در نتیجه شرایط ایران نه تنها نسبت به روسیه بدتر بود، بلکه دولت های ایران در دولت اول و دوم واکنشی کاملا خلاف تعقل حاکمیتی نشان دادند و منجر به افزایش تشدید غارت ارز و طلای کشور شدند و برخلاف توصیه بنده به دولت که تاکید کردم از خروج ارز از کشور جلوگیری کنید، عمل کردند و حتی خروج ارز را تشدید کردند. حتی تا اوایل ریاست اقای همتی بر بانک مرکزی هم به مسافران خارجی ارز دولتی می دادند؛

در حالی که دولت روسیه خروج و فروش ارز را کاملا متوقف کرد و قیمت روبل از طریق افزایش نرخ بهره به ۲۰ درصد افزایش پیدا کرد. لذا سرعت عمل روسیه در برابر تحریم ها تاب آوری این کشور را نسبت به قبل از تحریم ها افزایش داد؛ کما اینکه درآمد ارزی روس‌ها بیش از قبل است و همین هزینه‌های جنگ اوکراین را از طریق افزایش نرخ جهانی نفت جبران می‌کند، لذا جنگ اوکراین اثر ناچیزی بر اقتصاد روسیه خواهد گذاشت.

برچسب ها

ثبت دیدگاه