شناسه: 62927
امیرعبداللهیان:

آمادگی داریم در روزهای آینده مذاکرات را از سر بگیریم

بعداظهر امروز نشست خبری امیرعبداللهیان و بورل در وزارت امور خارجه برگزار شد.
به گزارش جهت پرس، 

بعداظهر امروز نشست خبری مشترک "حسین امیر‌عبداللهیان"، وزیر خارجه کشورمان و "جوزپ بورل"، مسئول نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا در وزارت امور خارجه برگزار شد. دو طرف در خصوص مناسبات دوجانبه، برخی موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین آخرین وضعیت مذاکرات رفع تحریم‌ها بحث و تبادل کردند.

امیرعبداللهیان درباره روابط با قاره اروپا گفت: سطح روابط و به ویژه مناسبات تجاری دو طرف در طراز ظرفیت‌های موجود بین جمهوری اسلامی ایران و یکایک کشورها نیست و ما امیدوار هستیم در پی روابط دو جانبه و گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای که با هر یک از کشورهای اروپایی داریم و همچنین در ادامه گفت‌وگو‌ها و توافقاتی که با همکارم جناب آقای بورل روز جاری داشتیم شاهد توسعه و پیشرفت مناسبات باشیم.

وی درباره مذاکرات درباره لغو تحریم‌ها گفت: آقای بورل چندی پیش از من در تماس تلفنی خواستند که چگونه می‌توانیم بن بست و توقفی که بعد از صدور قطعنامه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاصل شده کار را دنبال کنیم و از این بن بست خارج شویم که من به ایشان گفتم جمهوری اسلامی ایران همیشه از مسیر دیپلماسی و مذاکره عزت‌مند البته مبتنی بر نتیجه استقبال می‌کند و از شما دعوت می‌کنم که سفری را به تهران داشته باشید تا از نزدیک همه ابعاد مسئله را یکبار دیگر با حضور تیم‌های مشترک مذاکراتی ما و شما به عنوان هماهنگ کننده اتحادیه اروپا دنبال بکنیم. در پی این گفت وگو ما میزبان آقای بورل  و آقای مورا هستیم. گفت وگوهای مفصل، عمیق و دقیقی را در خصوص مطالبات جمهوری اسلامی ایران داشتیم. تاکید کردیم که اولا ما آمادگی داریم که در روزهای آینده مذاکرات از سر بگیریم، ثانیا آنچه که برای ایران مهم است نفع کامل اقتصادی ایران از توافقی است که در سال 2015 حاصل شده و هر موضوعی که بتواند نفع کامل اقتصادی ما را تحت تاثیر قرار بدهد، از نطر دولت آقای رئیسی و ایران قابل قبول نیست. ما سعی می‌کنیم بر مشکلات و نقاط افتراقی که وجود دارد در مسیر گفتگوهایی که به زودی از سر گرفته خواهد شد بر طرف کنیم. امیدوار هستیم به طور مشخص طرف آمریکایی این بار واقع بینانه و منصفانه در مسیر مذاکرات و در مسیر رسیدن به نقطه پایانی توافق اقدامات مسئولانه و متعهدانه‌ای را انجام بدهد.

بورل: قرار است مذاکرات را در روزهای آینده از سر بگیریم

جوزف بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در این نشست خبری گفت: سفر من به تهران یک هدف اصلی دارد و آن این است که بن بست در مذاکرات را از بین ببریم و تنش‌ها را درباره مذاکرات برجام کم کنم. قرار است مذاکرات را در روزهای آینده از سر بگیریم. سه ماه گذشته است و باید کار را تسریع کنیم، خیلی خوشحالم بابت این تصمیم که در تهران و واشنگتن گرفته شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت: قرار است بعد از سفر من به تهران مذاکره ادامه یابد.

منبع: تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه