شناسه: 62145
لندن:

مخالفت‌ها با جنگ اوکراین در روسیه در حال افزایش است

وزارت دفاع انگلیس با اشاره به تلاش‌ نیروهای روس برای محاصره شهر سیوِرودونتسک از محور جنوبی، مدعی شد که نخبگان اقتصادی و سیاسی روسیه در حال پیوستن به جمع مخالفان جنگ هستند.
به گزارش جهت پرس، 

علی‌رغم انتشار نظرسنجی‌های مختلف در روسیه مبنی بر حمایت افکار عمومی از عملیات نظامی ویژه در منطقه دونباس، اما لندن مدعی است که تردیدها نسبت به جنگ اوکراین در میان جامعه اُلیگارشی و نخبگان روس در حال افزایش است.

رکن اطلاعات ارتش انگلیس امروز (جمعه) گفت: «طی ۲۴ ساعت گذشته، نیروهای روسی به تلاش خود برای بازیابی شتاب در محور پوپاسنا ادامه داده‌اند، تا از آنجا بتوانند محاصره شهر مهم سیوِرودونتسک از جنوب را تکمیل کنند».

به نوشته وبگاه این سازمان، در این بیانیه ادعا شده است: «در روسیه، جنگ باعث تسریع مسیر بلندمدت دولت به سمت اقتدارگرایی شده است. در هفته‌های اخیر، دوما (پارلمان روسیه) روندی را آغاز کرده است تا روس‌هایی که علیه فدراسیون روسیه می‌جنگند، به ۲۰ سال زندان محکوم شود».

وزارت دفاع انگلیس با ادعای اینکه سخن گفتن علیه جنگ اوکراین نیز در روسیه جرم‌انگاری شده است، ادامه داد: «علی‌رغم اینکه اکثریت روس‌ها به نظرسنجی‌ها می‌گویند که از عملیات نظامی ویژه حمایت می‌کنند، عناصری از جمعیت هم به طور فعال و هم منفعلانه مخالفت خود را نشان می‌دهند».

در ادامه این گزارش آمده است: «"لژیون آزادی برای روسیه" که از رو‌س‌ها تشکیل شده است، تقریباً به طور قطعی در کنار ارتش اوکراین در نبرد مستقر شده است. برخی از مقامات بلندپایه روسیه به احتمال زیاد پس از انتقاد از جنگ در حاشیه قرار گرفته‌اند».

این نهاد نظامی مدعی شد: «شک و تردید در مورد جنگ احتمالاً در میان نخبگان تجاری و جامعه الیگارشی روسیه نیز قوی است. درخواست‌های مهاجرت نشان می‌دهد که ۱۵ هزار میلیونر روسی (به دلار آمریکا) احتمالاً در حال تلاش برای ترک کشور هستند».

در پایان این بیانیه نیز ادعا شده است: «انگیزه‌ها به احتمال زیاد شامل مخالفت شخصی با تهاجم و قصد فرار از تأثیر مالی تحریم‌های اعمال شده بر روسیه است. اگر این مهاجرت ادامه یابد، احتمالاً آسیب طولانی مدت جنگ به اقتصاد روسیه را تشدید خواهد کرد».

این در حالی است که تازه‌ترین نظرسنجی‌ها در روسیه نشان داد که ۶۸ درصد از شهروندان روسیه موافق عملیات ویژه ارتش این کشور در اوکراین هستند. 

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه