شناسه: 59744
کارشناس مسائل عمان:

ایران و عمان به یکدیگر اعتماد و اطمینان دارند/ عده ای در داخل کشور مایل نیستند که عمان در تجارت ایران، جانشین دوبی شود

میرجواد میرگلوی بیات، کارشناس مسائل عمان گفت: مقامات عمان از 50 سال قبل به دنبال نزدیک کردن ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس بودند، چرا که این امر را در راستای منافع ملی خود می دانند.
به گزارش جهت پرس، 

میرجواد میرگلوی بیات، کارشناس مسائل عمان گفت: مقامات عمان از 50 سال قبل به دنبال نزدیک کردن ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس بودند، چرا که این امر را در راستای منافع ملی خود می دانند.

عمان به دلیل انزوای جغرافیایی و مذهبی در منطقه و همچنین چند دلیل ساختاری به دنبال متحدی فرامنطقه ای برای خود است

از دیگر سو این کشور دارای یک سری رقابت های پنهان با امارات است و با برخی از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نیز  دارای مشکلاتی است و بحران در یمن نیز باعث می شود که این کشور در معرض آسیب قرار بگیرد. به همین دلیل عمانی ها تلاش می کنند که رابطه خوبی با ایران داشته باشند و در همین چارچوب برای آنها فرقی نمی کند که در ایران کدام جناح حاکم باشد، آنها همواره  تلاش خود را بر این گذاشته اند که رابطه خوبشان را با ایران حفظ کنند.

به نظر می رسد سفر رئیس جمهور به عمان بیشتر یک سفر اقتصادی باشد تا سیاسی/ روابط سیاسی دو کشور از سطح و جایگاه خوبی برخوردار است اما بعد اقتصادی مغفول مانده است.

احتمالا بعد از این سفر شاهد این باشیم که به صورت تدریجی در حوزه اقتصادی عمان جانشین دوبی برای ایران شود

افزایش حجم مبادلات اقتصادی و تجاری، دسترسی به یمن و شرق آفریقا از جمله امتیازاتی است که عمان می تواند در حوزه مورد اشاره برای ما فراهم کند.

مسئله دیگر در این حوزه موضوع صادرات گاز ایران به عمان است./ نه تنها نیاز عمانی ها تامین می شود  و  برای آنها یک آلترناتیو دیگر برای خط دلفین قطر  ایجاد می شود ، ما نیز  می توانیم از طریق عمان گازمان را به اروپا نیز صادر کنیم و فکر می کنم این موضوعی است که در جریان این سفر از سوی ایران دنبال شود.

وزیر انرژی  و معادن عمان چند وقت پیش اعلام کرد که این کشور آمادگی دارد گاز ایران را از طریق عمان به یمن برساند و اگر این اتفاق بیفتد در صورتیکه صلح در یمن ایجاد شده باشد اتفاق مهمی است و ما حتی می توانیم از طریق یمن گاز خود را به شرق آفریقا نیز برسانیم.

در مسیر گسترش ارتباطات بین ایران و عمان یک سری موانعی وجود دارد/ در این رابطه نمی توان نقش قدرت های بزرگ و منطقه ای را نادیده گرفت.

فارغ از این موانع، اراده سیاسی در بین مقامات دو کشور وجود دارد که ارتباطاشان را گسترش دهند/ ایران و عمان  به یکدیگر اعتماد و اطمینان دارند. مثلا عمانی ها می دانند که ایرانی ها از طریق یمن به دنبال نفوذ در عمان نیستند و ایرانی ها نیز این اطمینان را دارند که مقامات عمان اجازه نمی دهند که کشورشان به مکانی برای توطئه علیه ایران تبدیل شود و یا از پایگاه های آن کشور علیه منافع ایران استفاده شود.

برخی از موانع در داخل کشور نیز برای گسترش روابط ایران و عمان وجود دارد/ عده ای در داخل کشور مایل نیستند که عمان بتواند سهم بیشتری در تجارت بین المللی ایران به دست آورد و در این ارتباط جانشین دوبی شود. به نظر می رسد که بعضا این افراد منافعی در دوبی دارند و اینکه شیفت از دوبی به عمان منتقل شود به نفع آنها نیست.

منبع: ایسنا

برچسب ها

ثبت دیدگاه