شناسه: 57611

رایزنی قریب‌الوقوع آمریکا و رژیم صهیونیستی با محوریت ایران

همزمان با وقفه ایجاد شده در مذاکرات وین به منظور تصمیم گیری سیاسی کاخ سفید، مقامات دولت جو بایدن این هفته با رژیم صهیونیستی که از مخالفان سرسخت برجام است، رایزنی خواهند داشت.
به گزارش جهت پرس، 

تارنمای آمریکایی - صهیونیستی آکسیوس روز دوشنبه به وقت محلی درباره این مذاکرات مدعی شد: مقامات آمریکایی و اسرائیلی اعلام کردند که واشنگتن و تل آویو این هفته دور جدیدی از مذاکرات راهبردی را با تمرکز بر برنامه هسته ای ایران و  مقابله با فعالیت های منطقه ای آن برگزار خواهند کرد.

این گفتگوها همزمان با بن بست جدی در گفتگوهای غیرمستقیم آمریکا و ایران بر سر احیای برجام انجام می شود.

این تارنمای آمریکایی – صهیونیستی مدعی شد: دولت بایدن اخیرا بحث درباره سناریویی را آغاز کرده که در چارچوب آن، توافق هسته ای احیا نمی شود. اسراییل درحال فشار بر کاخ سفید فشار است که در صورت عدم احیای برجام، بر سر یک "طرح B" با هم همکاری کنند.

ایال هولاتا، مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی اواخر این هفته به واشنگتن می رود تا با جِیک سالیوان همتای آمریکایی اش دیدار کند. یک هیات متشکل از مقامات چند سازمان اسراییلی هم هولاتا را همراهی می کنند تا در نشست های گروه کاری راهبردی آمریکا- اسرائیل شرکت کنند.

آکسیوس در ادامه ادعاهایش با اشاره به گفتگوی تلفنی بایدن و بنت نوشت: جو بایدن روز یکشنبه با نفتالی بنت گفتگوی تلفنی داشت و درباره چالش های مشترک منطقه ای و جهانی با او رایزنی کرد که از جمله موضوعات مورد بحث تهدید ایران و نیروهای وابسته به آن در منطقه بود.

آکسیوس ادامه داد: بنت هم درباره درخواست ایران برای حذف نام سپاه پاسداران از فهرست تروریستی با بایدن صحبت کرد. وی سپس در بیانیه ای گفت: "اطمینان دارم جو بایدن که دوست واقعی اسراییل است و امنیت ما برایش مهم است، اجازه نخواهد داد که سپاه پاسداران از فهرست تروریستی حذف شود."

وی در تداوم هراس از نفوذ منطقه ای ایران مدعی شد: اسرائیل موضع خود را مشخص کرده است: سپاه بزرگ ترین سازمان تروریستی در جهان است.

آکسیوس ادامه داد: بیانیه روز یکشنبه کاخ سفید هم می گوید که بایدن و بنت، رابطه دوستانه ای را ایجاد کرده اند که دو کشور را قادر می سازد به مواضعی مشترک در موضوعات دشوار دست یابند.

آمریکا و اسرائیل در روزهای اولیه دولت اوباما یک گروه کاری با نام «اوپال/عقیق» (به عبری «لشم») ایجاد کردند که  ریاست آن را مشاوران امنیت ملی هر دو طرف بر عهده داشته اند.

این گروه  در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، برای بحث در مورد خروج آمریکا از توافق هسته ای و هماهنگی کارزار  «فشار حداکثری» تشکیل شد.

به گزارش ایرنا، اخیر آمریکا بدون اشاره به زیاده خواهی های واشنگتن مدعی شده است: اگر ایران خواهان لغو تحریم‌ها فراتر از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، باید به نگرانی‌های آمریکا فراتر از برجام رسیدگی کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادعا کرد: ما به صورت علنی مذاکره نمی کنیم اما اگر ایران می خواهد لغو تحریم ها فراتر از برجام باشد، باید به نگرانی های ما نیز که فراتر از برجام است، رسیدگی کند.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون اشاره به اینکه مذاکرات وین در انتظار تصمیم سیاسی کشورش است، در ادامه ادعاهایش گفت: اگر آنها نمی خواهند از این مذاکرات برای حل سایر مسایل دوجانبه استفاده کنند، ما اطمینان داریم که می توانیم به سرعت به یک درک مشترک در خصوص برجام برسیم و اجرایی کردن آن را آغاز کنیم. ایران باید تصمیم بگیرد.

لیندا توماس گرینفیلد سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز روز جمعه به وقت محلی در گفتگو با نیوعرب در ارتباط با مذاکرات وین و احتمال مطرح شدن برجام در شورای امنیت سازمان ملل گفت: ما به توافق دست نیافته ایم و ممکن است به این مرحله نرسیم.

وی مدعی شد: جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا تعهد داده است که اجازه نخواهد داد ایران هیچگاه به سلاح هسته ای دست یابد. این  مساله در شورای امنیت سازمان ملل مطرح نشده است. اما اگر مطرح شود، ما آماده ایم در مورد آن رای گیری کنیم و در خصوص مسائل مشترک برای جهان بحث کنیم.

سفیر آمریکا در سازمان ملل ادامه داد: این حوزه ای است که توانسته ایم با اعضای شورای امنیت در خصوص آن از نزدیک همکاری کنیم. من فکر می کنم همه اعضای شورای امنیت می خواهند آمریکا به برجام بازگردد و این توافق به طور کامل اجرا شود.

همزمان گروهی متشکل از ۴۰ مقام دولتی سابق آمریکا و اروپا و کارشناسان برجسته منع اشاعه تسلیحات هسته ای در بیانیه ای از جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا خواستند تا مذاکرات برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران را با موفقیت به پایان برساند.

روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه به وقت محلی نوشت که این کارشناسان اعلام کردند عدم تغییر سیاست‌های دولت ترامپ که از توافق بین قدرت‌های جهانی و ایران در سال ۲۰۱۸ خارج شد، "غیرمسئولانه" است.

روزنامه واشنگتن فری بیکن نیز در گزارشی درباره پیشنهاد دولت بایدن درباره رفع تحریم‌های سپاه به طرح های ضد ایرانی جمهوریخواهان پرداخته و در عین حال به نقل از یک مقام وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده است: دولت بایدن برای احیای توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ (برجام) "آماده اتخاذ تصمیمات دشوار" است.

 نشریه راستگرای واشنگتن فری بیکن در گزارشی درباره آنچه آخرین پیشنهاد دولت بایدن خوانده، ادعاهایی را مطرح کرده و نوشته است این پیشنهاد می تواند تحریم ها علیه دستکم ۸۰ هزار عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را رفع کند.

به گزارش ایرنا، دور هشتم مذاکرات رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره تنفس شد و مذاکره کنندگان برای مشورت‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.

 قریب به اتفاق کشورهای مشارکت کننده در گفت‌ وگوها، خواهان جمع‌بندی سریع‌تر مذاکرات هستند اما دستیابی به توافق نهایی در انتظار تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع باقی‌مانده مهم و کلیدی است.

جمهوری اسلامی ایران می‌گوید که اگر طرف آمریکایی واقع‌بینانه عمل کند، امکان دستیابی به توافق در وین وجود دارد. توافق مد نظر ایران سندی است که تحریم ها به صورت حداکثری رفع شود و منطقه‌ هم از اجرای آن بهره‌مند شود.

منبع: ایرنا

برچسب ها

ثبت دیدگاه