شناسه: 55664
جهت بررسی می‌کند؛

وضعیت خرید بلیط هواپیما ویژه اربعین

اگر بلیت اربعین را بیشتر از قیمت مصوب خریدید یا دیدید، علت چیست؟ ما برای شما فهرست سایت‌های معتبر داخلی که قیمت مصوب را رعایت میکنند را تهیه کرده‌ایم.
به گزارش جهت پرس، 

8 مرداد امسال رستم قاسمی وزیر راه در خصوص نحوه خدمات رسانی به زائران اربعین نکاتی را بیان کرد و در پی تذکر به سازمان حمل و نقل و هواپیمایی کشور  در برنامه تلویزیونی جهان‌آرا بیان کرد: «بلیت چارتری در اربعین نداریم. قیمت بلیت هواپیمای نجف به بخش خصوصی در فرودگاه‌های نجف بازمی‌گردد. در فرودگاه و پروازهای داخلی بازار سیاه وجود دارد. برای جمع کردن بساط بازار سیاه بلیت اربعین سامانه‌ای طراحی شده است.  قرار بر این است که ۳۰۰ هزار نفر با قطار به مرزهای عراق جهت سفر اربعین اعزام شوند. جا به جایی ۶۰ هزار نفر با هواپیما نیز از جمله برنامه ریزی‌های ماست».

طی این ابلاغیه سازمان هواپیمایی کشوری نیز در ابلاغیه خود به شرکت‌های هواپیمایی بابت پروازهای اربعین امسال اظهار داشت: نظر به مصوبات ستاد مرکزی اربعین در وزارت کشور و ضرورت هماهنگی همه دستگاه‌ها به منظور بهره‌مندی حداکثری از ظرفیت‌ها به حد انتقال زائران به عتبات عالیات مقرر شده است که بازه زمانی پروازهای اربعین از 15 شهریور تا 30 شهریور باشد. رعایت قیمت تعیین شده در مسیرهای پروازهای مطابق با بخشنامه الزامی است و هرگونه فروش بلیت هواپیما قبل از اخذ مجوز پرواز ممنوع است. همچنین در این ابلاغیه قید شده است که قراردادهای چارتری منعقد شده در بازه زمانی تعیین شده با شرکت‌های هواپیمایی لغو می‌شود همچنین همه بلیت‌های صادر شده توسط شرکت‌های هواپیمایی در موضوع پروازهای اربعین قابلیت استرداد با کسر هزینه 5 میلیون ریالی تا 24 ساعت پیش از پرواز را دارد.

بلیت

با وجود دستور ممنوعیت فروش بلیت چارتری برای اربعین و ابلاغیه صریح سازمان هوا پیمایی کشور، بازهم در لیست فروش تعداد محدودی از هواپیماییی‌ها بلیت چارتر تهران-نجف با قیمت 5 تا 7 میلیون تومان ارائه می‌شود.

البته نباید این نکته را فراموش کرد که سایت‌های چارتری فقط پروازهای خارجی دارند. به عنوان مثال سایت علی بابا بلیت پرواز تهران – نجف با هواپیمایی امارات را به قیمت 15 میلیون تومان می‌فروشد.

 

بلیت

 

محمد حسین مصحفی معاون دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد، براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شرکت‌های هواپیمایی موظف شدند براساس مصوبه سازمان هواپیمایی کشوری نسبت به فروش بلیت پروازهای اربعین از طریق سایت های خود اقدام کنند و فروش از طریق دفاتر خدمات مسافرتی ممنوع بوده است.

مسافران می توانند شکایات و نیازهای خود را در سامانه حقوق مسافر سایت سازمان به نشانی caa.gov.ir مطرح یا با شماره تلفن های ۴۴۶۶۱۷۹۹ - ۴۴۶۶۱۸۶۶ واحد رسیدگی به شکایات تماس حاصل کنند.

 

اختلال در سامانه فروش بلیت پرواز اربعین
فروش بلیت پروازهای اربعین با قیمت مصوب آغاز شد اما با این وجود، به‌دلیل برخی مشکلات و بالا بودن تقاضا، سامانه فروش بلیت برخی از شرکت‌های هواپیمایی از دسترس خارج شده است.
در خبری اعلام شد بلیت هواپیما برای مسیر تهران-نجف و تهران-بغداد و همچنین بالعکس، با قیمت ۶ میلیون تومان و ۴ شهر دیگر مانند یزد، مشهد، کرمان و زاهدان با نرخ ۷میلیون و۶۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.
اما بررسی‌های میدانی حاکی از آن است که با وجود آنکه اعلام شده مسافران تنها از طریق سایت‌های شرکت‌های هواپیمایی اقدام به خرید بلیت کنند، اما در سایت ایرلاین‌ها فقط برای دو یا سه روز مانده به اربعین بلیت به قیمت 3 میلیون تومان موجود است و سایر روزهای منتهی به اربعین پرواز ندارند و یا ظرفیت تکمیل است.

بلیتبلیت


همچنین وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد از پانزدهم تا سی‌ام شهریورماه به قیمت بلیت اتوبوس‌ها به مقصد پایانه‌های مرزی به دلیل یک طرفه بودن اتوبوس‌ها، ۷۵ درصد اضافه می‌شود!
حالا در آشفتگی زائرین برای تهیه بلیت و آمادگی برای سفر، در خبری جدید اعلام شد وزیر راه و شهرسازی گفته است از ۱۵ شهریور نرخ بلیت تهران- نجف و تهران- بغداد ۶ میلیون تومان است و گران‌فروشی ایرلاین‌ها منجر به عدم انجام پرواز خواهد شد. باید دید پس از این دستور، باز هم شاهد گرانفروشی و نبود بلیت خواهیم بود؟!
 

نکاتی که در سفر هوایی اربعین باید دقت داشته باشید

تنها مدارک مورد نیاز و ضروری برای این‌که در این سفر همراه داشته باشید بلیط‌ها و گذرنامه است. دقت کنید از همراه داشتن مدارکی از قبیل شناسنامه، کارت ملی، گواهینامه، دسته چک، کارت اعتباری و… در این سفر خودداری کنید. مقداری ارز هم با خود همراه داشته باشید. فراموش نکنید که برای سفر هوایی به نجف بایستی حداقل سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حضور داشته باشید و فیش عوارض خروج از کشور، بلیط هواپیما و گذرنامه خود را به همراه داشته باشید. حداکثر بار مجاز در سفر هوایی کربلا ممکن است بسته به ایرلاینی که با آن سفر می کنید متفاوت باشد با این حال بهتر است چمدان خود را زیاد سنگین نکنید و حداکثر 20 کیلوگرم بار به همراه خود ببرید. در نهایت گفتنی است این پرواز 1 الی 2 ساعت به طول میانجامد در نتیجه می توانید بلیط هواپیمای خود را در هر ساعت از شبانه روز خریداری نمایید.

 

برچسب ها

ثبت دیدگاه