شناسه: 55604

قیمت دارو در ۱۴۰۱ / مردم نگران نباشند

رئیس کمیسیون بهداشت گفت: قیمت تجهیزات پزشکی و مایحتاج مردم نباید نسبت به شهریور سال ۱۴۰۰ افزایش یابد.
به گزارش جهت پرس، 

حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی درباره تصمیمگیری برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو ، گفت: از آنجایی که آیت الله رئیسی، رئیس جمهور دغدغه سلامت مردم را دارد قطعا با رایزنی‌های که با وی خواهیم داشت، امیدواریم که ارز ترجیحی حذف نشود و اگر قرار است که ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو حذف شود منابع مالی طوری پیشبینی شود که قیمت تجهیزات پزشکی و مایحتاج مردم نسبت به شهریور ۱۴۰۰ گرانتر شود.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس بیان کرد:مجلس در این زمینه به وظیفه خود عمل کرده و به دولت اختیار داده و دست آن را باز گذاشته است تا بگونه‌ای عمل کند تا به مردم فشار نیاید.

تکلیف ارز ۴۲۰۰ روشن شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست روز  (یکشنبه، ۱۵ اسفند) قوه مقننه و  در جریان بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور، با پیشنهاد اصلاح کل بند الحاقی (۱) تبصره (۱) ماده واحده لایحه مذکور موافقت کردند.

در بند الحاقی (۱) تبصره (۱) ماده واحده لایحه آمده است: در سال ۱۴۰۱ تا معادل سقف ردیف ۱۸ جدول مصارف تبصره ۱۴ این قانون را از طریق تأمین منابع مابه التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات مصرفی پزشکی، چنانچه دولت قصد دارد کالایی را از سبد ارز ترجیحی حذف نماید باید قبلا ترتیبات قانونی جبران زیان رفاه مصرف کننده برای کالاهای اساسی را از طریق کالابرگ الکترونیکی در امور پزشکی از طریق بیمه‌ها و یا طرق جایگزین مطمئن به انجام رسانده باشد به طوری که افراد بتوانند این کالا و خدمات را به نرخ پایان شهریور ۱۴۰۰ و در سقف سهمیه تعیین شده تهیه کنند.

حذف ارز دارو نداریم، ارز ترجیحی به بیمه‌ها منتقل می‌شود.
رئیس سازمان غذا و دارو کشور  در همین باره گفت:▫️ در سال ۱۴۰۱ با انتقال منابع ارز ترجیحی به بیمه‌ها، ارز دارو مستقیما به دست بیماران می‌رسد و این سازوکار باعث از بین رفتن کمبود‌های دارویی خواهد شد.

توضیحات مسئول وزارت بهداشت درباره حذف ارز ترجیحی دارو
محمد هاشمی، سرپرست مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت نیز درخصوص جزییات ارز ترجیحی و ارز نیمایی گفت:▫️تاکنون حذف ارز ترجیحی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی به وزارت بهداشت در بودجه سال ۱۴۰۱ اعلام نشده و کماکان ارز ترجیحی ادامه دارد. در صورت حذف ارز ترجیحی، مابه التفاوت بجای پرداخت به تامین کننده، عملا به مصرف کننده انتقال خواهد یافت.

منبع: تسنیم

برچسب ها

ثبت دیدگاه