شناسه: 54809
در نشست خبری با وزیر خارجه ایران مطرح شد؛

روسیه به خواسته‌اش رسید/ لاوروف: تضمین‌های کتبی از آمریکا دریافت کردیم

وزیر امور خارجه با بیان این‌که روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود، گفت: امیدواریم طرف آمریکایی دست از زیاده‌خواهی خود در دقایق نزدیک به توافق بردارد.
به گزارش جهت پرس، 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) ۲۴ اسفند ماه پس از دیدار و گفت‌وگو با سرگئی لاوروف همتای روس خود در نشست خبری مشترک به تشریح گفت‌وگوهای انجام شده پرداخت.

امیرعبداللهیان در ابتدای این نشست خبری گفت که گفت‌وگوهای مثمرثمری با لاوروف داشته است.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین بیان کرد: پروژه‌های مختلف اقتصادی بین دو کشور از گذشته تعریف شده که در حال اجراست و برخی از این پروژه‌ها با سرعت بشتر به مرحله تکمیل خواهند رسید هر چند لازم می‌دانیم عقب ماندگی‌هایی که در این همکاری‌ها وجود داشته با سرعت بیشتری جبران شود.

 روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود

وزیر خارجه با بیان این‌که امروز درباره مذاکرات وین برای رفع تحریم‌های یکجانبه علیه ایران گفت‌وگو کردیم، تصریح کرد: روسیه هیچ مانعی برای رسیدن به توافق نخواهد بود و هیچ ارتباطی بین تحولات اوکراین و مذاکرات وین وجود نخواهد داشت.

وی گفت: ما چنانچه با طرف آمریکایی در خصوص برخی از مسائل باقیمانده که از خطوط قرمز اصلی جمهوری اسلامی ایران است به توافق برسیم و توافق نهایی در وین حاصل شود، بر مبنای گفت‌وگوهایی که امروز با آقای لاوروف داشتیم، روسیه همچنان که از ابتدای این دور از مذاکرات نقش بسیار مثبت و سازنده داشت تا پایان مذاکرات و رسیدن به یک توافق خوب، قوی و پایدار در کنار ایران خواهد بود و از رسیدن ایران به چنین توافقی حمایت خواهد کرد.

وی درباره مذاکرات وین اظهار داشت: امیدواریم طرف آمریکایی دست از زیاده‌خواهی خود در دقایق نزدیک به توافق بردارد و بتوانیم در آینده نزدیک رسیدن به یک توافق خوب و پایدار را با حمایت همه طرف‌هایی که در مذاکرات وین حضور دارند را اعلام کنیم.

امیرعبداللهیان با بیان این‌که وقفه ایجاد شده در مذاکرات می‌تواند زمینه ساز حل موضوعات باقیمانده و بازگشت نهایی همه طرف‌ها به تعهداتشان در برجام باشد، تصریح کرد: حفظ منافع و اصول ایران مستقل و مقتدر و تامین منافع قطعی ملت ایران مورد اهتمام جدی ماست. امروز جمهوری اسلامی ایران یک کنشگر فعال، مستقل و تاثیرگذار است که در چارچوب سیاست خارجی متوازن خودش نه برای خود اقماری می‌طلبد و نه اقمار هیچ طرفی خواهد بود.

هیچ عاملی نمی‌تواند در مسیر توافق وین و رسیدن به نقطه پایانی، تاثیر سلبی و منفی بگذارد

وزیر خارجه تصریح کرد: هیچ عاملی نمی‌تواند در مسیر توافق وین و رسیدن به نقطه پایانی، تاثیر سلبی و منفی بگذارد. آنچه در وین می‌تواند نقش تعیین کننده داشته باشد، نگاه واقع بینانه طرف آمریکایی در روزها و هفته‌های پایانی رسیدن به نقطه توافق است.

جنگ در اوکراین را راه حل نمی‌دانیم

وی همچنین گفت: با همکارم لاورف در خصوص تحولات اوکراین گفتگو کردم و راه حل بحران اوکراین را با درک شناخت ریشه‌های واقعی آن، در حل سیاسی می‌دانیم. همانطور که با جنگ در افغانستان و یمن و سایر کشورها مخالفیم، جنگ در اوکراین را راه حل نمی‌دانیم.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: ضمن این‌که ریشه‌های این بحران را درک می‌کنیم از گفت‌وگوهایی که بین لاوروف و وزیر خارجه اوکراین از آنتالیا شروع شده و به صورت وبیناری ادامه دارد حمایت می‌کنیم. شب گذشته گفت‌وگوی طولانی با وزیر خارجه اوکراین داشتم. وزیر خارجه اوکراین از من خواست که این پیام را به آقای لاوروف منتقل کنم که اوکراین خواستار توقف جنگ و تمرکز بر راه‌حل سیاسی است.

 وزیر خارجه با اشاره به تحریم‌های آمریکا اظهار داشت: ما همانطور که مخالف جنگ هستیم، مخالف اعمال تحریم‌های یکجانبه هستیم. تحریم‌هایی که ملت‌ها را هدف قرار داده و جمهوری اسلامی ایران یکی از طرف‌هایی است که سال‌ها با تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا مواجه است.

وی گفت: معتقدیم برای بازگشت آوارگان و بازسازی در سوریه و در مسیر سیاسی تمرکز بر فرمت سازنده آستانه استفاده کرد و به مردم سوریه کمک کرد که از این شرایط سختی که با آن مواجهند که تحریم‌های یکجانبه سزار علیه ملت سوریه اعمال می‌شود مردم سوریه بتوانند به زندگی طبیعی خود برگردند و در بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان سرعت داده شود.

با قوت و همچنان از رفع تحریم‌های انسانی و شکستن محاصره انسانی و آتش بس در یمن حمایت می‌‌کنیم

وی به مسئله یمن اشاره کرد و گفت: ما با قوت و همچنان از رفع تحریم‌های انسانی و شکستن محاصره انسانی و آتش بس در یمن حمایت می‌‌کنیم. معتقدیم مذاکرات یمنی - یمنی باید مسیر آینده یمن را تعیین کند و توقف هر چه سریع‌تر جنگ و محاصره انسانی یک هدف اصلی است.

وزیر خارجه بیان کرد: در موضوع افغانستان بر تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام و توجه به وضعیت انسانی در این کشور تأکید داریم و مسئله فلسطین از جمله موضوعات مورد توجه ما در این گفت‌وگوها بود.

امیرعبداللهیان گفت: یک بار دیگر از گفت‌وگوهای مثبت مفید و سازنده‌ای که با آقای لاوروف داشتیم و از لاوروف دعوت کردم که در آینده نزدیک در تهران راجع به آخرین وضعیت مناسبات دوجانبه و پیگیری‌هایی که باید در موضوعات و همکاری‌‌های منطقه‌ا‌ی و بین‌المللی با هم داشته باشیم، نشست زودهنگام دیگری را با استقبال از آقای لاوروف شاهد باشیم.

وزیر خارجه اوکراین چه پیامی را برای لاوروف داشت؟

وی در پاسخ به سؤالی درباره گفت‌وگوی تلفنی شب گذشته‌اش با همتای اوکراینی و این‌که وزیر خارجه اوکراین اعلام کرده پیامی را از طرف وی به لاوروف منتقل کند نیز گفت: با وزیر خارجه اوکراین درباره مسائل انساندوستانه و سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با جنگ و در عین حال توجه به ریشه‌های بحران به وجود آمده گفت‌وگو کردیم. آنچه به عنوان پیام، وزیر خارجه اوکراین از من خواست که به آقای لاوروف منتقل کنم، آمادگی طرف اوکراینی برای پیگیری گفت‌وگوهای سیاسی و تمرکز بر راه‌حل سیاسی بود و این‌که طرف اوکراینی خواهان توقف جنگ است. امیدواریم هر چه زودتر بحران در اوکراین از مسیر سیاسی خاتمه یابد.

 تصمین کتبی دریافت کردیم/ آمریکا تلاش می‌کند ما را متهم کند که جلوی توافق ترمز می‌گذاریم؛ این دروغ است

 لاوروف هم در پاسخ به سؤالی درباره این‌که درخواست‌های روسیه مانع به نتیجه رسیدن مذاکرات می‌شود یا درخواست‌های غیرمنطقی آمریکا مانع اصلی است نیز بیان کرد: ما تضمین کتبی را دریافت کردیم و این را وارد متن احیای برجام خواهند کرد.در این زمینه یک حفاظت مطمئن در خصوص تمامی پروژه‌ها و فعالیت‌ها، شرکت‌ها و متخصصانی که در چارچوب برجام بوده، ذکر شده از جمله همکاری در خصوص پروژه‌ اصلی نیروگاه بوشهر.

وی گفت: من هم شنیدم که آمریکایی‌ها هر روز تلاش می‌کنند ما را متهم کنند که ما جلوی توافق ترمز  می‌گذاریم. این دروغ است، توافق هنوز مورد تایید برخی از پایتخت‌ها قرار نگرفته و مسکو هم جزء این پایتخت‌ها نیست.

 حسین امیرعبداللهیان ظهر امروز در رأس هیأتی به منظور گفت‌وگو با لاوروف وارد مسکو شد و در محل وزارت خارجه فدراسیون روسیه با همتای روس خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بدو ورود به مسکو با بیان این‌که جنگ را چه در اوکراین، افغانستان، یمن و هر نقطه‌ای دیگری از جهان به صراحت محکوم می‌کنیم، گفت: بر راه حل سیاسی در موضوع اوکراین تمرکز می‌کنیم. امیرعبداللهیان همچنین در دیدار با لاوروف با بیان اینکه صرفنظر از هر تحول بین‌المللی توسعه مناسبات با روسیه برای ایران حائز اهمیت است، از تلاش‌های هیأت روسیه در وین برای کمک به نزدیک شدن به توافق قدردانی کرد.

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه