شناسه: 54609
نماینده مردم اراک در گفتگو با جهت مطرح کرد

نمی‌توانیم از کنار فضای مجازی بی‌تفاوت عبور کنیم/ هیچ نظارتی بر فضای مجازی وجود ندارد/ زیرساخت اجرای طرح صیانت باید فراهم شود

آصفری گفت: فضای مجازی باید مدیریت‌شده و برنامه‌ای جدی برایش داشته باشیم، ما امروز نمی‌توانیم از کنار فضای مجازی بی‌تفاوت عبور کنیم، چراکه فضای مجازی هم فرصت و هم تهدید است.
به گزارش جهت پرس، 

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک در گفتگو با جهت با تأکید به رها و ول بودن فضای مجازی در شرایط امروز کشور و خلأ قانون و مقرراتی که بر آن نظارت داشته باشند، گفت: هیچ نظارتی بر فضای مجازی وجود ندارد.

نمی‌توانیم از کنار فضای مجازی بی‌تفاوت عبور کنیم
وی ادامه داد: اینکه فضای مجازی باید مدیریت‌شده و برنامه‌ای جدی برایش داشته باشیم یک مسئله جدی و ضروری است لذا ما امروز نمی‌توانیم از کنار فضای مجازی بی‌تفاوت عبور کنیم، چراکه فضای مجازی هم فرصت و هم تهدید است.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم بهره‌برداری از فرصت‌های فضای مجازی ادامه داد: اگر خوب از آن استفاده کنیم مطمئناً به نفع کشور است و اگر آن را رها کنیم می‌تواند یک تهدید جدی برای کشور و مردم از فرهنگ و زیرساخت‌های فرهنگی و اجتماعی تا آسیب به بنیان خانواده باشد.

زیرساخت اجرای طرح صیانت باید فراهم شود
آصفری در خصوص طرح صیانت از کاربران در فضای مجازی گفت: در مرحله اول باید زیرساخت‌های آن را فراهم و به یک دانش بومی تبدیلش کنیم که اگر قرار شد قانونی برایش تصویب شود این قانون را خودمان بتوانیم اجرایی و عملیاتی کنیم.

وی با تأکید بر لزوم بومی‌سازی پلتفرم‌های فضای مجازی مورد استفاده در داخل کشور ابراز کرد: اینکه ما قانونی‌ را بنویسیم و شبکه‌هایش در خارج از کشور باشد و مانتوانیم آن را مدیریت کنیم، نمی‌تواند کارساز بوده و چاره‌ای برای مدیریت این فضا و جلوگیری از ولنگاری در آن باشد.

فضای مجازی باید مدیریت شود
آصفری تأکید کرد: البته من اعتقاد دارم که بر فضای مجازی باید به‌طورجدی مدیریت بشود البته من با هرگونه فیلتر کردن و بستن موافق نیستم و نمی‌شود با بستن مسائل را حل کرد زیرا که دنیای امروز دنیای انتشار اخبار می‌باشد اما بایستی این فضا مدیریت و کنترل بشود که نتواند تهدیدی علیه کشورمان باشد و باید کسانی که در خارج از کشور در این برنامه‌ها فضای مجازی را در داخل کشور دارند متعهد باشند در چارچوب قانون اساسی کشور ما عمل بکنند و اینکه ما بخواهیم از کنار فضای مجازی عبور کنیم و برنامه‌ای برایش نداشته باشیم شدنی نیست و بایستی به‌عنوان یک اولویت در دستور کار ما قرار بگیرد.

قانونی بنویسیم که قابلیت اجرا داشته باشد
وی در پاسخ به این سؤال که «برخی از نمایندگان با این طرح مخالفت‌هایی کردند فکر می‌کنید علت این مخالفت‌ها چیست؟» گفت: ‏علتش این است که میگویند ما باید قانونی را بنویسیم که بتوانیم آن را اجرا بکنیم. متأسفانه قانون فعلی نیاز به چکش‌کاری دارد. علیرغم اینکه عجله می‌کنیم ولی خیلی هم نبایستی با این عجله کیفیتش را از دست بدهیم. بایستی این قانون در صحن علنی مجلس بیاید و همه نمایندگان در آن نظر بدهند و در رسانه‌ها مذاکرات مردم پخش بشود و مردم در جریان باشند.

به‌ جای کمیسیون در صحن علنی بررسی شود
این نماینده مجلس ادامه داد: فضای مجازی باید مدیریت و قانون‌مند بشود و نمایندگان درخواستشان این است که این قانون به‌جای اینکه بخواهد برود در یک کمیسیون خاص مطرح بشود بیاید در صحن علنی مجلس و نظر همه نمایندگان بر اینکه قانون خوبی ایجاد بشود لحاظ بشود.

نظر مجلس فیلتر کردن نیست
نماینده اراک در پاسخ به این‌که اینکه برخی عنوان می‌کنند ممکن است کسب‌وکارهایی که در فضای مجازی فعال هستند دچار آسیب شوند چقدر درست است، گفت: هنوز قانونی در این حوزه تصویب نشده که ما بخواهیم بگوییم کسی متضرر می‌شود و حتماً وقتی این موضوع بخواهد قانون بشود مطمئناً نمایندگان مجلس این را دنبال نخواهند گرفت که در این فضاهای مجازی کسب‌وکارهایی که به‌واسطه این پلتفرم‌ها ایجادشده تعطیل بشود بلکه باید این پلتفرم‌ها مدیریت بشود. هیچ‌کس در مجلس شورای اسلامی نیست که نظرش بر فیلتر کردن فضای مجازی باشد و من بعید میدانم کسی چنین نظری داشته باشد.

برچسب ها

ثبت دیدگاه