شناسه: 54287
رجب طیب اردوغان:

تبعیض اروپا علیه روس‌ها را نمی‌پذیریم

رئیس جمهور ترکیه گفت کشورش تبعیض اروپا علیه روس‌ها را نمی‌پذیرد و این اقدامات بر تحولات اوکراین سایه افکنده است.
به گزارش جهت پرس، 

 «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه گفت، کشورش تبعیض اروپایی‌ها علیه روس‌تبارها را نمی‌پذیرد.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح»، اردوغان در جلسه حزب «عدالت و توسعه» ابراز امیدواری کرد دیدار وزرای امور خارجه اوکراین و روسیه که فردا در ترکیه برگزار می‌شود به آتش‌بس دائمی ختم شود.

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به رفتار اروپایی‌ها با با افراد روس‌تبار از جمله اخراج یک رهبر ارکستر روس از شغلش در آلمان تأکید کرد کشورش هدف هجمه قرار دادن مردم، ادبا، دانشجویان و هنرمندان روس را نمی‌پذیرد.

او در ادامه گفت، «اقدامات فاشیستی» علیه روس‌ها بر «تنازع مشروع» اوکراینی‌ها سایه افکنده است و «طرز فکر تبعیض‌آمیز علیه مردمی مظلوم بر اساس مذهب، خواستگاه یا رنگ پوست هیچ تناسبی با انسانیت و مدنیت ندارد».

اردوغان متذکر شد ترکیه هرگز علیه کسانی که از جنگ می‌ریزند برچسب نزده و آن‌ها را بر اساس زبانی که صحبت می‌کنند محاکمه نکرده است.

او همچنین نهادهای بین‌المللی به‌ویژه شورای امنیت سازمان ملل را بابت کوتاهی درخصوص وضعیت در مناطق جنگی محکوم کرد.

رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت، کشورش وظیفه خود می‌داند که به رنج‌های مردم اوکراین خاتمه دهد و در این زمینه تلاش می‌کند تماس‌های دیپلماتیک برقرار کند.

«آلپ‌ارسلان بیرق‌دار» معاون وزیر انرژی جمهوری ترکیه نیز امروز (چهارشنبه) گفت: «ترکیه امیدوار است در مذاکرات برنامه‌ریزی شده برای ۱۰ مارس بین سرگئی لاوروف و دمیترو کولِبا، وزرای خارجه روسیه و اوکراین در آنتالیا، طرفین بتوانند پیشرفت کنند».

روز دوشنبه بود که «مولود چاوش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد کشورش میزبان نشست سه‌جانبه با روسیه و اوکراین خواهد بود.

از سوی دیگر «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با تأیید این خبر گفت، «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه و «دیمیترو کولبا» همتای اوکراینی او در این نشست حضور خواهند داشت.

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه