شناسه: 54184

آمریکا درمورد وجود سلاح بیولوژیکی در اوکراین بازخواست شد

وزارت خارجه چین پس از افشای دست داشتن آمریکا در ساخت سلاح بیولوژیکی در اوکراین از واشنگتن توضیح خواست.
به گزارش جهت پرس، 

وزارت خارجه چین از آمریکا خواست تا توضیحی درباره فعالیت‌های بیولوژیکی خود برای اهداف نظامی در داخل و خارج از این کشور از جمله در اوکراین ارائه دهد.

بر اساس گزارش المیادین، ژائو لیجیان، سخنگوی وزارت خارجه چین امروز (سه شنبه) گفت: «چین از آمریکا خواسته است که فعالیت‌های بیولوژیکی خود را برای اهداف نظامی در داخل و خارج از کشور از جمله در اوکراین روشن کند.»

سخنان وزارت خارجه چین دو روز پس از آن بیان شد که وزارت دفاع روسیه فاش کرد شواهدی در دست دارد که نشان می‌دهد اوکراین به کمک آمریکا در نیروگاه‌های هسته‌ای در حال ساخت تسلیحات بیولوژیکی و ممنوعه بوده است.

یکشنبه گذشته، ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در این خصوص گفت: «کی‌یف ردپای یک برنامه بیولوژیکی نظامی که در اوکراین اجرا شده و توسط پنتاگون نیز حمایت می‌شده را پنهان کرده است.»

بر اساس سخنان وزیر دفاع روسیه طی بررسی دقیق آثار، اسناد و مدارکی در نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین پیدا شد که فاش کرد یک برنامه بیولوژیکی نظامی در اوکراین که با بودجه وزارت دفاع آمریکا تامین می‌شده در دست اجرا بوده است. طرف روسی نیز اسنادی را از کارکنان آزمایشگاه بیولوژی اوکراینی دریافت کرده است که توسعه سلاح‌های بیولوژیکی در این کشور را تایید می‌کند.

این اولین بار نیست که چین از فعالیت‌های بیولوژیکی آمریکا در خارج از خاکش انتقاد می‌کند و خواهان انتشار اطلاعات در مورد آزمایشگاه‌های این کشور در بسیاری از کشور‌های جهان است.

در اکتبر سال گذشته، پکن واشنگتن را به ایجاد ۱۶ آزمایشگاه در خاک اوکراین متهم کرد که تحقیقات علمی غیرشفاف و خطرناک را انجام می‌دهند و از آمریکا خواست تا در این زمینه توضیحاتی ارائه کند.

در آن زمان گنگ شوانگ، معاون نماینده چین در سازمان ملل تاکید کرد که فعالیت بیولوژیکی آمریکا و متحدانش در بیش از ۲۰۰ آزمایشگاه خارج از خاک آمریکا خطرات جدی برای امنیت روسیه و چین ایجاد می‌کند.

در سال ۲۰۱۹، نیکلای پاتروشف، دبیر شورای امنیت روسیه نیز اعلام کرد که آمریکا بیش از ۲۰۰ آزمایشگاه بیولوژیکی در کشور‌های مختلف جهان از جمله برخی از کشور‌های همسایه روسیه در گرجستان و اوکراین ایجاد کرده است.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، آمریکا به بهانه مبارزه با تهدیدات بیولوژیکی در آینده، اقدام به استخدام و به کارگیری کارشناسان و متخصصان تسلیحات بیولوژیکی شوروی سابق کرده است. پنتاگون بیش از ۲ میلیارد دلار بودجه در سال را به فعالیت‌هایی از این دست اختصاص می‌دهد.

در حال حاضر و با همه گیری ویروس کرونا، مردم جهان نگران فاجعه بیولوژیکی بعدی هستند. ۱۸۳ کشور پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های بیولوژیکی سازمان ملل متحد را امضا کرده اند. با این حال، آمریکا از این کار سر باز می‌زند. این پیمان‌نامه کشور‌ها را ملزم می‌کند تا شفاف‌سازی‌های بیشتری در مورد فعالیت‌های بیولوژیکی خود انجام دهند و نکته جالب توجه اینجاست که با وجود اختصاص بودجه‌های کلان، آمریکا به هیچ عنوان حاضر به شفاف سازی درباره فعالیت‌های خود در این آزمایشگاه‌ها و ارائه اسناد و مدارک نیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران

برچسب ها

ثبت دیدگاه