شناسه: 54112
لحظه به لحظه با سیزدهمین روز تحولات اوکراین؛

مذاکرات اوکراین و روسیه ادامه می‌یابد/مخالفت چین با ارسال سلاح به اوکراین

صبح امروز از ساعت ۱۰ به وقت محلی، شاهد برقراری آتش بس در مناطقی از اوکراین خواهیم بود حال آنکه همزمان با پمپاژ تسلیحات به کی‌یف، رایزنی‌های فشرده برای باز ماندن مسیر دیپلماسی ادامه دارد.
به گزارش جهت پرس، 

اقدام نظامی روسیه در اوکراین امروز در حالی وارد سیزدهمین روز خود شد که نتیجه سه دور مذاکره فشرده میان طرفین، جز پیشرفت اندک در ایجاد گذرگاه‌های امن برای خروج غیرنظامیان از مناطق درگیری، حاصلی نداشته است.

طبق آخرین گزارش‌ها، اتحادیه اروپا و آمریکا در ادامه رفتارهای دوگانه خود، ضمن تجهیز اوکراین به انواع سلاح‌ها، از لزوم پیگیری راهکار دیپلماتیک هم سخن می‌گویند و به روال این روزها، تمرکز خود را روی آن گذاشته‌اند که به هر طریق ممکن، پای چین را به این مقوله باز کنند. در همین راستا، قرار است امروز سه شنبه رئیس جمهور فرانسه و صدراعظم آلمان، گفتگویی با شیء جین پینگ رئیس جمهور چین داشته باشند.

همزمان، به نظر می‌رسد که آمریکا نتوانسته شرکای اروپایی خود را برای اعمال تحریم بر بخش انرژی روسیه، راضی کند تا آنجا که منابع مطلع می‌گویند به‌دلیل عدم همراهی متحدان آمریکا در تحریم واردات نفت از روسیه، واشنگتن ممکن است مجبور شود به تنهایی این اقدام را انجام دهد.

روز گذشته، اولاف شولتز صدراعظم آلمان گفته بود: انرژی روسیه از تحریم‌ها معاف است؛ زیرا هیچ جایگزینی وجود ندارد که امنیت انرژی اروپا را تضمین کند.

امروز سه شنبه، ستاد کل ارتش روسیه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده است که «آتش بس از ساعت ۱۰ صبح برای اطمینان از عملکرد گذرگاه‌های امن در چندین شهر اوکراین برقرار می‌شود».

در ادامه این گزارش می‌توانید اخبار اوکراین را لحظه به لحظه دنبال کنید:

12:20/ وزیر خارجه اوکراین: کی‌یف به دنبال دیدار مستقیم میان زلنسکی و پوتین است

«دیمیتری کولبا» وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد که کی‌یف در راستای اجرای مذاکرات و گفتگوهای مستقیم میان «ولادیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین و «ولادیمیر پوتین» همتای روس او درباره حل و فصل درگیریهای موجود، تلاش می‌کند.

کولبا اظهار داشت که اوکراین مدت‌ها است به دنبال گفتگوی زلنسکی و پوتین است چرا که می‌داند تنها در این صورت تصمیم نهایی گرفته می‌شود.

11:40/ کمک مالی ۷۲۳ میلیون دلاری بانک جهانی به اوکراین

بانک جهانی در بیانیه‌ای اعلام کرد که هیئت اجرایی آن بسته ۷۲۳ میلیون دلاری وام و کمک‌های مالی را برای اوکراین تصویب کرد.

بانک جهانی در بیانیه مذکور می‌افزاید که این بسته شامل یک مکمل وام ۳۵۰ میلیون دلاری به وام قبلی این بانک است که حدود ۱۳۹ میلیون دلار از طریق تضمین‌های هلند و سوئد افزایش یافته است.
۱۱:۴۱ وزارت دفاع روسیه: کریدورهای بشردوستانه در «کی‌یف» و ۴ شهر دیگر اوکراین باز شده است

وزارت دفاع روسیه امروز سه شنبه بیانیه‌ای را در خصوص آخرین تحولات میدانی در اوکراین صادر کرد. این وزارتخانه اعلام کرد که نیروهای این کشور بیش از ۲۴۰۰ زیرساخت نظامی اوکراین را منهدم ساختند.

بر اساس این گزارش در ادامه بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: کریدورهای بشردوستانه در کی‌یف، چرنیهیف، سومی، خارکیف و ماریوپول باز شده است.

10:50/ وزیر خارجه سوریه: آمریکا تروریست‌ها را از سوریه به اوکراین می‌فرستد

«فیصل المقداد» وزیر خارجه سوریه بار دیگر بر حمایت کشورش از روسیه در جنگ با اوکراین حمایت کرد. وی گفت: ما در جنگ اوکراین کنار روسیه ایستاده‌ایم.

وزیر خارجه سوریه اظهار داشت: غرب دارای خوی توحش است و نمی‌تواند در قبال حوادث اوکراین و دیگر حوادث خویشتنداری از خود نشان دهد. همانطور که غربی‌ها پیشتر از تروریست‌ها در سوریه حمایت کردند، اکنون نیز از نازی‌ها در اوکراین حمایت می‌کنند.

وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: تروریست‌ها در شمال سوریه برای جنگ در اوکراین جذب می‌شوند. آمریکایی‌ها چنین کاری انجام می‌دهند. ما معتقدیم که علیرغم حمایت‌های گسترده آمریکا و غرب از اوکراین، روسیه در نهایت پیروز خواهد شد.

10:20/ یانوکوویچ خطاب به زلنسکی: خونریزی را متوقف و صلح کنید

رئیس جمهور پیشین اوکراین از «ولودیمیر زلنسکی» خواست که با توقف درگیری و خونریزی‌ها به هر قیمت ممکن، با روسیه به توافق صلح برسد.

10:15/ وزارت دفاع روسیه تصاویری از استفاده شبانه از بالگردهای کاموف -۵۲ در عملیات در اوکراین منتشر کرد

10:10/ زلنسکی با انتشار فیلمی از دفترش در کیف شایعات فرار را تکذیب کرد

زلنسکی رئیس جمهور اوکراین با انتشار نمایی از کی‌یف و دفترش در قلب این شهر شایعات فرارش را تکذیب کرد.

10:00/ دولت انگلیس: حملات روسیه دسترسی به اینترنت را در اوکراین مختل کرد

وزارت دفاع بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: دسترسی به اینترنت در اوکراین به احتمال زیاد در نتیجه آسیب‌های جانبی ناشی از حملات روسیه به زیرساخت‌های مخابراتی و ارتباطی این کشور مختل شده است.

طی هفته گذشته قطعی اینترنت در ماریوپول، سومی، خارکف و پایتخت اوکراین کیف بارها گزارش شده است.

9:30/ مخالفت چین با اقدام غرب مبنی بر ارسال سلاح به اوکراین

سفیر چین در سازمان ملل طی نشست اضطراری شورای امنیت اعلام کرد: به شدت بابت تحریم‌های اعلامی از سوی غرب نگران هستیم. این تحریم‌ها نه تنها کارساز نیستند، بلکه تبعات انسانی وخیمی هم در پی دارند و به ضرر مالی سایر کشورها منجر می‌شوند. ارسال تسلیحات و نیرو به اوکراین حتی اوضاع را از آنچه اکنون هست، وخیم‌تر می‌کند.

8:40/ پوتین: تنها نظامیان حرفه‌ای در عملیات اوکراین مشارکت دارند

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که سربازان وظیفه در عملیات نظامی ویژه در اوکراین شرکت نمی‌کنند و نخواهند کرد و هیچ فراخوان دیگری از نیروهای ذخیره وجود نخواهد داشت.

8:00/ ژاپن تحریم‌های جدید بر ضد روسیه و بلاروس اعمال کرد

وزارت دارایی ژاپن امروز سه شنبه اعلام کرد که دارایی‌های ۳۲ مقام و الیگارش دیگر روسیه و بلاروس را در پی حمله به اوکراین مسدود کرده است.

این وزارتخانه گفت ژاپن همچنین صادرات تجهیزات پالایشگاه نفت به روسیه و اقلام همه منظوره به مقصد بلاروس را که می‌تواند توسط ارتش این کشور استفاده شود، ممنوع کرده است.

7:50/ استرالیا ارتش و فرماندهان روسیه را نیز تحریم کرد

«ماریس پین» وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌ای رسمی از اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه به بهانه اوضاع اوکراین خبر داد.

در این بیانیه آمده است: این بسته جدید، تحریم‌های مالی هدفمندی را علیه نیروهای مسلح فدراسیون روسیه و همچنین تحریم‌های مالی هدفمند و ممنوعیت ورود شش فرمانده ارشد نظامی روسیه را که مسئول انجام حملات دریایی، زمینی و هوایی بر ضد اوکراین هستند، اعمال می‌کند.

تحریم‌های یادشده علیه نیروهای مسلح روسیه، به ویژه نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوافضا، نیروهای موشکی راهبردی و نیروهای هوابرد را تحت پوشش قرار می‌دهد.

ماریس پین همچنین در این باره افزود: دولت استرالیا ۱۰ نفر از افراد دارای نفع راهبردی برای روسیه را به دلیل نقش آنها در تحریک نفرت علیه اوکراین و ترویج تبلیغات طرفداری از کرملین تحریم می‌کند.

7:00/ ادعای اوکراین مبنی بر کشته شدن یک ژنرال روس

رویترز به نقل از منابع اطلاعاتی ارتش اوکراین: دومین فرمانده ارشد روسی کشته شد. نیروهای اوکراینی یک ژنرال روس را در نزدیکی شهر محاصره شده خارکیف، کشتند.

۰۷:۳۴ رئیس‌جمهور فرانسه: روز سه شنبه به همراه اولاف شولتز، صدراعظم آلمان با شیء جین پینگ، رئیس جمهور چین گفتگو خواهم کرد

4:30/ بررسی درخواست اوکراین برای پیوستن به اتحادیه اروپا

سفرای اتحادیه اروپا روز دوشنبه موافقت کردند که درخواست‌های اوکراین، گرجستان و مولداوی برای پیوستن به این اتحادیه را بررسی و روند طولانی الحاق را آغاز کنند.

فرانسه به‌عنوان رئیس دوره‌ای شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد که ۲۷ نماینده دائم کشورهای اروپایی موافقت کردند که از کمیسیون اروپا دعوت کنند تا نظر خود را در مورد هر یک از درخواست‌های اوکراین، گرجستان و مولداوی برای عضویت در این اتحادیه ارائه کند.

3:50/ انگلیس: تمام تلاش خود را برای شکست پوتین به کار خواهیم گرفت

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس از کمک‌های اضافی به اوکراین به ارزش ۱۷۵ میلیون پوند (بیش از ۲۳۰ میلیون دلار) خبر داد.

جانسون در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتایان کانادایی و هلندی خود گفت که انگلیس به هلند و کانادا در گروه حمایتی بین‌المللی از اوکراین برای هماهنگی تلاش‌های جامعه بین‌المللی در جهت ارائه کمک‌های بلندمدت می‌پیوندد و از سایر کشورها نیز خواست به این گروه بپیوندند.

وی مدعی شد: پس از ۱۲ روز، آشکار است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اشتباه محاسباتی کرده است. وی مقاومت اوکراینی‌ها، رهبر آنها و وحدت غرب را دست کم گرفت.

3:15/ پوتین ۱۰۰ درصد نیروهای آماده‌باش را در اوکراین مستقر کرده است

یک مقام ارشد نظامی آمریکا روز دوشنبه گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اکنون نزدیک به ۱۰۰ درصد از بیش از ۱۵۰ هزار نیرویی را که قبل از تهاجم آماده کرده بود، در اوکراین مستقر کرده است.

این مقام که نخواست نامش فاش شود به خبرنگاران گفت: «این بهترین برآورد ما در حال حاضر است.»

1:40/ وزیر خارجه اوکراین از دیدار با لاوروف در ترکیه خبر داد

دیمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین اعلام کرد که در تاریخ ۱۰ مارس با سرگئی لاوروف همتای روس خود در ترکیه دیدار خواهد کرد.

کولبا در نشست خبری روز دوشنبه گفت: (دیدار با لاوروف) برای ۱۰ مارس برنامه‌ریزی شده است، اگر او به آنتالیا برسد، من پرواز می‌کنم، می‌نشینم و صحبت می‌کنم.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه پیشتر گفته بود که قرار است در حاشیه کنفرانس دیپلماتیک آنتالیا، سرگئی لاوروف و دیمیترو کولبا وزرای خارجه روسیه و اوکراین با حضور مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه دیداری داشته باشند.

1:00/ روسیه از آتش بس در برخی مناطق اوکراین خبر داد

وزارت دفاع روسیه از آتش بس در برخی مناطق اوکراین از صبح سه شنبه به منظور گشودن گذرگاه‌های انسانی خبر داد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: درپی درخواست رئیس جمهور ماکرون از رئیس جمهور پوتین، برقراری آتش بس در ساعت ۱۰ صبح و گشودن گذرگاه‌های انسانی در کی یف، ماریوپل، خارکیف و سومی را اعلام می‌کنیم.

این بیانیه ضمن درخواست از اوکراین برای پایبندی به شروط این آتش بس می‌افزاید که اطلاعات مربوط به گشودن گذرگاه‌های انسانی در اوکراین به نهادهای مربوط سازمان ملل و سازمان همکاری و امنیت اروپا، صلیب سرخ جهانی و دیگر سازمان‌های بین المللی اعلام خواهد شد.

برچسب ها

ثبت دیدگاه