شناسه: 53730
امیرعبداللهیان در گفتوگوی تلفنی «وانگ‌ای»:

رسیدن به توافق تصمیم سیاسی طرف‌های غربی را می‌طلبد

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: اکنون رسیدن به توافق، تصمیم سیاسی و نگاه واقع‌بینانه طرف‌های غربی را می‌طلبد.
به گزارش جهت پرس، 

در تماس تلفنی ظهر امروز حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و «وانگ‌ای»، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین، طرفین در خصوص مناسبات دو جانبه، روند مذاکرات وین و برخی از تحولات بین‌المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این تماس با اشاره به پیشرفت‌های حاصله در مذاکرات وین، بر اهمیت برخی مسائل باقیمانده و ضرورت حفظ منافع ملی کشورمان، از جمله در زمینه اقتصادی تأکید و اظهار کرد: تهران تاکنون ابتکارات زیادی برای حل و فصل موضوعات به خرج داده است و اکنون رسیدن به توافق، تصمیم سیاسی و نگاه واقع‌بینانه طرف‌های غربی را می‌طلبد.

وی از همکاری نزدیک ایران و چین ابراز خرسندی کرده و با بیان رایزنی‌های صورت گرفته از سوی کشورمان در این خصوص، تداوم تعامل و همکاری نزدیک ایران و چین در وین، و نیز در پایتخت‌های دو کشور را دارای اهمیت توصیف کرد.

امیرعبداللهیان در بخش دیگری از این گفتگوی تلفنی به روابط دو کشور در موضوعات مختلف پرداخت و ضمن ابلاغ سلام حجت‌الاسلام رئیسی به همتای خود، «شی‌جین‌پینگ» اظهار کرد: رئیس‌جمهور ایران دستورات مقتضی را در خصوص مذاکرات فنی مربوط به اجرای برنامه جامع ۲۵ ساله صادر کرده است.

وی افزود: اکنون ضرورت دارد با جدیت و سرعت در راستای اجرایی شدن برنامه همکاری‌های جامع اقدام کنیم.

وزیر امور خارجه چین نیز با اشاره به برنامه همکاری‌های جامع دو کشور، بر ضرورت گفتگو و مشورت نمایندگان ایران و چین برای پیگری این برنامه مهم تأکید کرد.

وی ارتباط نزدیک دو طرف در مذاکرات وین را مورد توجه قرار داد و اظهار کرد: با هماهنگی‌ها و تشریک مساعی صورت گرفته، دستاوردهای زیادی تاکنون به دست آمده است.

وزیر امور خارجه چین در عین حال موضوعات باقیمانده را مهم ارزیابی و تصریح کرد: چین مطالبات منطقی طرف ایرانی را درک کرده و از آن‌ها حمایت می‌کند.

وی ابراز امیدواری کرد با حفظ روند رو به جلو و تعامل طرف‌های مذاکره بتوانیم در وین به توافق دست یابیم.

موضوع تحولات اوکراین و نیز ابراز امیدواری طرفین برای برگزاری موفق سومین اجلاس همسایگان افغانستان در پکن، بخش دیگری از گفتگوی دو وزیر خارجه را تشکیل داد.

برچسب ها

ثبت دیدگاه