شناسه: 50975
با بازشدن دریچه‌های سد کمال خان؛

آب هیرمند به‌روی ایران بازشد/ دیپلماسی‌ آبی برای حقابه هیرمند بلاخره جواب داد

طالبان دریچه‌های سد کمال خان را به سمت ایران باز کرد و آب این سد به سمت استان سیستان و بلوچستان و هامون رها شد.
به گزارش جهت پرس، 

 سید حسن مرتضوی معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل از باز شدن دریچه‌های بند سد کمال‌خان توسط افغانستان و جاری شدن آب به سمت مرز‌های جمهوری اسلامی ایران خبر داد.

وی افزود: با رایزنی‌های ایران با افغانستان در سفر امیرخان متقی سرپرست وزارت امور خارجه طالبان به تهران و ادامه این مذاکرات با مقامات حکومت سرپرست در افغانستان، رهبران طالبان دستور بازگشایی دریچه‌های بند کمال‌خان را صادر و حدود دو ساعت پیش آب به سمت مرز‌های جمهوری اسلامی ایران رها شد.

مرتضوی گفت: امیدواریم تا ظهر چهارشنبه آب به مرز‌های کشورمان برسد و مردم استان سیستان و بلوچستان از آن بهره‌مند شوند.

معاون سفارت کشورمان در ادامه با اشاره به احداث بند کمال‌خان توسط کشور‌های غربی و مسدود شدن کامل مسیر جاری شدن سیلاب به سمت مرز‌های ایران گفت: بی‌شک مشکلات اساسی مردم با این دوره از باز شدن دریچه‌های این بند حل نمی‌شود و در هفته‌های آتی مذاکرات مفصلی با حکومت مستقر در کابل برای رفع کامل مشکلات پیش آمده توسط حکومت سابق افغانستان برای آب‌های مرزی مشترک، انجام خواهد شد و مردم از نتایج آن ان‌شالله آگاه می‌شوند.

براساس معاهده هیرمند، سهم ایران از آب رودخانه هیرمند معادل ۸۲۰ میلیون متر مکعب در سال و در حدود ۲۶ متر مکعب در ثانیه است که البته در ماه‌ها و فصول مختلف تفاوت می‌کند. از آنجا که این رودخانه از مناطق خشک و کم آب منطقه سیستان می‌گذرد برای جنوب شرقی کشور در بحث تامین آب آشامیدنی، کشاورزی و صنعتی مهم است.

افغاستان متعهد به حق آبه ایران است

چندی پیش سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسیده، حق آبه ایران کاملا مشخص بوده گفت: دولت افعانستان هم به این حق آبه متعهد است.

سعید خطیب زاده افزود: رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده ای است و بر اساس قراردادی که در سال ۱۳۵۱ بین دو کشور به امضاء رسیده و در مجالس قانونگذاری هر دو کشور به تصویب رسیده حق آبه ایران کاملا مشخص بوده و دولت افعانستان هم به این حق آبه متعهد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: البته حق آبه طبیعت و صیانت از حیات هامونها موضوع جداگانه ای است که از مدت ها قبل با دولت افعانستان در حال مذاکره است و خوشبختانه اهمیت‌ حیات هامون ها و ضرورت تامین حق آبه آنها مورد توجه دولت افغانستان نیز می باشد. خشک‌ شدن هامونها آسیب های جدی از جمله طوفان های شن برای مردم در هر دو  سوی مرز در پی خواهد داشت.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه مساله توسعه سیستان موضوعی است که مورد توجه‌ دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و طبیعتا برای برنامه های توسعه، آب مورد نیاز می بایست به طرق مقتضی تامین گردد، افزود: در این باره دولت برنامه های مختلفی را از سالها قبل در دست مطالعه و اجرا دارد ‌که از جمله آنها انتقال آب شیرین شده دریای عمان،  بهره گیری از منابع آب ژرف، انتقال آب از سایر منابع داخلی و از همه مهمتر اجرای طرح های بهینه سازی مصرف آب می باشد.

رهاسازی آب از بند کمال خان تا تامین کامل حقابه هیرمند ادامه دارد

حسین مدرس‌خیابانی،استاندار سیستان و بلوچستان روز چهارشنبه در گفت‌وگویی خبری و تلویزیونی اظهارداشت: خوشبختانه با رایزنی‌ها و پیگیری‌ها و توامان بارندگی‌های خوبی که در منطقه افغانستان صورت گرفت دیروز ۲ مورد از دریچه‌های بند کمال‌خان باز شد.

وی افزود: با توجه به فاصله ۸۰ تا ۹۰ کیلومتری بند کمال‌خان با مجموعه چاه‌نیمه‌های ما پیش‌بینی می‌شود با این حجم آبی که در حال حرکت به سمت ایران است بین ۴۸ تا ۷۲ ساعت دیگر آب وارد خاک کشورمان خواهد شد.

استاندار سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این آب که از دریچه های بند کمال خان رهاسازی شده  وارد چاه نیمه‌ها می شود تصریح کرد: در واقع تامین اکثر منابع آبی مورد نیاز برای منطقه سیستان از محل ذخایر چهار چاه نیمه این منطقه بوده که تقریبا ذخایرش تا یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون متر مکعب می‌رسد اما متاسفانه به دلیل خشکسالی‌های اخیر این میزان به یک چهارم تقلیل پیدا کرده است.

 وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با این  حرکت رهاسازی آب از بند کمالخان چاه نیمه‌های سیستان پر شود و به یاری خدا ما مشکلی به لحاظ تامین آب سال ۱۴۰۱  نداشته باشیم.

دستاوردهای دیپلماسی منطقه‌ای دولت آیت‌الله رئیسی

از تنش آبی میان ایران و افغانستان بر سر حق‌آبه‌ی کشورمان از رود هیرمند به عنوان بزرگترین چالش میان تهران و کابل در خلال دهه‌های متمادی نام برده می‌شود. با وجود انعقاد توافقی در سال ۱۳۵۱، بواسطه‌ی بحران‌های حاکم بر افغانستان، دولت‌های حاکم بر این کشور از اعطای حق‌آبه‌ی ایران امتناع نموده‌اند. اکنون و با گذشت ۴۹ سال از زمان توافق یاد شده، دولت طالبان با باز نمودن سد کمال خان، زمینه‌ی دستیابی ایران به حق‌آبه‌ی خویش را فراهم نموده، امری که بر گرفته از توافق اخیر میان دولتمردان ایرانی و طالبان محسوب می‌شود.
از زمان استقرار دولت سیزدهم در مرداد ۱۴۰۰، سیاست ارتقای روابط با همسایگان و رفع چالش‌های فی‌مابین در دستور کار دولت جدید قرار گرفته است.

دولت سیزدهم از زمان استیلای طالبان بر افغانستان، با در پیش گرفتن رویکردی واقع‌بینانه، ضمن تاکید بر ضرورت ایجاد دولت وحدت ملی در این کشور، کوشید تا به میزان چشمگیری از تنش‌های دوجانبه بکاهد.

منطقه شمال سیستان بلوچستان و بویژه دریاچه هامون در خلال دو دهه اخیر بواسطه عدم پرداخت حق‌آبه‌ی هیرمند با پیامدهای زیست محیطی ناگوار همراه بوده است. خشک شدن دریاچه هامون نقش بسزایی در تشدید ریزگردها و گرد و غبار در منطقه ایفا کرده و اغلب زمین‌های کشاورزی منطقه بواسطه‌ی فقدان آب از میان رفته است. تشدید بحران خشکسالی در منطقه بر دامنه‌ی بیکاری در میان مردم منطقه و افزایش مهاجرت از سیستان افزوده، امری که تبعات امنیتی بسیاری را بدلیل خالی از سکنه شدن منطقه به کشور تحمیل نموده است.

اکنون و با وضع توافق میان دولت و طالبان، بخش اعظمی از تنش‌های احتمالی میان ایران و دولت افغانستان کاسته خواهد شد، رویه‌ای که با تسری احتمالی آن به دیگر بحران‌های منطقه‌ای، ضمن ارتقای مناسبات میان تهران و همسایگانش، به بهبود وضعیت ایرانیان مرزنشین منتهی خواهد شد.


جاری شدن اب سد کمال خان | دانلود

برچسب ها

ثبت دیدگاه