شناسه: 50940
حمیدرضا حریری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین:

سند امضا شده میان ایران و چین تعهد آور نیست/ چین با ۸۰ کشور سند همکاری امضا کرده است

روابط ایران و چین با امضای سند ۲۵ ساله وارد فاز جدیدی شده است که می تواند جریان سرمایه گذاری در کشور را تسریع کند.
به گزارش جهت پرس، 

آغاز سند همکاری ایران و چین می‌تواند نقطه تحول در روابط اقتصادی کشور باشد. ارتباطات گسترده پکن با ۱۲۰ کشور نشان از اهمیت و نقش چین در روابط بین‌المللی دارد. امضای سند همکاری با هر کشوری که منافع ملی ایران را تامین کند،‌اقدام ارزشمند است اما برخی از تنگ نظری‌ها نسبت به همکاری ایران و چین ارزش این سند همکاری را تحت تاثیر قرار داده، در حالی این سند همکاری مورد مخالفت عده‌ای قرار گرفته است که هنوز هیچ قراردادی تعهدآوری ذیل این سند همکاری امضا نشده،‌اما دامنه تبلیغات منفی در تمام ابعاد سیاسی و اقتصادی کشور مطرح شده است. بخشی از این خصومت را رقبای پکن با تبلیغات منفی ایجاد کرده‌اند.

باید اذعان کرد توسعه روابط بین‌المللی کشور می‌تواند تلاش‌های آمریکا برای منزوی کردن ایران را با شکست مواجه کند و به‌ نوعی این سند باعث ترغیب کشورهای غربی برای سرمایه‌گذاری در ایران شود، ‌ افزایش معاملات ایران و چین فارغ از ادامه یا لغو تحریم‌ها می‌تواند زمینه را برای رشد اقتصادی فراهم کند.

سند امضا شده میان ایران و چین تعهد آور نیست
 

حمیدرضا حریری رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین، با اشاره به آغاز اجرای سند ۲۵ ساله میان ایران و چین می‌گوید «هنوز قراردادی با چین بسته نشده است و بسیاری از پیش‌داوری‌ها ناشی از تفسیر اشتباه این سند است، باید عرض کنم که یک سند ۲۵ ساله جامع با چین امضا کردیم اما سند تعهدآور نیست؛ ‌ این سند به‌نوعی اعلام آمادگی برای همکاری میان دو کشور است، بر اساس این سند پروژه‌هایی در بحث نیروگاه برق، نفت، گاز و پتروشیمی، بنادر و راه‌های ارتباطی می‌توان تعریف کرد، ظرف ماه‌های آینده پروژه‌های توسط شرکت‌های ایرانی و چینی مورد بررسی قرار می‌گیرد که در آن مرحله قراردادها الزام‌آور خواهد بود».

مخالفت با سند ایران و چین تحت تاثیر تبلیغات منفی شکل گرفته است
وی با اشاره به نظرات موافقان و مخالفان این سند ادامه می‌دهد«موافقان این سند توسعه،‌ارتباط ایران با یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان را مثبت ارزیابی می‌کنند و درمجموع هر چقدر دایره ارتباط ایران با کشورهای بزرگ گسترده‌تر شود، اثرات منفی سایر تصمیمات از سوی برخی از کشورها کمتر خواهد شد اما استدلال مخالفان این سند بیشتر تحت تأثیر تبلیغات منفی بین‌المللی علیه چین قرار گرفته است، زمانی که پکن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقتصادی‌های جهان در رقابت با سایر کشورهای دیگر قرار دارد، سندسازی و تبلیغ سوء علیه این کشور افزایش خواهد یافت، اما این به معنی جلوگیری از نقد نیست و باید به نقد متخصصان توجه شود».

چین از تحریم‌های یکجانبه آمریکا حمایت نخواهد کرد
حریری با بیان اینکه دولت باید در معادلات بین‌المللی رویکرد پویاتری داشته باشد، عنوان می‌کند «مسئولان برای اداره بهتر کشور باید خود را برای ۲ سناریو آماده کنند، ‌ سناریو اول با فرض خوش‌بینانه در وین توافقاتی شکل خواهد گرفت و تحریم‌ها برداشته می‌شود اما سناریو دوم ادامه تحریم‌های بین‌المللی است، مسئولان برای اداره بهتر کشور باید آمادگی برای هر ۲ موضوع را داشته باشند، ‌در سال‌های اخیر چین همواره اعلام کرده است که از تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران تبعیت نخواهد کرد و این کشور بدون توجه به تحریم‌های آمریکا سند توافق با ایران را امضا کرده است».

چین شریک اول ۱۲۰ کشور جهان است
به گفته وی؛«چین شریک تجاری ۱۲۰ کشور جهان است و با ۸۰ کشور سند همکاری امضا کرده است، از ۲ سال پیش با امضای سند همکاری میان چین و ترکیه، پکن حدود ۴ میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری کرده همچنین با چهار کشور عضو شورای همکاری خلیج‌فارس قرارداد تجارت آزاد منعقد کرده است».

روابط تجاری میان سریلانکا با چین قابل‌مقایسه با سایر شرکای پکن نیست
رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین بیان می کند«روابط تجاری میان سریلانکا با چین قابل‌مقایسه با سایر شرکای پکن نیست، سریلانکا کشوری فقیر و فاقد ثبات سیاسی است که توانایی پرداخت بدهی ۲۵ میلیون دلاری خود به ایران را نیز ندارد به‌طوری‌که با توافق صورت گرفته میان دو کشور قرار شده با صادرات چای به ایران به بدهی خود را بپردازد».

حریری می گوید«در مجموع باید گفت انعقاد سند همکاری ایران با هر کشوری که به لحاظ اقتصادی و سیاسی در شرایط مطلوبی باشد، می‌تواند اثرات مثبتی برای کشور به دنبال داشته باشد».

منبع: آنا

برچسب ها

ثبت دیدگاه