شناسه: 50928
با موافقت رهبر انقلاب؛

آتش‌ نشانان پلاسکو «شهید» محسوب می‌شوند

آتش‌نشانان زیادی با پیوستن به کمپینی در خبرگزاری فارس خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند و حالا پیگیری‌های انجام شده به نتیجه رسید.
به گزارش جهت پرس، 

۳۰ دی ۱۳۹۵ ساختمان پلاسکو در آتش سوخت  و در یک آتش‌سوزی سه ساعت و نیمه، این ساختمان ۱۷طبقه  ویران شد و متاسفانه 16 آتش نشان در این حادثه جان خود را در آواری از گذاره و آتش از دست دادند.

آواربرداری ساختمان پلاسکو جمعه ۸ بهمن ۱۳۹۵ به پایان رسید؛ ۱۷۰۰ کامیون نزدیک به ۲۰ هزار تن نخاله ساختمانی جابه‌جا کردند. حجم این حادثه بسیار زیاد بود و رنجش خاطر ناشی از این حادثه همچون زخمی کهنه برای شهروندان به جای مانده است.

بعد از حادثه پلاسکو، مدتی بحث بر سر شهید محسوب شدن یا نشدن شهدای آتش نشانی که در فاجعه ریزش و آتش سوزی ساختمان پلاسکو جان خود را از دست داده‌اند، بر سر زبان‌ها افتاد و این موضوع به یک مطالبه جدی در میان آتش نشانان و شهروندان و خانواده آتش نشانان شد اما مدیریت شهری سابق علیرغم اینکه شعار پیگیری به اتش نشانان و خانوده‌ آنان داد به نتیجه ای نرسید و هیچ اقدام موثر و گامی اساسی بر داشته نشد.

این در حالی است که از طرفی هم حدود 5000 آتش‌نشان شهرداری تهران مشمول مشاغل سخت و زیان آور نمی‌شوند. طرحی در این زمینه به مجلس رفته و در نوبت رسیدگی است. آتش نشانان با ثبت کمپینی خواستار رسیدگی مسئولین به مشکلات معیشتی، بیمه و مسکن شده اند.

هر حرفه‌ای سختی‌ها و شیرینی‌های خاص خودش را دارد. اماسختی و دردسر بعضی شغل‌ها نسبت به بقیه بیشتر است، آتش‌نشانی یکی از این شغل‌هاست. در واقع آتش‌نشانان به دلیل ویژگی‌های شغل خود همواره در معرض آسیب‌های جسمی و حتی روحی قرار دارند. این مشاغل چون اغلب با مرگ و زندگی افراد سر و کار دارند مسلماً افراد فعال در آن استرس زیادی را متحمل می‌شوند.  

 آتش نشانان در هر مأموریت به طور معمول در معرض چندین عوارض از جمله عوارض ناشی از استرس ترافیک، عوارض ناشی از اثرات دود و گازهای سمی در محل های عملیات، عوارض ناشی از صدای آژیر، بلندگو و نور چراغ گردان، عوارض ناشی از ترشح هورمون های دفاعی و آمادگی بدن در برابر حوادث، اثرات ناشی ازحرارت در محل حریق، عوارض ناشی از تماس یا جذب مواد شیمیایی از طریق پوست، عوارض ناشی از صدمات فیزیکی در حین انجام وظیفه، عوارض ناشی از دریافت پرتوهای یون ساز وتشعشعات رادیواکتیویته قرار می‌گیرند.

بنابراین وجود فاکتورهایی از قبیل سرو صدا، محیط عفونت زا و آلوده ، مواد شیمیایی و گازهای سمی ،مواد رادیواکتیو، کار در محیط غیر متعارف ، وجود ذرات معلق در هوا، کار در شرایط جوی نامساعد، کار در ارتفاع، ریزش و برخورد اجسام خارجی، انفجا ، خطر برق، سطوح شیب دار و لغزنده، کار در فضای مسدود وسر بسته، کار در اعماق، کار در محیط های با حرارت بالا، جابجا کردن قطعات سنگین، کار در فضای باز، کار در محیط های متعفن و نامطبوع، کار در شرایط روحی نامساعد از مهم ترین عواملی است که شرایط محیط کار آتش نشانان را از حالت عادی خارج می کند.

مدیریت شهری جدید بر این موضوع واقف بود و از مهدی چمران رئیس شورا گرفته تا سایر اعضا اعلام کردند که پیگیر بهبود وضعیت آتش نشانان و مطالبات آنها و خانواده‌هایشان هستند.

رایزنی شورای شهری‌ها با نمایندگان مجلس برای حل مشکلات آتش نشانان

مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران، درباره مشکلات آتش‌نشانان پایتخت در حوزه سختی کار و مسائل معیشتی گفت: اعضای شورای شهر و مدیران شهری به شدت بر روی حل مشکلات کارکنان و شهروندان حساسیت ویژه دارند که آتش‌نشانان هم جزو گروه‌هایی هستند که اعضای شورا و مدیران شهری اهتمام جدی برای رفع مشکلات آنها دارند.

وی افزود: نیروهای آتش‌نشانی که حین خدمت جان خود را از دست می‌دهند باید شهید محسوب شوند که هنوز این قضیه مورد تصویب قرار نگرفته و ان‌شاءالله برنامه‌ریزی داریم تا از طریق رایزنی‌ها این مسئله محقق شود.

وی در مورد اینکه آتش‌نشانان تهران به دلیل تحت پوشش صندوق بازنشستگی شهرداری از قانون سختی کار اکثراً بهره نمی‌برند، گفت: بخشی از این مشکل مربوط به قانون است و باید اصلاحات لازم انجام گیرد و ما تلاش می‌کنیم طی رایزنی با مجلس، برنامه‌های مورد نیاز را در این زمینه انجام دهیم. همچنین هماهنگی‌هایی با وزارت کار و امور اجتماعی  خواهیم داشت تا ببینیم از این طریق هم چگونه می‌شود از آتش‌نشانان حمایت کرد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در بودجه 1401 برنامه‌ای برای صندوق بازنشستگی پیش‌بینی خواهد شد یا خیر، گفت:‌بله، البته ابتدا منتظر بمانیم تا لایحه بودجه توسط شهرداری در شورا ارائه شود و سپس برنامه‌ها را تنظیم کنیم.

وی گفت: وضعیت صندوق بازنشستگی شهرداری تهران خوب نیست. طی چند سال گذشته به این صندوق توجه نشده و این درحالی است که استخدام‌های زیادی در آن صورت گرفته و هه مشکلات باید حل شود، ولی به هر حال این مسئله اندکی زمانبر است که بتوانیم مشکلات صندوق را برطرف کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای اصلاح قانون جهت حمایت از آتش‌نشانان شورای شهری‌ها جلسه‌ای با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی خواهند داشت یا خیر،‌ گفت: ابتدا وضعیت صندوق و مشکلات آتش‌نشانان را کامل بررسی دقیق انجام می‌دهیم و پس از احصاء جزئیات مشکل‌ها رایزنی با نمایندگان مجلس و مجمع نمایندگان تهران صورت خواهد گرفت و آنچه مسلم است اینکه مدیریت شهری جدید به شدت برای حل مشکل آتش‌نشانان پای کار است.

تایید حکم شهادت آتش‌نشانان حادثه پلاسکو با موافقت رهبر انقلاب

جعفر تشکری هاشمی در جلسه امروز شورای شهر درباره تایید حکم شهادت آتش نشانان شهید در حادثه پلاسکو گفت: این روزها سالروز تخریب پلاسکو و شهادت ۱۶ آتش نشان عزیز است.

عضو شورای شهر بیان کرد: از اولین لحظات این حادثه در جریان مشکلات خانواده این شهدای آتش نشان بودیم و یکی از مسائل آنها عدم تایید حکم شهید خدمت این افراد بود.

وی افزود: پیرو این موضوعات نیز بحث را به آقای قالیباف رساندم و ایشان طی جلسه با ریاست بنیاد شهید، خواستار پیگیری موضوع از مقام معظم رهبری شدند.

وی تصریح کرد: دقایقی پیش از موافقت رهبر معظم انقلاب با شهید خدمت محسوب شدن این شهدا مطلع شدم و ان‌شاءالله طی روزهای آینده، با فرمان ایشان از طریق بنیاد شهید موضوع به خانواده این شهدا ابلاغ خواهد شد.

بهبود وضعیت معیشتی پرسنل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران

جلال بهرامی معاون خدمات شهری شهرداری تهران نیز در خصوص رسیدگی به وضعیت معیشتی پرسنل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران گفت:  بازبینی و بازنگری ساختار سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی با رویکرد کیفی سازی سطوح و پست های ثابت سازمانی و رفع خلأهای ساختاری در بخش‌هایی از مأموریت‌ها و فعالیت‌های مرتبط، و کمک به بهره مندی کارکنان زحمتکش سازمان به ویژه در حوزه عملیات با هدف امکان ارتقاء آن ها و استفاده از مزایای مربوطه در فواصل زمانی کوتاه‌تر در دستور کار هیئت مدیره سازمان قرار گرفت.

بهرامی ادامه داد:  ضمن تصویب فرایند اقدام در شورای سازمان، عنقریب پس از تایید نهایی شهردار  تهران به عنوان ریاست شورای سازمان،اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

وی از  تامین اعتبار لازم برای افزایش مزایای غیر مستمر پرسنل آتش نشانی خبر داد و گفت:  این مزایا شامل (اضافه‌کاری، تعطیل کاری،هزینه غذا، ایاب و ذهاب) برای سال 1400 و 1401  است که بخشی از آن در قالب افزایش این مبالغ در حقوق دی پرداخت و اجرایی شده است.

معاون شهردار تهران گفت: این افزایش به نحوی خواهد بود که بخشی از خدمات پرسنل زحمتکش آتش نشانی را بر اساس دستورالعملی که در هیئت مدیره به تصویب خواهد رسید، جبران می کند.

وی ادامه داد:  به منظور پاسخ به مهمترین چالش معیشتی پرسنل خدوم آتش نشانی، هیئت مدیره ضمن بررسی طرح مدیر عامل سازمان در خصوص تامین مسکن پرسنل آتش نشانی هم تصمیماتی گرفت. قرار شد  مدیر عامل سازمان در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به تهیه بانک اطلاعات مسکن پرسنل اقدام و نتایج آن جهت بررسی به هیأت مدیره اعلام شود.

 وی افزود: همچنین از طریق سازمان املاک و شهرداری مناطق 18 – 19 –21 - 22 اراضی مستعد قابل بارگذاری با قید شرط مالکیت شهرداری تهران جهت اخذ نظر شهردار تهران معرفی شود.البسه استحقاقی سال ۱۴00 و 1401 حداکثر تا پایان تیرماه سال آتی تامین  و مواردی که قبلاً تهیه شده نیز توزیع شود.

بهرامی در خصوص صندوق تامین معیشت پرسنل آتش نشانی گفت: حداکثر تا پایان بهمن‌ طرح لازم در این زمینه تهیه و به هیئت مدیره جهت بررسی اعلام شود.

منبع: فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه